Eiköhän jokaiselle ala olemaan jo selvää, että Katainen on tekemässä emämunauksen kun hän tänään ilmoittaa, että kaikkia naisenemmistöisiä matalapalkka-aloja ei voida tukea, koska palkankorotukset kaikille maksaisi maltaita. Katainen eriarvoistaa nyt naisvaltaisia aloja ja valitsee itselleen yhden suosikkialan, jolle kohdistaa palkankorotukset. Mitäköhän opettajat, kirjastonhoitajat ja keittäjät mahdollisesti ajattelevat kun palkankorotukset menevät pelkästään hoiva-alalle? Katainen on nyt lähtenyt vaaralliselle suosikkipolitikoinnin linjalle.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id63406.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id63406.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
käsittämätön.
Koko hallitus on sitoutunut tasa-arvotupoon ja se toteutetaan tavalla tai toisella.
Hallitusohjelman teksti ei osoita kovin vakavaa sitoutumista:
"Hallitus on valmis tukemaan korotetulla valtionosuudella sellaista kuntasektorille
syntyvää palkkaratkaisua, joka edistää naisvaltaisten alojen palkkojen kilpailukykyä.
Korotetun valtionosuuden suuruus riippuu siitä, kuinka selkeästi kuntasektorilla
tehtävää palkkaratkaisua onnistutaan kohdentamaan koulutetuille, naisvaltaisille
aloille, joiden palkkaus ei vastaa työn vaativuutta."
- Käytännössä tuon toteutuminen edellyttäisi sitä että kunta-alalle neuvoteltaisiin sellainen epätasa-arvoinen palkkaratkaisu, johon kunnilla ei olisi varaa mutta jota valtio (mahdollisesti)jälkikäteen tukisi. Tuki olisi sitä suurempi, mitä pienemmälle henkilöstöryhmälle ylimääräinen korotus kohdistettaisiin, ts. mitä epätasa-arvoisempi se olisi.
- Tähän on myös herra Katainen viitannut lausunnollaan: - Yhtä suuri potti kaikille maksaisi maltaita. Jos hyväksytään yleisesti, että jotkut alat saavat enemmän, tämä toimii, Katainen sanoo viitaten runsaasti esillä olleeseen hoitoalaan.
Kokoomuslainen OAJ uhkaakin jo lakolla, jos heidät unohdetaan tasa-arvotuposta.
"Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Erkki Kangasniemi vakuuttaa, että liiton jäsenistö on valmis myös painostustoimiin, jos se aiotaan jättää sivuun kunta-alan palkkaohjelmista."
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/OAJ valmistautuu painostustoimiin/1135228288296
Kylläpä Pikku-Jyrkille tuleekin kiireinen syksyn tuloneuvotteluissa. Ehtiiköhän varsinaisia valtion asioita ollenkaan hoitaakaan?
Luulisihan tuon nyt olevan helppoa Kataiselle tälläisen epätasa-arvoisen tasa-arvotuponkin järjestäminen, kun kaikki eri osapuolet ovat kokoomusjohtoisia.
Itselle kun järjestää palkankorotukset niin voikin jo varoitella muita tekemästä samaa, ettei vaan talous ylikuumene.
Nuo korotukset on tultava kaikille julkisen sektorin työntekijöille, ei pelkästään hoitsuille.
ja siksi Katainen järjestääkin kunnon lakkosyksyn. Toivottavasti OAJ seisoo loppuun saakka vaatimustensa takana, eikä muutu vellihousuksi kuten aina tähän asti.