palsta, vähät täällä puhutaan Demaripolitiikasta, noin 90-ntä prosenttia kirjoittajista ainoastaan haukkuu Demariedustajia. Siksi minäkin kirjoittelen tuolla Kepupalstalle, edes vähän tasapainoittaakseni näitä loanheittäjiä. Heinäluoma ja Filatof ovat näitten Kepuhörhöjen suurimmat pilkanaiheet, he eivät perustele miksi he arvostelevat, he vaan haukkuvat haukkumisen ilosta.
Minä kuitenkin aina yritän tuolla Kepusaitilla selittää miksi heidän politiikkonsa töpeksivät. Nytkin siellä on puntarissa tämä Kepun Metri-Mauri, joka ensin jäävää itsensä, siten hän ei jäävääkkään, huopaa ja soutaa, huopaa ja soutaa, koettaen olla äänestäjiensä mieliksi kaikissa olosuhteissa.
Ei siinä Valtakunnan asioilla ole mitään painoa kunhan kannattajani vain luottavat minuun, laskeskelee tämä Pikku Mauri. Kyllähän siinä niin tulee käymään kun Aili A tuolla Kepupalstan avauksessaan toteaa, että tämän Hallituksen eväät on kohta syöty, jos tällainen meno jatkuu.
Minä kuitenkin aina yritän tuolla Kepusaitilla selittää miksi heidän politiikkonsa töpeksivät. Nytkin siellä on puntarissa tämä Kepun Metri-Mauri, joka ensin jäävää itsensä, siten hän ei jäävääkkään, huopaa ja soutaa, huopaa ja soutaa, koettaen olla äänestäjiensä mieliksi kaikissa olosuhteissa.
Ei siinä Valtakunnan asioilla ole mitään painoa kunhan kannattajani vain luottavat minuun, laskeskelee tämä Pikku Mauri. Kyllähän siinä niin tulee käymään kun Aili A tuolla Kepupalstan avauksessaan toteaa, että tämän Hallituksen eväät on kohta syöty, jos tällainen meno jatkuu.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kirjoita, please, sana valtakunta pienellä kirjaimella, samoin sana kepupalsta. Ottaa niin hirveästi silmään nämä kielioppivirheesi. Yrität olla juuri kuin pahin demari, eli yksi siskoni mies. Ei näe, ei kuule muuta kuin sana demari, ja kuolee varmasti hengenahistukseen, jos ei kuulisi sanaa demari. Se on hänen eliksiirinsä.
Tällä palstalla haukutaan paitsi puolue myös yksittäiset kannattajat. Se on teidän eliksiirinne.
Onko sinulle ennen sanottu, olet sinä pikkumainen mies,? nyt sanotaan, kuulehan sinä pikkusielu jos sinua noin pienet asiat, noin raskaasti ottaa pattiin, niin kehoitan sinua kääntymään sen siskosi miehen puoleen luulisin, että hän viisaana ihmisenä voisi sinua hiukan valistaa.
Eikö ole pääasia että tulee ymmärretyksi toisen kirjoittajan tarkoituksen, ja tietänet varmaankin mitä snonta "Pilikunnussijasta" pitää sisällään. Anteeksi vaan voithan olla Nainenkin, kirjoitinko oikein sanan Nainen kun pränttäsin sen isolla, anteeksi sitäkin.
Muuten haluaisin nyt kuulla muiltakin saittilaisilta, oliko tuo kirjainvirheeni , niin kouriintuntuva kun tuo kieliopettaja sanoo, ja häiritsikö se noin tavattomasti muitakin lukijoita. Olisi hyvä tietää vastaisen varalta, minusta vaan tuntuu, että tuo moka on pienimpiä minun kirjoitusurallani.
,,,....AAAA????!!!!!
laitoin pilikut tuohon alakuhun jotta joku kielimaistei saa omas miälikuvitusnansa laitaa ne paikalnensa,ne on nämä roskailimat jotka kirvoottaa kaikkija tärkeelijöitä ku ei muutakaa tekemistä taho oikiastaan olla,jos juhannuski om menny jotenki perseellnensä voi ainaki olla tärkiäna vaikkapa tällä palstalla
nuo kielioppivirheet tuntuu haittaavan kaikkein eniten.Että tulikohan kusastua vähän niinkö omille saappaille.
Älä yritä tekeytyä paremmaksi kuin olet.
Olet aidoimmillasi ja uskottavimpana ihan tavallisena ukkina.
Vaikka hyvähän se on että demaritkin yrittää vaikuttaa sivistyneiltä.Mutta ei se pure tuo pelkkä halu.Täytyy osatakkin jotain.
Turha kuitenkaan on kenenkään nipottaa mistään kirjoitusvirheistä.
TÄMÄHÄN ON VÄHÄN NIINKUIN KANSAN RADIO ,PUHUTAAN SIELLÄKIN ERI MURTEILLA JA SILTI ASIA TULEE YMMRRETYKSI .Melkein aina.
Tämä Idollini Jomppe ei ole kuuna päivänä puuttunut kenenkään kielioppivirheisiin,kuin ainoastaan siinä tapauksessa jos joku alkaa häntä kiieliopillisesti neuvomaan, silloin kyllä tulee lunta tupaan, ja jäitä porstupaankin. Kyllähän asia niin on, ei pitäisi opettaa kenenkään Isäänsä kuselle.
Olet kyllä oikeassa, näin on tapahtunut, mutta aina on vastapuoli alkanut kirjoitusoppituntia pitämään, ja kukapa mestarimies sellaista hyväksyisi. Tapahtuikin juuri kun luin noita jyhannuksenaikaisia juttuja, kun joku Majuriksi esittäytynyt mieshenkilö, katsoi asiakseen kyseenalaistaa Jompen tekemisiä, hän juuri otti nuo kirjoitusvirheet esille, vaan toiseksihan tämä Majuripolo Jompenkanssa siinä kistassa jäi, kun Jomppe löysikin tämän Majurin kirjoitusvirheitä solkenaan.
Kyllä minäkin olen sitämieltä että mitä noihin ei oleellisiin asioihin yleensä viitsitään puuttua, sehän on vain ihmisen itsekehua jos näihin puututaan, silloin tulisi erilaiset murrekieletkin heti kieltää kuten joku tuolla mainitsi. Joten elä rääkkää sitä kissaa, enhän minä rääkkääkkää.
kuin ammattilainen.
Katsohan esimerkiksi eilisiä ,tai minkäpäiväisiä kirjoituksia tahansa niin kapi leikkii opettajaa.
Samoin tarkistin juannuksen kirjoitukset kun alkoi sinun juttusi epäilyttämään.
En löytänyt ketään joka olisi esittäytynyt majuriksi.
Käsitin että korhonen siinä jotain höpisi majurista eikä kukaan muu.
Huomasin kyllä että korhonen oli vedätetty miinaan siinä kirjoituksessa pahemman kerran.
Ja oli niin hienosti kapille vihjaistu herran pöljyydestä.
Mutta ethän sinä idolisi sokaisulta sellaisia asiota huomannut.
Siis kapi sai siinä kintuille ja sinä poloinen tässä.OLE HYVÄ.
Olen luullut että sinun jutuissasi oli edes vähän totta mutta ei ilmeisesti ole kuin tuo nimimerkkisi,mikä onkin demareiden jutuille tyypillistä.
Käyhän parturissa ja siistiydy muutenkin että olet edustavan näköinen kun sen toisen pöljän tapaat.
Muista pestä suusi saippualla kun olet valehdellut.Osta isopala mäntysoopaa sillä sitä varmaan tulee kulumaan paljon.(kirjoitin suopan soopaksi,koska sinä sitä puhut)
Sehä olikin joku tekomajuri, joksi Jomppe häntä epäilikin, tämä henkilö ei todellakaan tuonut henkillöllisyyttään esille, hän toimi täysin puskasta ampujan tapaan kuten Kepuleilla on tapana. tämäkin mies vain arvosteli Jompea haukkuen narsistiksi sekä muilla Kepulaisilla sivistyssanoilla.
Jomppe koetti muistaakseni udella minkä Rottakoulun kävijä mies oli, tämä tekomajuri kuitenkaan ei paljastanut itsestään mitään kunhan arvosteli vaan Jomppea.
Eikö asia näin mennyt, missäkohtaa minä valehtelin, uskonkin kun Jommppe palaa saitille hän ehkä selventää sinullekin asian oikeat käänteet, jos hän haluaa asiaan enää palata.
Sinä vaan tuosta lonkalta haukut minua valehtelijaksi, kun vielä varkaaksi, ja huorintekijäksi, niin repertuaarisi olisikin Kepulaistyyliin täydellinen.
sieltä avohoitolaitoksesta? Sinulla, kun ei näytä olevan muutaa sanomista, kuin "pilkunnussinta" toisten kirjoituksista. Pienet aivosi ei riitä avoimeen keskusteluun oikeista asioista. Se vaatisi sinunlaiselta "rusina" aivolta liikaa. Vai oletko niin ahtaalle ajettu porvari, että ei ole muita soittelijoita, kuin ulosottomies ja lähin omainen viranomainen.
On pilkun nussimisen älyttömimpiä ilmentymiä.
Mitähän maisteri jos otat perseen pois tyynyltä
niin ymmärrät leikinkin paremmin leikkinä.
Ei täällä kukaan ole sen takia että saisi Finlandia
palkinnon!
Tavalliset ihmiset kirjoittelevat virheineen päivi-
neen.
Onko sekin perus demarille täysin käsittämätöntä?
majuri! Hän on nimittäin paskamajuri! Nytkin seisoo talikko kourassa paskaläjän päällä!
demarit tuhoon
Siskon poika menee ensi syksynä Ruotsinkileiseen kouluun. Vituttaako nationalistia!
että en kuulu määkijöiden seuraan
Kosto on RKP:n salainen agentti. Perkele. Suomenkieliset ei halua äänestää Rkp:tä eikä Sdt:tä.
köyhien kiduttaja puolueesta ja suoranaisesta mädännäisyydestä.
Myös palkansaajapuolueena esiintynyt ennen vaaleja, ml.28 Kepun Maataloustuottajain Keskusliittoon MTK:n (muista järjestö) kuuluvaa Kepun kansanedustajaa, jotka nyt vaalien jälkeen, muistavat myös palkansaajia (niin kuin ennenenkin) kohteena, joilta on saatavissa vielä paljon paljon veromarkkoja maatalouden tukemiseen.
Ei kannattais haukkua meitä veronmaksajia, joiden varassa suomalainenkin maatalous on TÄYSIN.
vainuinen kun on. Olen ammatiltani ammattitilintarkastaja. Se tarkoittaa, että lukiessani käyn mielessäni tarkkaan, mitä kirjoittaja haluaaa tuoda asiassaan esille. Kun olen lueskellut noita Ukin kirjoituksia, on silmiinpistävää, miten hän kuin tahallisesti ja tietoisesti esiin nostaa suurilla kirjaimilla ja vain silloin nimiä, mitä hän yrittää kirjoituksessaan halveksua.
Tämä oli pointsini hänelle, ei pidä vähätellä lukijaa. Ne on ne pienet detaljit, mitkä kertovat mielen syvyyksien pimeistä paikoista, Ukillakin. Kaunaisuus on sen ison kirjaimen käyttö väärässä paikassa - tahallaan.
"tökkimään" niitä pilkkuja, ja jättää kanssaihmisten tökkimisen hiukan vähemmälle. Tekstistä paljastuu, että kirjoittaja haluaaa tuoda asiassaan esille sen että monimutkaisella lauserakenteella ja useilla sivulauseilla saadaan tahallisesti ja tietoisesti peitettyä kirjoituksen tosiasiallinen tarkoitus joka on vähätellä lukijoita - tahallaan.
Kuten havaitsemme lopputuloksena syntyy lause, jossa ei ole mitään järkeä, mutta ei se ole ollut tarkoituskaan. Ei minulla, eikä "tarkkasilmällä".
Heinäluoma: SDP:n kannatus romahtanut pj-aikana. Sama kävi SAK:lle Heinäluoman ollessa SAK:n johtajistossa ja vastatessa strategioista.
Filatov: työttömyys ei sitten millään muuttuunut, vain tilastointitavat muuttuivat. Työvoimatoimistojen tehtävänmäärittely muuttui työnvälityksestä työttömien sosiaaliseksi tukipisteeksi (Filatovin itse todistamana). Tämähän on jo moneen kertaan todettu työvoimatoimistossa vieraillessa. Se mitä siellä eniten toistetaan on se, että hae työpaikkas itte. Johtuneeko siitä, että suuri osa työvoimavirkailijoista on pätkätyöllisiä...
Kannattaa haukkua kuitenkin muita kun itsessä on vikaa. Niinkuin nyt täällä DEM:ta.
Näinhän tekevä valtiotkin, peittääkseen omat sisäiset ongelmansa.
Eivät tuollaiset kannanotot kuvasta muuta kuin, että ei ole paljon palkansaajille tulossa plussaa. Vaalilupauksiin viitataten. Maataloudelle kyllä löytyy rahaa heti, vaikkei tulevasta tiedetä.
No kyllä maatalous on rahansa jo vaihteeksi ansainnut. Demarit antaa valtion rahat muuten loputkin yön timoille satelliittiantennien ja muun luksuksen ostoon.
Ja mitä palkanSAAJIIN tulee niin sana palkanSAAJA jo kertoo kaiken. Ja silti ikuinen ruikutus ja vali vali...
jos toive ei toteudukaan sinun, demari veronmaksajan2, persujen, punikkien ym kanssa.
Miksi taas jauhat paskaa vai yritätkö varastaa tittelin punikkiupseerilta.