Polkupyörän rengas takahaarukkaan.

En polkupyörän tekniikkaan ole paljoa perehtynyt niin kysynpä seuraavaa:

Täytyykö tuon renkaan mennä aivan tuon takahaarukan loven pohjaan asti vai voiko se olla "vähän sinne päin", vai onko tähän joku muu ratkaisu. Tuntuu että ketju ei anna tarpeeksi periksi.
51778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siis sen renkaan? Ei varmasti pidä. Se lovi on akselia varten ja sen loven pitkulaisuus on ketjujen kireyden säätöä varten. Siihen koloon jos sitä mustaa kumirengasta rupeat survomaan niin ??????

Äänestä

Ei sen akselin kuulukaan mennä sen loven pohjaan, ainakaan napavaihteisessa tai vaihteettomassa. Tällöinhän ketjun säätövara olisi lopussa ja se jäisi todennäköisesti liian löysälle. Ketjuvaihteellisessa kai voiskin, muttei se niissäkään mene.

Äänestä

Kiitos vastauksesta. Selvisipä tämäkin.

Äänestä
  • Jouduin irrottamaan pyöräni takarenkaan paikkausta varten. Nyt pääsi sen verran unohtumaan, että kuinka nuo vaihde-osat pitää laittaa takaisin paikalleen renkaan irroittamisen jälkeen.
    Pyörä on helkama, 7-vaihteinen. Siinä on pari osaa, mikä niistä tulee ensin rattaaseen ja miten päin. Osaisiko joku kertoa/antaa vinkkejä?

    Äänestä

  • kesäkatuja kiidellen kirjoitti:

    Jouduin irrottamaan pyöräni takarenkaan paikkausta varten. Nyt pääsi sen verran unohtumaan, että kuinka nuo vaihde-osat pitää laittaa takaisin paikalleen renkaan irroittamisen jälkeen.
    Pyörä on helkama, 7-vaihteinen. Siinä on pari osaa, mikä niistä tulee ensin rattaaseen ja miten päin. Osaisiko joku kertoa/antaa vinkkejä?

    http://techdocs.shimano.com/techdocs/index.jsp

    Naputtelet siihen "Find" kenttään takanavan tyyppimerkinnän (lukee takanavassa esim. SG-7C16) ja kas eteesi aukeaa PDF dokumentti vaikkapa koko navan purkamiseen. Kysymäsi osat ovat samat kaikissa 7-vaihteisissa malleissa, joten navan tyyppi ei ole oleellista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kombi kirjoitti:

En polkupyörän tekniikkaan ole paljoa perehtynyt niin kysynpä seuraavaa:

Täytyykö tuon renkaan mennä aivan tuon takahaarukan loven pohjaan asti vai voiko se olla "vähän sinne päin", vai onko tähän joku muu ratkaisu. Tuntuu että ketju ei anna tarpeeksi periksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu