Nummen keikka-arvostelu

Ihan toista kuin ilkan...

http://www.desibeli.net/juttu/1315
91110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ihmiset näkevät asioita eri tavalla. Tuo yleisön määrästä kirjoittaminen pitäisi kuitenkin olla niin konkreettisesti havaittua, ettei siitä voisi noin pahoin erehtyä, kuten Ilkka-lehden kirjoittaja teki juttua vääntäessään. Alkaa jo epäilyttää, ettei Ilkan kirjoittaja edes seisonut oikean lavan läheisyydessä.

Äänestä

Jeeppulis, turha Aria on yrittää liiskata näillä negatiivispitoisilla kommenteilla, meillähän on korvat päässä, paras on hyvää, ja Arilta löytyy!!!

Äänestä
  • tuosta desibelin jutusta, että vanha hokema "kaikki julkisuus on hyvää julkisuutta" on edelleen täyttä totta. Tietysti kaikkein siistein juttu on se, että Arin ja bändin osaamisella tuo julkisuus kääntyy heidän edukseen. Konkreettisimpia esimerkkejä noi Kauhajoelle ja Kalajoelle tilatut uudet keikat hyvin menneiden jussin keikkojen jälkeen.

    Äänestä

Viime viikonlopun onnistuneet keikat murentavat maata epäilijöitten jalkojen alta. Varsinkin Nummirokin klaaraaminen taitaa harmittaa... Siellähän Arin olisi pitänyt mokata oikein kunnolla ;D

Äänestä
  • On kyllä hienoa, kun vastarinnan vastustusrintama alkaa murtumaan. Ainahan löytyy niitä joihin ei voi vedota ja vaikuttaa ja jotka eivät periaatteessakaan tykkää, mutta eihän kaikki tykkää hevi musastakaan, sitä kohtaan voi olla ennakkoasenteita ainakin.

    Kyllä noilla keikoilla on selvästi ollut aistittavisssa se, että vastarinta alkaa olla hyvin murrettu! Ja se on loistavasti onnistuneiden live-esitysten ansioita!

    Äänestä

Mäkin ihmettelin, et kuin se kirjottaa, et oli vaan muutama henki edessä. Mun nähdäkseni (olin itse sivuistoilla, kun lähemmäs ei juuri päässyt) siel oli vähän enemmän kuin se muutama ja lisäksi jengiä viel ryömi jostain koko aika lisää paikalle.

Äänestä

Päivän suurimmaksi yleisömenestykseksi ei noussut suinkaan pääesiintyjäksi kiinnitetty yhdysvaltalainen Virgin Steele, vaan kotoinen Idols-voittajamme Ari Koivunen. Koivusen startatessa oman osuutensa varttia vaille neljä, päälavan edessä avautuva kenttä oli jo täpösen täynnä väkeä ja lisää kuulijoita virtasi alueelle sitä mukaa kun portista vain läpi pääsi. Jonot esiintymisalueelle olivat kuulemma tässä vaiheessa niin pahat, että järjestäjät joutuivat päästämään porukkaa sivuportistakin sisään.

Koivusen debyyttilevy Fuel For The Fire on keikkunut tätä kirjoitettaessa albumilistan kärjessä jo kolmatta viikkoa, joten eipä tuo valtaisa yleisömenestys tainnut toisaalta olla mikään ihmekään. Kyseinen Fuel For The Fire esitettiinkin melkein kokonaisuudessaan ja sen odotetuin siivu oli selvästi Kirkan aikoinaan tunnetuksi tekemä käännösbiisi Hetki lyö, joka sai luotua metallikansaankin vipinää. Taas se nähtiin, että iskelmä on se suomalaisten salainen pahe.

Äänestä
  • hyvä meininki, ou jea;D. Mä näin ton kuvan jossain, oiskohan ollut irc-galleriassa, tai Arin omilla sivuilla linkki. Tuskin kuitenkaan Nummen sivuilla?;D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kannattaa lukea! kirjoitti:

Ihan toista kuin ilkan...

http://www.desibeli.net/juttu/1315

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu