pakanat

kurjat

Ihmiset elivät Afrikassa vielä 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alkupuolella suuressa pimeydessä, kunnes muutamat lähetyssaarnaajat toivat sinne tietoa rakkaudesta ja välittämisestä ja anteeksiantamisesta.


Lainaus lähetyssanomista:
"Pakanalliset Saksalaiset esim. uskoivat lujasti. ettei heistä pääsisi taivaaseen kukaan, joka ei ollut tappanut ainakin tusinan vihollisia, ja he ajattelivat. että suurin nautinto taivaassa oli saada juoda viiniä ja olutta tapettujen vihollisten pääkalloista.

Pakanalliset roomalaiset ja kreikkalaiset taasen uskoivat todesti, että heillä oli 30 000 jumalaa ja että korkein näistä, nimeltään Jupiter, oli suurin huorintekijä ja avionrikkoja.

Ja vielä tänäänkin uskovat ne pakanat, joiden luokse lähetyssaarnaajat lähtevät, että varkaus, murha, valheellisuus ja ryöstö ovat suuria hyveitä ja puut ja kivet oikeat jumalat, joita pitää kumartaman.

Millä on nyt tämä kauhea tietämättömyys ja tämä suuri pimeys on poistettava ?
Kykenevätkö pakanat itse käsittämään tätä järjettömyyttään ja pimeyttään.

Eivät; yksin herramme Jesuksen Kristuksen oppi voi poistaa tämän tietämättömyyden.

Ainoastaan siellä, missä Kristinusko pääsee vallalle, poistuu pimeys, mutta missä kristinusko ei hallitse, sielä vallitsee yhä syvin pimeys: niin itse kristikunnassakin syntyy välttämättä aina uudestaan törkein tietämättömyys ja syvin pimeys, ellei Jumalan sanaa opeteta puhtaasti ja selvästi."

6

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...LoL

      Nyt et ole tosissasi, edes kristitty ei voi olla noin tyhmä...tai no tarkemmin ajatellen voi.

      mutta noi sun lainaukset muinaisista germaaneista ja roomalaisista on aikas päin persettä. ensinnäkin, germaaneille EI ollut taivasta, vaan jälkimaailma jonne heidät esi-isänsäkin menivät. He ei eivät juoneet viiniä. Heilel taistelu oli kunnia-asia mutta ei ollut "pakko" tappaa niin js niin monta vihollista päästäkseen kuolemanjälkeisiin, mutta jos pakeni taistelusta niin esi isät häpesivät.

      Roomalaisia ja kreikkalaisilla oli 12 jumalainen pantheon, roomalaisilla korkein oli Zeus, ukkosenjumala ja Juppiter oli sen vastine, ja kummatkin olivat miehiä...

      Ja esim suomenuskoisessa pakanuudessa puille ja kiville ei "kumarrella" vaan niitä kunnioitettaan, kuten luontoa pitäisi kunnioittaa..

      Tiesitkö että Jeesus oli kannibalisti ja hänen äitinsä HUORA joka ei uskaltanut myöntää joosefilla että oli pannut jonkun toisen kanssa vaan snoin että hän siitty neitseellisesti. Ja jumalan nimeen pitää joka päivä tappaa vuohia ja niiden verestä pitää piirtää maahan monta 7 numeroa, niin jumala on tyytyväinen eikä rankaise.

      no joo, tiedät että kumminkin vain vitsailit tai yritit saada jotakuta suuttumaan, mutta tosta näkee heti lävitse....LoL

      • kristitty...

        ja nussia


      • Kryptologi
        kristitty... kirjoitti:

        ja nussia

        Totta, niin totta.


    • Kryptologi

      Tarinasi on hieman valheellisesti punottu.
      Höpiset tarinoita historiasta, mutta nämä eivät todellakaan ole 1800 ja 1900 luvulta.

      "Ja vielä tänäänkin uskovat ne pakanat, joiden luokse lähetyssaarnaajat lähtevät, että varkaus, murha, valheellisuus ja ryöstö ovat suuria hyveitä ja puut ja kivet oikeat jumalat, joita pitää kumartaman."

      Viitsisitkö nimetä näitä kulttuureja jotka ajattelevat näin?

      Oma uskontonne taasen väittää että rukouksella voi regeneroida sisäelimiä ja vaikka raajoja tyngistä. Ihmisiä jotka uskovat tämänlaisiin tarinoihin joita tapahtuu vain kehitysmaissa (mitä ilmeisemmin) pidän melko sivistymättöminä houkkina.

      Voiko muuten Jumalan sanaa opettaa selvästi kun selvästi raamatussassa on kohtia jotka menevät täysin ristiin? Minun mielestäni jos vastaat että tottakai voi, niin olet jeesustelija.

    • Hiddukkel

      Sen kyllä huomaa tänäkin päivänä miten hyvin asiat ovat koko afrikassa, nimittäin sen kristinuskon mukanaan tuoman avun...vai huomaako?

    • ???

      30 000 jumalaa? laskitko ne vai kertoiko joku sinulle että tämä on totta? kertoiko sama sinulle että sinun jumalasi on totta. 30000 jumalaa my ass.
      yritä tulla tänne ja olla ihminen.

      love

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe