Ihmiset elivät Afrikassa vielä 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alkupuolella suuressa pimeydessä, kunnes muutamat lähetyssaarnaajat toivat sinne tietoa rakkaudesta ja välittämisestä ja anteeksiantamisesta.
Lainaus lähetyssanomista:
"Pakanalliset Saksalaiset esim. uskoivat lujasti. ettei heistä pääsisi taivaaseen kukaan, joka ei ollut tappanut ainakin tusinan vihollisia, ja he ajattelivat. että suurin nautinto taivaassa oli saada juoda viiniä ja olutta tapettujen vihollisten pääkalloista.
Pakanalliset roomalaiset ja kreikkalaiset taasen uskoivat todesti, että heillä oli 30 000 jumalaa ja että korkein näistä, nimeltään Jupiter, oli suurin huorintekijä ja avionrikkoja.
Ja vielä tänäänkin uskovat ne pakanat, joiden luokse lähetyssaarnaajat lähtevät, että varkaus, murha, valheellisuus ja ryöstö ovat suuria hyveitä ja puut ja kivet oikeat jumalat, joita pitää kumartaman.
Millä on nyt tämä kauhea tietämättömyys ja tämä suuri pimeys on poistettava ?
Kykenevätkö pakanat itse käsittämään tätä järjettömyyttään ja pimeyttään.
Eivät; yksin herramme Jesuksen Kristuksen oppi voi poistaa tämän tietämättömyyden.
Ainoastaan siellä, missä Kristinusko pääsee vallalle, poistuu pimeys, mutta missä kristinusko ei hallitse, sielä vallitsee yhä syvin pimeys: niin itse kristikunnassakin syntyy välttämättä aina uudestaan törkein tietämättömyys ja syvin pimeys, ellei Jumalan sanaa opeteta puhtaasti ja selvästi."
pakanat
6
788
Vastaukset
- ...LoL
Nyt et ole tosissasi, edes kristitty ei voi olla noin tyhmä...tai no tarkemmin ajatellen voi.
mutta noi sun lainaukset muinaisista germaaneista ja roomalaisista on aikas päin persettä. ensinnäkin, germaaneille EI ollut taivasta, vaan jälkimaailma jonne heidät esi-isänsäkin menivät. He ei eivät juoneet viiniä. Heilel taistelu oli kunnia-asia mutta ei ollut "pakko" tappaa niin js niin monta vihollista päästäkseen kuolemanjälkeisiin, mutta jos pakeni taistelusta niin esi isät häpesivät.
Roomalaisia ja kreikkalaisilla oli 12 jumalainen pantheon, roomalaisilla korkein oli Zeus, ukkosenjumala ja Juppiter oli sen vastine, ja kummatkin olivat miehiä...
Ja esim suomenuskoisessa pakanuudessa puille ja kiville ei "kumarrella" vaan niitä kunnioitettaan, kuten luontoa pitäisi kunnioittaa..
Tiesitkö että Jeesus oli kannibalisti ja hänen äitinsä HUORA joka ei uskaltanut myöntää joosefilla että oli pannut jonkun toisen kanssa vaan snoin että hän siitty neitseellisesti. Ja jumalan nimeen pitää joka päivä tappaa vuohia ja niiden verestä pitää piirtää maahan monta 7 numeroa, niin jumala on tyytyväinen eikä rankaise.
no joo, tiedät että kumminkin vain vitsailit tai yritit saada jotakuta suuttumaan, mutta tosta näkee heti lävitse....LoL- kristitty...
ja nussia
- Kryptologi
kristitty... kirjoitti:
ja nussia
Totta, niin totta.
- Kryptologi
Tarinasi on hieman valheellisesti punottu.
Höpiset tarinoita historiasta, mutta nämä eivät todellakaan ole 1800 ja 1900 luvulta.
"Ja vielä tänäänkin uskovat ne pakanat, joiden luokse lähetyssaarnaajat lähtevät, että varkaus, murha, valheellisuus ja ryöstö ovat suuria hyveitä ja puut ja kivet oikeat jumalat, joita pitää kumartaman."
Viitsisitkö nimetä näitä kulttuureja jotka ajattelevat näin?
Oma uskontonne taasen väittää että rukouksella voi regeneroida sisäelimiä ja vaikka raajoja tyngistä. Ihmisiä jotka uskovat tämänlaisiin tarinoihin joita tapahtuu vain kehitysmaissa (mitä ilmeisemmin) pidän melko sivistymättöminä houkkina.
Voiko muuten Jumalan sanaa opettaa selvästi kun selvästi raamatussassa on kohtia jotka menevät täysin ristiin? Minun mielestäni jos vastaat että tottakai voi, niin olet jeesustelija. - Hiddukkel
Sen kyllä huomaa tänäkin päivänä miten hyvin asiat ovat koko afrikassa, nimittäin sen kristinuskon mukanaan tuoman avun...vai huomaako?
- ???
30 000 jumalaa? laskitko ne vai kertoiko joku sinulle että tämä on totta? kertoiko sama sinulle että sinun jumalasi on totta. 30000 jumalaa my ass.
yritä tulla tänne ja olla ihminen.
love
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891839Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771703Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751379- 51957
- 56957
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70937- 66914
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40901Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤52888