elokuun vuorolistassa lukee täsmälleen samat jutut kuin ennenkin.
eikö htd ymmärrä että on turha mainita että vuoron jälkeen saa ajaa puolituntia, kun sen jälkeen saa ajaa niinkauan kuin jaksaa?!
ja vien itse käräjille heti asiat jos "terminaali"-vuorossa saan datakieltoa olemalla muualla kuin terminaaliasemilla.
ajovuorot EIVÄT SAA RAJOITTAA LIIKENNELUVAN HALTIAN OIKEUTTA HARJOITTAA LIIKENNETTÄ!!
eikö tämä mene ymmärryksseen niille suojatyöpaikassaan lihoville porsaille?! listaryhmä ei edes vaivautunut mainitsemaan mitään lain tuomista velvollisuuksista kyydin jakamisen suhteen vaan koko lappu on kopio menneestä.
jos htd kuvittelee että tilausvälityssopimuksen ehdoilla voidaan heikentää taksilain tuomia oikeuksia, niin ei voi kuin rukoilla htd:n puolesta.
tälläiset sopimuskohdat ovat yhtä mitättömiä kuin sopia työntekijän kanssa työlakia huonompia sopimuksia.(esim.sunnuntaikorvausten tai lomapalkkojen suhteen)
korvausvaatimuksia,uhkasakkoja sekä oikeudenkäyntikuluja tulossa ja paljon. (vertaa lähitaksiin joka toteuttaa lainlaatijan tahdon ja jakaa osinkoa 500e/v, jota htd:ltä on turha odottaa kun niillä saatetaan kattaa johtohahmojen grillijuhlien kuluja)
eikö htd ymmärrä että on turha mainita että vuoron jälkeen saa ajaa puolituntia, kun sen jälkeen saa ajaa niinkauan kuin jaksaa?!
ja vien itse käräjille heti asiat jos "terminaali"-vuorossa saan datakieltoa olemalla muualla kuin terminaaliasemilla.
ajovuorot EIVÄT SAA RAJOITTAA LIIKENNELUVAN HALTIAN OIKEUTTA HARJOITTAA LIIKENNETTÄ!!
eikö tämä mene ymmärryksseen niille suojatyöpaikassaan lihoville porsaille?! listaryhmä ei edes vaivautunut mainitsemaan mitään lain tuomista velvollisuuksista kyydin jakamisen suhteen vaan koko lappu on kopio menneestä.
jos htd kuvittelee että tilausvälityssopimuksen ehdoilla voidaan heikentää taksilain tuomia oikeuksia, niin ei voi kuin rukoilla htd:n puolesta.
tälläiset sopimuskohdat ovat yhtä mitättömiä kuin sopia työntekijän kanssa työlakia huonompia sopimuksia.(esim.sunnuntaikorvausten tai lomapalkkojen suhteen)
korvausvaatimuksia,uhkasakkoja sekä oikeudenkäyntikuluja tulossa ja paljon. (vertaa lähitaksiin joka toteuttaa lainlaatijan tahdon ja jakaa osinkoa 500e/v, jota htd:ltä on turha odottaa kun niillä saatetaan kattaa johtohahmojen grillijuhlien kuluja)
Vastaukset 18
Vanhimmat
toivottavasti stadiin perustetaan pikaisesti uusia taksikeskuksia jotta noiden apinoiden sekoilusta pääsee...
voiskohan liityä lähitaksiin? tietääkö kukaan?
alkanut ja olette jo menossa käräjille. Naurattaa tää teidän monopoolihomma.
Juju onkin siinä, että töissä saa varmaankin olla, mutta rajoitetaan sitten datalta tulevia kyytejä, eli ensin niille joilla ajovuoro on ja sitten vasta niille joilla ei ole. Tätä siis yritetään useallakin paikkakunnalla ymmärtääkseni, mutta varmasti tämäkin rajoittelu katsotaan raastuvassa....
Ovat kuulemma kokouksessaan sopineet (HTD:n hallitus) HTD:n ja autoilijoiden keskenään tekemää tilausvälityssopimusta tuomatta uusittua sopimusta meille autoilijoille allekirjoitettavaksi.
Itse en ainakaan sitä allekirjoita sitten kun he aikanaan sen joutuvat autoilijoilla hyväksyttämään.
Sopimuksen (muutettu) kohta 6.2 sanoo:
LUKEKAA TARKKAAN!!!!!!!
Tilausvälitysjärjestelmässä toimiessaan autoilija tai hänen palveluksessaan olevat henkilöt ovat velvollisia 1.8.2007 alkaen noudattamaan Helsingin Taksiautoilijat ry:n esittämää ja Etelä-Suomen lääninhallituksen vahvistamaa ajovuorojärjestystä. Jos Etelä-Suomen lääninhallitus ei vahvista ajovuorojärjestystä sitoutuu autoilija tai hänen palveluksessaan olevat henkilöt noudattamaan HTD:n hallituksen vahvistamaa ajovuorojärjestystä tai muuta yhtiön päättämää ajovuorojärjestystä.
Näin siis HTD hallitus on päättänyt kokouksissaan 15.5 ja 14.6.2007.
HE SIIS PÄÄTTIVÄT KOKOUKSISSAAN ETTÄ TAKSILAIN MYÖNTÄVÄÄ VAPAATA AJO-OIKEUTTA RAJOITETAAN JA NÄINOLLEN ESTETÄÄN LAIN SUOMA VAPAA AJO-OIKEUS!!!!!
Katotaan nyt kuinka (HTD:n) äijien käy????
ETTE TE TEE MITÄÄN ETTE USKALLA OLETTE SELLASIA paskahousuja ettette viitsi mennä edes kokoukseen missä asioita puhutaan ja missä valitaan johtokuntaan,hallitukseen miehiä tämän saitte aikaseks te paskanjauhajat.
Mitä tapahtuu. Uudessa taksilaissa on selkeät sanktiot myös tilauskeskuksien suhteen mikäli lain toteutuminen onnistu.
Laissa sanotaan: (osa siitä):
15 §
Tilausvälityskeskus
......taikka jos tilausvälityskeskus kieltäytyy välittämästä tilauksia ajovuoron ulkopuolella liikennettä harjoittaville taksiluvan haltijoille silloin, kun se teknisesti on mahdollista. Kielto on voimassa kunnes puutteet on korjattu. Lääninhallitus voi asettaa kieltonsa tehosteeksi uhkasakon siten kuin uhkasakkolaissa (113/1990) säädetään.
Se on teknisesti mahdollista ottamalla ajovuoron ulkopuolisilta eston pois siihen tilaan, kuin se oli ennen lain kiertämistarkoitusta ollut.
"ETTE TE TEE MITÄÄN ETTE USKALLA OLETTE SELLASIA paskahousuja..."
Taidat olla itse se lässyttäjä. Minun ei tarvitse lässyttää kuten sinun, minä toimin lain mukaan. Tämä asia on jo laitettu vireille...
Ja myöhemmässä vaiheessa myös HTD:n tulee toimia lain mukaan. HTD:lle voi tulla kalliiksi lain toteuttamatta jättäminen...
ajovuorosäännöstely loppuu ja htd yrittää rajoittaa liikennöimisoikeutta vielä lain voimaantulon jälkeenkin.
htd:n nykymeiningillä suojellaan niitä kenttätyöstä vieraantuneita isäntiä jotka saavat ja ovat saaneet vuosikausia osakkaiden maksamaa ylisuurta palkkaa eli pelkäävät että joutuvat oikeesti TÖIHIN!
teet kuljettajan kanssa sopimuksen ettei sunnuntai-,loma- ym. -korvauksia tarvitse maksaa. oikeudessa maksat sopimuksesta huolimatta korkojen kera kun se on mitätön sopimus!
htd pitää jäsenistöään tyhmänä kun luulevat että tuollainen lain yläpuolelle meneminen auttaa...
"teet kuljettajan kanssa sopimuksen ettei sunnuntai-,loma- ym. -korvauksia tarvitse maksaa. oikeudessa maksat sopimuksesta huolimatta korkojen kera kun se on mitätön sopimus!"
Miten tämä kuuluu keskusteluun?
htd ei aio antaa kyytejä vuorottomalle autolle, koska se on laatinut tilausvälitys-sopimukseen muutoksia jossa autoilija sitoutuu noudattamaan listaa ja olemaan pois tilausvälitysruudusta vuoron ulkopuolella.
ed.mainittu on lain edessä mitätön sopimus.
jos teet työntekijän kanssa huonomman sopimuksen, mitä työlaki sanoo, on ne sopimuskohdat mitättömiä. sama asia kuin htd:n sopimus autoilijan kanssa tilausten välittämisestä.
eli jos sovit mustaa valkoisella duunarin kanssa ettei ylityö tai sunnuntaikorvauksia makseta, joudut ne maksamaan jos duunari niin haluaa, eli menee oikeuteen. ja jos sovit paperilla ettet ole tilausvälitys ruudussa vuoron ulkopuolella, voit kuitenkin olla ja datakiellot oikeuteen.
ymmärsitkö???
No nyt ymmärsin mitä ajoit takaa.
Ensinnäkään minä en hyväksy htd:n kyseisiä toimia, eivätkä ne tule olemaan pitkä aikaisia. Kyseisen puljun on pakko poistaa tuo nuo rajoitukset ennen 1.8. Sitä, missä järjestyksessä keikkaa datalta tullaan 1.8 jälkeen antamaan, ei uusi laki selkeästi kerro mutta se on selvä, että kaikille sitä on tarjottava.
Olisiko htd:n jo kerrankin aika ottaa oppia Lähitaksista, jossa nämäkin asiat hoidetaan aina ensin asiakasta ja sitten autoilijaa ja kuljettaajaa ajatellen.
"Sitä, missä järjestyksessä keikkaa datalta tullaan 1.8 jälkeen antamaan, ei uusi laki selkeästi kerro mutta se on selvä, että kaikille sitä on tarjottava. "
itseasiassa laki sanoo aika selvästi että autoilijoita on kohdeltava TASAPUOLISESTI ja RAJOITTAMATTA luvanhaltijan oikeutta harjoittaa liikennettä.
kyytien priorisointi ei ainakaan minun tulkinnan mukaan ole tasapuolista ja ainakin se on rajoitettua oikeutta..
no, ainakin asianajajilla on keikkaa syksyllä :)
On selvää että sisäpiiriläiset pyrkivät käyttämään uutta lakiakin omien etujensa ajamiseen toisten kustannuksella eli sama rikollinen toiminta jatkuu kunnes jokin ulkopuolinen taho pääsee tutkimaan Metsälän sylttytehtaan tekemisiä.Tällä hetkellä hilloa lapiodaan tietyille ryhmille esim. jakamalla jatkoaikoja vaikka todellista tarvetta ei ole.Tietyt ryhmät laitetaan syömään toisten leipää,tosin jos kuljettajalla on moraalia jäljellä hänhän ei syö toisten leipää,ahneet autoilijat tuskin tietävät mitä sana moraali tarkoittaa.
Metsälän konkari-isäntien keski-ikä alkaa olemaan sitä luokkaa että luonto hoitaa ajallaan homman kotiin,mutta mistä saadaan uusia oikeita yrittäjiä suojatyöpaikka-autoilijoiden tilalle?
Näyttäisi että on Metsälän väki pihalla kuin kellostaan tipahtanut käki.Hauska katsella aitiopaikalta kun uusi taksilaki ajaa alan kohti tuhoa.Innolla odotan niitä hetkiä kun lain soveltaminen ei kestä juridisesti päivänvaloa.Metsälän sylttytehdas voi pian laittaa lapun luukulle.
siinähän vikisette muutaman satasen tähden kannattaako tappaa itsenne työllä ,sitä paitsi täysin laitonta ajaa kuukaudessa yli 200 tuntia,ei muuta kuin tunti kiekot takseihin ja ne isännät jotka eivät itse aja lupa pois ja heti,kyllä sä taksi jehu siellä puhuit täyttä paskaa lehdissä että odottelua asemilla ja pöh työ aikaa sekin on jos et satu sitä tietämään ,vai pelkäätkös et kaverisi antaa sulle turp...jos kerrot lehdissä totuuden,ei muuta kun sama malli suomeen kuin ruotsissa,ja asiakas sen päättää kenen kyytiin menee,,
Päättää kenet kyytiin ottaa ja minkä keikan kuittaa. Muuten samaa mieltä kassasi, vaikkei puoliakaan jaksanut lukea.
Oikeasti kuljettajan pitää hyväksyä kaikki datalta tulevat ajot, sillä autolla on ajovelvoite. Autoilijalla on lisäksi sopimukset keskusten kanssa, joissa on nimenomaan maininta, että datalta tarjottu kyyti on ajettava. Homma vaan on mennyt siihen, että kuljettajat valikoivat tarjottuja kyytejä tai eivät ota niitä vastaan lainkaan. Tämä taas heikentää asiakkaiden autojen saantia.