ateisti

täällä viestejä lukiessani on tullut sellainen tunne että "ateistit" morkkaa kaikkia usko?vaisia.
itse ateistina tunnen lähinnä myötätuntoa ihmisiä kohtaan jotka uskovat johonkin..tiedä aina mihin.
monesti täällä uskovat potkivat ateisteja munille
ja het "ateistit"? potkasevat takas.
itse olen ateisti eikä minulla ole tarvetta retuuttaa ketään uskovaista. mitä sillä saavuttaisin?
ateistina toivon juurikin että tämä jumalista ja oikeutuksista meuhkaaminen loppuisi.
jaksa enempää vuodattaa..
matti
331063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

niin oli viestisi sovinnollinen. Kiitos siitä.

Äänestä

aina asioista riidellään... toisin sanoen ollaan erimieltä. Itse olen kanssa samalla linjalla ehkä,... siis ei nettin tarvitse tulla todistamaan muiden olevan väärässä. On erilaisia näkökulmia erilaisiin asioihin.... uskoo sitten niihin tai ei.

Eikä täällä loppujen lopuksi kaikki riitele vaan rakentavia keskusteluja on syntynyt pilvinpimein hyvistä asioista....

yksinkertaisiin kysymyksiin saa yksinkertaisen vastauksen... jos haistattaa jollekin ... niin metsä vastaa kun sinne huutaa...

Äänestä

Kuten sanoin jossain keskutstelussa, tuollainen vastavuoroinen dissaaminen ja vittuilu kertoo enemmän ihmisistä, kuin siitä, onko kyseessä ateisti vai uskovainen. Kyllä täällä tosin näkee välillä ihan rakentavia ja hyviä keskusteluja myös. Ymmärrän kyllä, että aihe on tunteita herättävä ja kommentit provosoivat helposti, sillä omaa mielipidettä pitää totena, ja siksi eriävät mielipiteet tuntuvat järjettömiltä.
Oma mielipiteeni on tullut ajattelun tuloksena: mitä enemmän olen asiaa pohtinut, sitä epätodennäköisemmältä yliluonnolisen olemassaolo vaikuttaa. Ja kun katsoo maailmaa ateistin näkökulmasta, niin kyllä aika uskomattoman mielipuoliselta vaikuttaa maailman meno edelleen, kaikki kieroutunut toiminta, mitä uskontojen nimissää tehdään.

Äänestä
  • jep tämmöisiä hulluuksia ihmiset tekee oman uskontonsa pohjilta..jonka on heille opettanut joku..ihminen.
    liekö tuolla oma lehmä ojassa?
    sääli että ihmiset tappavat toisia koska he? ovat väärässä?
    matti

    Äänestä

"itse olen ateisti eikä minulla ole tarvetta retuuttaa ketään uskovaista. mitä sillä saavuttaisin?"

No hieman paremman maailman esimerkiksi, siis sillä oletuksella että tämä retuuttaminen saisi uskovaisen järkiinsä.

Äänestä
  • "No hieman paremman maailman esimerkiksi, siis sillä oletuksella että tämä retuuttaminen saisi uskovaisen järkiinsä"

    Uskovaisilla on ehkä ateistien kanssa keskustellessaan usein samoja tavoitteita :)

    anyways... Ajatteletko että retuuttamalla uskovaisia saisit paremman maailman sinulle vai kiinnostaako sinua oikeasti yksittäisen uskiksen tulevaisuus ja hänen paikkansa esim. iäisyydessä ? Meillä kun tunnetusti on jos jonkinsortin motiiveja...

    Äänestä

  • ei nyt tule ketään "uskovaisista" kavereista mieleeni jonka saisi luopumaan uskostaan sillä että meikkis vttuilis ja kurmuuttais.
    jokainen voi katsoa maailmaa ympärillään omin silmin. rohkeutta se toki vaatii hypätä pois siitä omasta lintukodosta enkä siihen ketään yllytä.
    näin minä ajattelen.
    love
    matti

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    ei nyt tule ketään "uskovaisista" kavereista mieleeni jonka saisi luopumaan uskostaan sillä että meikkis vttuilis ja kurmuuttais.
    jokainen voi katsoa maailmaa ympärillään omin silmin. rohkeutta se toki vaatii hypätä pois siitä omasta lintukodosta enkä siihen ketään yllytä.
    näin minä ajattelen.
    love
    matti

    Usein tuo vittuilu ja kurmuuttaminen vielä kaikenlisäksi vahvistaa ihmisen uskoa :)

    Olisihan se hassua (ehkä jopa raamatunvastaistakin) jos ei-uskovaiset olisivat joukolla sangen mukavia ja ymmärtäväisiä Jeesus-uskoisia kohtaan.

    Äänestä

  • pointt kirjoitti:

    "No hieman paremman maailman esimerkiksi, siis sillä oletuksella että tämä retuuttaminen saisi uskovaisen järkiinsä"

    Uskovaisilla on ehkä ateistien kanssa keskustellessaan usein samoja tavoitteita :)

    anyways... Ajatteletko että retuuttamalla uskovaisia saisit paremman maailman sinulle vai kiinnostaako sinua oikeasti yksittäisen uskiksen tulevaisuus ja hänen paikkansa esim. iäisyydessä ? Meillä kun tunnetusti on jos jonkinsortin motiiveja...

    "anyways... Ajatteletko että retuuttamalla uskovaisia saisit paremman maailman sinulle"

    Ei vaan kaikille. Kun on vähemmän uskovaisia, on myös vähemmän...

    -Sotia

    -Terrorismia

    -Lasten mielten raiskaamista

    näin muutamia mainitakseni

    Äänestä

  • pointt kirjoitti:

    Usein tuo vittuilu ja kurmuuttaminen vielä kaikenlisäksi vahvistaa ihmisen uskoa :)

    Olisihan se hassua (ehkä jopa raamatunvastaistakin) jos ei-uskovaiset olisivat joukolla sangen mukavia ja ymmärtäväisiä Jeesus-uskoisia kohtaan.

    passiivinen vastarinta? onkohan lienee moinen ikinä
    oikeen toiminut? en tiedä, tuskin.
    mitä olen maailmalla kulkenut niin olen nähnyt paljon, paljon toivottamia ihmisiä.
    heti paljon helpompi hänelle/heille tarttua uskontoon ko ateismiin. vai kuka saa ihmiset innostumaan siitä että kärpäset putsaa luut?
    heti paljon helpompi ihmiselle "myydä" toivo paremmasta, eiks?
    joskus tuntuu että olen ateisti koska minulla on jotenkin varaa siihen.
    eipä silti, jumalilla manipuloidaan ihmisiä mitä ihmeellisempiin suorituksiin.
    satavarma mutta minun "ateismini" on vahvistunut just tuolla maailman turuil.
    oishan se hieno juttu jos olis joku jeppe joka pitäis kaikista huolta.
    ihminen pystyy pyörittään päässään mitä ihmeellisempiä viritelmiä ja uskoa niihin.
    jos joku saa siitä hyvän olon niin samasenväliä.
    tympäsee silti että tätä mukavuutta, omaa "autuutta" tyrkitään toisiin ihmisiin. liekö se turvaa oman hyvän mielen kun on satavarma siitä ettei kukaan uhkaa omaa "onnea"
    sekavaa sepustusta,meen nukkumaan
    love
    matti

    Äänestä

  • niin ei heidän älyllisyydessään ole juurikaan eroja, sen kummemmin, kuin muidenkaan ihmisten kohdalla. Uskovat ovat vakaan älykkäitä, ateistit, sanoisinko hieman narsistisia älykkyydessään.
    On lääkäreitä, tohtoreita, huippuja aloillaan ja Jeesuksen seuraajia uskossa ja elämässä. Samoin ateisteja, ilman uskoa. Eräskin tuntemani mies on ÄÖ:ään yli 160, sydämelleinen ja ja luja uskossaan Jeesukseen Kristukseen. Se, että ateistit nimitteleee Jeesukseen Kristukseen uskovia tyhmiksi , on ajattelematonta. Uskovat ovat aivan tavallisia miehiä ja naisia, yhteiskunnan toiminnassa, työelämässä vireästi mukana olevia leiväpurijoita. Raamatusta saamme lukea, kuinka Jeesukseen Kristukseen uskovat olivat kaiken kansan suosiossa. Nykyisin on toisin, koskapa uskontojen sekamelska mustaa myös kristittyjen maineen. Tarkoitan taas niitä uudestisyntyneitä, sydämeltään kristittyjä, heidänkin maine siis mustataan, en nimikristityjä. Nimikristittyä voisi pohjimmiltaan verrata ateistiin. Nimikristitty ei sydämessään useimmitenkaan usko Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen Raamatun ilmoittamalla tavalla. Heidän uskonsa on teekentelyä. Jeesuskin itse sanoi, että he huulillaan tunustavat minut, mutta heidän sydämensä on kaukana minusta. Sillloin puuttuu siis sydämenusko, eli voi karrikoidusti sanoa, että ovat ateisteja.

    Ei se, että jotain suustaan päästää ulos, kuitenkaan aina selitä sitä, mitä pohjimmiltaan ihminen on.

    Uudestisyntynyt kristitty ja nimikristitty ovat eri maailmoista.

    Äänestä

  • Agneisti kirjoitti:

    "anyways... Ajatteletko että retuuttamalla uskovaisia saisit paremman maailman sinulle"

    Ei vaan kaikille. Kun on vähemmän uskovaisia, on myös vähemmän...

    -Sotia

    -Terrorismia

    -Lasten mielten raiskaamista

    näin muutamia mainitakseni

    että et osaa erottaa määrättyjä asioita toisistaan? Mietipä, mikä ero on uskonnolla ja uudestisyntyneellä kristityllä? Jos tajuaisit, mitä uudestisyntyminen ja usko Jeesukseen Kristukseen merkitsee, lopetaisit heti mollaamisen. On väärä lähestymistapa rinnastaa kaikki maailman uskonnot ja raamatullinen, ihmisen hengen uudistava kristinusko toisiinsa. Uudestisyntynyt kristitty rakastaa kaikkia ihmisiä ja tahtoo vain ja ainoastaan hyvää toisille. Uskonnot, jotka eivät ole todellisuudessa Jeesuksen Kristuksen kautta Elävän Jumalan kanssa missään tekemisissä, aiheuttavat suuria kärsimyksiä ihmiskunnalle.

    Onko todella noin vaikeaa ymmärtää asioiden oikea laita? Jos kaikki olisivat uudestisyntyneitä kristittyjä, maapallolla ei olisi sotia, nälänhätää, tms. Kristillinen rakkaus vaatisi tasaamaan varat kaikkien kanssa! Pois sotavarustelu, asevarustelu, avaruuden tutkiminen, ja ihmistä vaivaava perimmäinen paha, itsekkyys, ylpeys ja vallanhalu.

    Älä taas sano, että kristityt tappoivat niin ja niin paljon ihmisiä. Se ei pidä paikkaansa, uudestisyntynyt, Jumalan Hengen valtaama kristitty ei tapa ketään! Jos kristinuskon nimissä onkin tehty paljon pahoja asioita, se ei tarkoita sitä, että se olisi ollut Jumalan tahto, vaan ilmiset ovat toittelemattomuudessaan aiheuttaneet niitä.

    Aivan samoin ateistit, uskonnolliset ihmiset tekevät pahoja asioita, kun Jumalan Sanan käsky rakastaa toisa ihmisiä, puuttuu!

    Kaiken pahan alku ihmiskunnassa on se, että ei todella tunneta Jumalaa! Palvotaan ns. jumalia ja perustettan uskontoja, jotka eivät ole missään tekemisessä ainoan, elävän Jumalan kanssa, Hänen, joka onilmaissut itsensä meille Jeesuksessa Kristuksessa.

    Opettele tuntemaan Jeesus, tunnet silloin tosi Jumalan!

    Jeesus sanoi, että; joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän (Jumalan). Hän ilmoitti meille omassa persoonassaan, millainen Jumala on, muutoin ihmiskunta ei olisi ymmärtänyt oikein Jumalan luonetta.

    Jotenkin tuntuu siltä, että ateistit eivät pääse pois "kipsistään" ja avaimenreikä -katsannostaan avaralle? Jumalaan Jeesuksen kautta uskova kristitty on päässsyt niistä.

    Seuraavaksi alat peräämään todisteita Jumalasta. Minä puolestani peräisin todisteita siinä tapauksessa sinulta siitä, ettei Jumalaa ole.
    Jumalan todellisuudesta ei pääse perille inttämällä. On saatava omakohtainen kohtaaminen ja kokemus asiasta. Raamatusta, jossa ilmoitetaan Jumala, Hänet voidaan nähdä ja kokemukset ja henkilökohtaiset tapaamiset Herran kanssa, enkelten kanssa vahvistavat "mustan valkoisella", mutta tämä asia meni jo sinulta "yli hilseen."

    Olen huomannut näissä keskusteluissa sen, että ateisti on todella niin uskomaton, että hänelle ei kelpa mikään todiste, vaikka itse Jeeus Kristus tulisi eteensä, hän ei uskoisi silmiään, vaan panisi näkemänsä jonkun tyeperän selityksen piikkiin. Toivottomia taidatte olla? Nohhh, Jumalalle on kaikki mahdollista, ateistinkin polvien lattiaan notkistaminen, kääntyminen Jumalan puoleen!

    Jumalanhullu

    Äänestä

  • jutustasi.. kirjoitti:

    että et osaa erottaa määrättyjä asioita toisistaan? Mietipä, mikä ero on uskonnolla ja uudestisyntyneellä kristityllä? Jos tajuaisit, mitä uudestisyntyminen ja usko Jeesukseen Kristukseen merkitsee, lopetaisit heti mollaamisen. On väärä lähestymistapa rinnastaa kaikki maailman uskonnot ja raamatullinen, ihmisen hengen uudistava kristinusko toisiinsa. Uudestisyntynyt kristitty rakastaa kaikkia ihmisiä ja tahtoo vain ja ainoastaan hyvää toisille. Uskonnot, jotka eivät ole todellisuudessa Jeesuksen Kristuksen kautta Elävän Jumalan kanssa missään tekemisissä, aiheuttavat suuria kärsimyksiä ihmiskunnalle.

    Onko todella noin vaikeaa ymmärtää asioiden oikea laita? Jos kaikki olisivat uudestisyntyneitä kristittyjä, maapallolla ei olisi sotia, nälänhätää, tms. Kristillinen rakkaus vaatisi tasaamaan varat kaikkien kanssa! Pois sotavarustelu, asevarustelu, avaruuden tutkiminen, ja ihmistä vaivaava perimmäinen paha, itsekkyys, ylpeys ja vallanhalu.

    Älä taas sano, että kristityt tappoivat niin ja niin paljon ihmisiä. Se ei pidä paikkaansa, uudestisyntynyt, Jumalan Hengen valtaama kristitty ei tapa ketään! Jos kristinuskon nimissä onkin tehty paljon pahoja asioita, se ei tarkoita sitä, että se olisi ollut Jumalan tahto, vaan ilmiset ovat toittelemattomuudessaan aiheuttaneet niitä.

    Aivan samoin ateistit, uskonnolliset ihmiset tekevät pahoja asioita, kun Jumalan Sanan käsky rakastaa toisa ihmisiä, puuttuu!

    Kaiken pahan alku ihmiskunnassa on se, että ei todella tunneta Jumalaa! Palvotaan ns. jumalia ja perustettan uskontoja, jotka eivät ole missään tekemisessä ainoan, elävän Jumalan kanssa, Hänen, joka onilmaissut itsensä meille Jeesuksessa Kristuksessa.

    Opettele tuntemaan Jeesus, tunnet silloin tosi Jumalan!

    Jeesus sanoi, että; joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän (Jumalan). Hän ilmoitti meille omassa persoonassaan, millainen Jumala on, muutoin ihmiskunta ei olisi ymmärtänyt oikein Jumalan luonetta.

    Jotenkin tuntuu siltä, että ateistit eivät pääse pois "kipsistään" ja avaimenreikä -katsannostaan avaralle? Jumalaan Jeesuksen kautta uskova kristitty on päässsyt niistä.

    Seuraavaksi alat peräämään todisteita Jumalasta. Minä puolestani peräisin todisteita siinä tapauksessa sinulta siitä, ettei Jumalaa ole.
    Jumalan todellisuudesta ei pääse perille inttämällä. On saatava omakohtainen kohtaaminen ja kokemus asiasta. Raamatusta, jossa ilmoitetaan Jumala, Hänet voidaan nähdä ja kokemukset ja henkilökohtaiset tapaamiset Herran kanssa, enkelten kanssa vahvistavat "mustan valkoisella", mutta tämä asia meni jo sinulta "yli hilseen."

    Olen huomannut näissä keskusteluissa sen, että ateisti on todella niin uskomaton, että hänelle ei kelpa mikään todiste, vaikka itse Jeeus Kristus tulisi eteensä, hän ei uskoisi silmiään, vaan panisi näkemänsä jonkun tyeperän selityksen piikkiin. Toivottomia taidatte olla? Nohhh, Jumalalle on kaikki mahdollista, ateistinkin polvien lattiaan notkistaminen, kääntyminen Jumalan puoleen!

    Jumalanhullu

    että kaikkien pitäisi uskoa ja ajatella, kuten kristitty. Huomasin myös, että taas se kristityn maailmankuva on parempi, kuin ateistinen tai jokin muu maailmankuva. Ja vastaankaan ei saisi "inttää" ja jossain "kipsissä" ollaan, kun ei ajatella kuten sinä. Tuoko on sopuisaa toisen ihmisen kunnioittamista? Eikö se ole ennemminkin toisen yläpuolelle asettautumista ja halua säädellä toisen ihmisen ajattelun vapautta. Niin minä sen koen, ja siinä nimenomaan on se juttu, joka eräissä kristityissä ainakin minua häiritsee.

    Minulla kun on omanlainen maailmankuva, enkä pidä siitä, että jotkut yrittävät asentaa sen tilalle omat ajatuksensa ja oman maailmankuvansa. En ole sinun tai kaveriesi kopio.

    "Nohhh, Jumalalle on kaikki mahdollista, ateistinkin polvien lattiaan notkistaminen, kääntyminen Jumalan puoleen!"

    Tuli mieleen tuostakin menneiden aikojen setien ja tätien mahtinsa korostuskommentit: "Kyllä teiltä vielä luulot otetaan pois." Niin, minä en kovin korkealle sen kaltaisia sananparsia noteeraa.

    Äänestä

  • Meikku kirjoitti:

    että kaikkien pitäisi uskoa ja ajatella, kuten kristitty. Huomasin myös, että taas se kristityn maailmankuva on parempi, kuin ateistinen tai jokin muu maailmankuva. Ja vastaankaan ei saisi "inttää" ja jossain "kipsissä" ollaan, kun ei ajatella kuten sinä. Tuoko on sopuisaa toisen ihmisen kunnioittamista? Eikö se ole ennemminkin toisen yläpuolelle asettautumista ja halua säädellä toisen ihmisen ajattelun vapautta. Niin minä sen koen, ja siinä nimenomaan on se juttu, joka eräissä kristityissä ainakin minua häiritsee.

    Minulla kun on omanlainen maailmankuva, enkä pidä siitä, että jotkut yrittävät asentaa sen tilalle omat ajatuksensa ja oman maailmankuvansa. En ole sinun tai kaveriesi kopio.

    "Nohhh, Jumalalle on kaikki mahdollista, ateistinkin polvien lattiaan notkistaminen, kääntyminen Jumalan puoleen!"

    Tuli mieleen tuostakin menneiden aikojen setien ja tätien mahtinsa korostuskommentit: "Kyllä teiltä vielä luulot otetaan pois." Niin, minä en kovin korkealle sen kaltaisia sananparsia noteeraa.

    että silleen.

    Henkilökohtaisesti tunnen erään miehen, joka oli ateistinen ja kertoessani hänelle evankeliumin ja Jumalan teoista, hän sanoi jälkenpäin, ettei uskonut niistä sanaakaan. 4 pulloa olisi tarvittu hänelle viinaa , ennekuin hän olisi omien sanojensa mukaan tullut hengellliseen tilaisuuteen. Aloimme rukoilla Jumalaa pelastamaan tuo mies. 5 vuotta kuljin hänen kaverinaan auttamassa häntä kaikessa mahdollisessa, koska hänen kätensä oli olkapäästä hajalla.
    Joskus puhuimme uskosta, useimmiten emme mitään hengellistä. Eräänä yönä hänen luokseen tuli kaksi miestä, enkeleitä käsittääkseni. Tulivat lukittujen ovien kautta, joissa oli kalterit. Tämä siis oli espanjassa, siellä on ikkunat ja ovet kaltereilla turvattu. Nuo Jumalan sanansaattajat veivät hänet taluttaen johonkin, hänen sanojensa mukaan kirkkoon ja siellä kysyttiin, että uskooko hän Jumalaan. Vastauksensa oli, että; En usko! Toinen samanlainen kysymys ja sama vastaus. Kolmas kysymys oli sitten, että uskotko, että Jumala voisi hänet parantaa. Hän nimittäin oli muutenkin kovin sairas, olkapään lisäksi. Sen verran oli antanut perään kysyjälle, että; voihan se tietysti olla mahdolllista. Sitten menivät pois kirkosta ja seuraava paikka oli hänen sanojensa mukaan kaupunki, joka oli niin komea, ettei sitä voi kuvata ja sanottiin, että täällä on sinun tuleva kotisi. Kaupunki oli kuulema valtavan suuri, joka suuntaan, silmänkantamattomiin.
    Tiesin heti, mistä oli kysymys. Se kaupunki oli Ilmestyskirjan kuvaama Uusi Jerusalem, uskovien kotikaupunki. Tämä nyt kyseessä oleva mies ei ollut koskaan kuullut tuosta asiasta, en siitä olut maininnut ja hän ei ollut koskaan lukenut Raamattua.
    Tämän jälkeen hänet palautettiin takaisin kotiinsa lukittujen ovien sisäpuolelle ja vietiin sänkyynsä nukkumaan, koska ei omin jaloin sinne päässyt, oli niin mennyt "pehmeäksi" enkelien kansa vietetyssä ajassa.
    Aamulla herätessään huomasi kaikien vammojen ja sairauksien parantuneen ja hänestä tehtiin Sana -lehteen Suomessa koko sivunpituinen juttu. Kun tapasin hänet heti noitten tapahtumien jälkeen tervehtyneenä ja ulkonaisestikin muuttuneena ja hän kertoi minulle kaiken, kysyin, että uskotko nyt Jeesukseen Kristukseen pelastajana? Hetkeäkään epäröimättä vastasi; uskon!
    Näin yhden ateistin luulot otettiin pois ja usko syttyi Jumalan toimesta siksi, että rukoiltiin hänen puolestaan Jumalaa pelastaman hänet ja niin tapahtui. Siitä on nyt yli kymmenen vuotta aikaa ja edelleenkin mies on kristitty, tunnustaa uskonsa ja on suuri ihmetys suvulleen. Joten Jumalalle on kaikki mahdollista, jopa sinun käännyttäminen. Samanlaisen kääntymyksen sai osakseen Saulus Tarsolainen, eli Paavali Damaskoksen tiellä, vertaan näitä kahta usein toisiinsa. Jos nyt alamme rukoilla sinun puolestasi, Jumala puuttuu kyllä sinun asioihisi ja vetää sinua Kristuksen puoleen. Mutta älä pelkää, ei Jumala tee sinulle väkivaltaa. :)

    Monia ajatuksia varmasti nousi mieleesi ja kuten aikaisemmistakin ateistien vastauksista voi päätellä, syytät minua ehkä valehtelijaksi, tai sekopääksi. Joka sana on kuitenkin totta, en ole keksinyt mitään, kerroin vain mahd. lyhyesti miehen kertoman ja silminnäkijänä voin todistaa hänen vammansa ennen parantumista ja terveen, työkykyisen elämän sen jälkeen!




    En ole tietoisesti asettunut kenekään yläpuolelle ja jos sen käsityksen kirjoituksistani olet saanut, pyydän anteeksi.

    - aurikoa kesääsi ja Jumalan siunausta! :)

    Jumalanhullu

    Äänestä

  • luulot pois kirjoitti:

    että silleen.

    Henkilökohtaisesti tunnen erään miehen, joka oli ateistinen ja kertoessani hänelle evankeliumin ja Jumalan teoista, hän sanoi jälkenpäin, ettei uskonut niistä sanaakaan. 4 pulloa olisi tarvittu hänelle viinaa , ennekuin hän olisi omien sanojensa mukaan tullut hengellliseen tilaisuuteen. Aloimme rukoilla Jumalaa pelastamaan tuo mies. 5 vuotta kuljin hänen kaverinaan auttamassa häntä kaikessa mahdollisessa, koska hänen kätensä oli olkapäästä hajalla.
    Joskus puhuimme uskosta, useimmiten emme mitään hengellistä. Eräänä yönä hänen luokseen tuli kaksi miestä, enkeleitä käsittääkseni. Tulivat lukittujen ovien kautta, joissa oli kalterit. Tämä siis oli espanjassa, siellä on ikkunat ja ovet kaltereilla turvattu. Nuo Jumalan sanansaattajat veivät hänet taluttaen johonkin, hänen sanojensa mukaan kirkkoon ja siellä kysyttiin, että uskooko hän Jumalaan. Vastauksensa oli, että; En usko! Toinen samanlainen kysymys ja sama vastaus. Kolmas kysymys oli sitten, että uskotko, että Jumala voisi hänet parantaa. Hän nimittäin oli muutenkin kovin sairas, olkapään lisäksi. Sen verran oli antanut perään kysyjälle, että; voihan se tietysti olla mahdolllista. Sitten menivät pois kirkosta ja seuraava paikka oli hänen sanojensa mukaan kaupunki, joka oli niin komea, ettei sitä voi kuvata ja sanottiin, että täällä on sinun tuleva kotisi. Kaupunki oli kuulema valtavan suuri, joka suuntaan, silmänkantamattomiin.
    Tiesin heti, mistä oli kysymys. Se kaupunki oli Ilmestyskirjan kuvaama Uusi Jerusalem, uskovien kotikaupunki. Tämä nyt kyseessä oleva mies ei ollut koskaan kuullut tuosta asiasta, en siitä olut maininnut ja hän ei ollut koskaan lukenut Raamattua.
    Tämän jälkeen hänet palautettiin takaisin kotiinsa lukittujen ovien sisäpuolelle ja vietiin sänkyynsä nukkumaan, koska ei omin jaloin sinne päässyt, oli niin mennyt "pehmeäksi" enkelien kansa vietetyssä ajassa.
    Aamulla herätessään huomasi kaikien vammojen ja sairauksien parantuneen ja hänestä tehtiin Sana -lehteen Suomessa koko sivunpituinen juttu. Kun tapasin hänet heti noitten tapahtumien jälkeen tervehtyneenä ja ulkonaisestikin muuttuneena ja hän kertoi minulle kaiken, kysyin, että uskotko nyt Jeesukseen Kristukseen pelastajana? Hetkeäkään epäröimättä vastasi; uskon!
    Näin yhden ateistin luulot otettiin pois ja usko syttyi Jumalan toimesta siksi, että rukoiltiin hänen puolestaan Jumalaa pelastaman hänet ja niin tapahtui. Siitä on nyt yli kymmenen vuotta aikaa ja edelleenkin mies on kristitty, tunnustaa uskonsa ja on suuri ihmetys suvulleen. Joten Jumalalle on kaikki mahdollista, jopa sinun käännyttäminen. Samanlaisen kääntymyksen sai osakseen Saulus Tarsolainen, eli Paavali Damaskoksen tiellä, vertaan näitä kahta usein toisiinsa. Jos nyt alamme rukoilla sinun puolestasi, Jumala puuttuu kyllä sinun asioihisi ja vetää sinua Kristuksen puoleen. Mutta älä pelkää, ei Jumala tee sinulle väkivaltaa. :)

    Monia ajatuksia varmasti nousi mieleesi ja kuten aikaisemmistakin ateistien vastauksista voi päätellä, syytät minua ehkä valehtelijaksi, tai sekopääksi. Joka sana on kuitenkin totta, en ole keksinyt mitään, kerroin vain mahd. lyhyesti miehen kertoman ja silminnäkijänä voin todistaa hänen vammansa ennen parantumista ja terveen, työkykyisen elämän sen jälkeen!




    En ole tietoisesti asettunut kenekään yläpuolelle ja jos sen käsityksen kirjoituksistani olet saanut, pyydän anteeksi.

    - aurikoa kesääsi ja Jumalan siunausta! :)

    Jumalanhullu

    mutta älä tuputa sitä muille. Ei ole kunnioittavaa väheksyä toisen elämää. Kaikki nyt eivät puhele 4 viinapullosta, eikä kaikilla ihmisillä ole ylitsepääsemättömiä ongelmia, joihin uskovat kuvittelevat olevansa oikeutettuja puuttumaan. Mua kyllästyttää se ainainen pelastumisen tarjoaminen. Pelastuminen mistä?

    Ja ne yölliset näyt nyt ovat sellainen juttu, joka ei ole niin ihmeellinen perustelu. Kuka näkee mitäkin. Minä olen nähnyt öisiä näkyjä jo vuosikymmeniä. Niissä vaan on keijuja, kaikenlaisia luonnonhenkiä, villejä eläimiä ja työkaluja. Kai minä näkisin jeesuksia ja enkeleitäkin, jos joku punkki roikkuisi päivästä toiseen korvan juuressa niistä selostamassa. Tiedän kuitenkin, mihin kategoriaan yösydämessä nähdyt asiat kuuluvat, vaikka silmät sattuisivatkin olemaan todistettavastikin auki.

    Äänestä

  • pointt kirjoitti:

    Usein tuo vittuilu ja kurmuuttaminen vielä kaikenlisäksi vahvistaa ihmisen uskoa :)

    Olisihan se hassua (ehkä jopa raamatunvastaistakin) jos ei-uskovaiset olisivat joukolla sangen mukavia ja ymmärtäväisiä Jeesus-uskoisia kohtaan.

    "Olisihan se hassua (ehkä jopa raamatunvastaistakin) jos ei-uskovaiset olisivat joukolla sangen mukavia ja ymmärtäväisiä Jeesus-uskoisia kohtaan"

    Homma menee kyllä usein niin, että uskova tulee rituaalinomaisesti ateismipalstalle ylemmyyden asenteella keräämään negatiivista huomiota, joko täysin tajuamatta sitä, miltä hänen käytöksensä vaikuttaa toisesta osapuolesta, tai sitten aivan tarkoituksellisesti. Näin omat ennakkokäsitykset pahoista ateisteista osoittautuvat jälleen kerran todeksi. Onko se oikea tapa etsiä todisteita omalle näkökulmalleen?

    Jos menen minne hyvänsä selittämään mistä tahansa asiasta, kuinka väärässä ja typeriä muut ovat, ja kuinka oikeassa minä olen, niin aivan varmasti saan ikävää käytöstä osakseni. Tietysti voi omahyväisesti sanoa vaikkapa, että ovat vain kateellisia hienosta skootteristani miettimättä yhtään kuinka paljon oma käytökseni vaikutti saamaani kohteluun.

    Täällä on muuten joskus kirjoitellut ei-yli-ihmiskristittyjäkin, ja he ovat saanet useimmilta ateistelta kunnioittavan kohtelun. Kannattaisiko kokeilla samaa tyyliä, vai menisivätkö siinä lokerot sekaisin?

    Äänestä

  • jutustasi.. kirjoitti:

    että et osaa erottaa määrättyjä asioita toisistaan? Mietipä, mikä ero on uskonnolla ja uudestisyntyneellä kristityllä? Jos tajuaisit, mitä uudestisyntyminen ja usko Jeesukseen Kristukseen merkitsee, lopetaisit heti mollaamisen. On väärä lähestymistapa rinnastaa kaikki maailman uskonnot ja raamatullinen, ihmisen hengen uudistava kristinusko toisiinsa. Uudestisyntynyt kristitty rakastaa kaikkia ihmisiä ja tahtoo vain ja ainoastaan hyvää toisille. Uskonnot, jotka eivät ole todellisuudessa Jeesuksen Kristuksen kautta Elävän Jumalan kanssa missään tekemisissä, aiheuttavat suuria kärsimyksiä ihmiskunnalle.

    Onko todella noin vaikeaa ymmärtää asioiden oikea laita? Jos kaikki olisivat uudestisyntyneitä kristittyjä, maapallolla ei olisi sotia, nälänhätää, tms. Kristillinen rakkaus vaatisi tasaamaan varat kaikkien kanssa! Pois sotavarustelu, asevarustelu, avaruuden tutkiminen, ja ihmistä vaivaava perimmäinen paha, itsekkyys, ylpeys ja vallanhalu.

    Älä taas sano, että kristityt tappoivat niin ja niin paljon ihmisiä. Se ei pidä paikkaansa, uudestisyntynyt, Jumalan Hengen valtaama kristitty ei tapa ketään! Jos kristinuskon nimissä onkin tehty paljon pahoja asioita, se ei tarkoita sitä, että se olisi ollut Jumalan tahto, vaan ilmiset ovat toittelemattomuudessaan aiheuttaneet niitä.

    Aivan samoin ateistit, uskonnolliset ihmiset tekevät pahoja asioita, kun Jumalan Sanan käsky rakastaa toisa ihmisiä, puuttuu!

    Kaiken pahan alku ihmiskunnassa on se, että ei todella tunneta Jumalaa! Palvotaan ns. jumalia ja perustettan uskontoja, jotka eivät ole missään tekemisessä ainoan, elävän Jumalan kanssa, Hänen, joka onilmaissut itsensä meille Jeesuksessa Kristuksessa.

    Opettele tuntemaan Jeesus, tunnet silloin tosi Jumalan!

    Jeesus sanoi, että; joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän (Jumalan). Hän ilmoitti meille omassa persoonassaan, millainen Jumala on, muutoin ihmiskunta ei olisi ymmärtänyt oikein Jumalan luonetta.

    Jotenkin tuntuu siltä, että ateistit eivät pääse pois "kipsistään" ja avaimenreikä -katsannostaan avaralle? Jumalaan Jeesuksen kautta uskova kristitty on päässsyt niistä.

    Seuraavaksi alat peräämään todisteita Jumalasta. Minä puolestani peräisin todisteita siinä tapauksessa sinulta siitä, ettei Jumalaa ole.
    Jumalan todellisuudesta ei pääse perille inttämällä. On saatava omakohtainen kohtaaminen ja kokemus asiasta. Raamatusta, jossa ilmoitetaan Jumala, Hänet voidaan nähdä ja kokemukset ja henkilökohtaiset tapaamiset Herran kanssa, enkelten kanssa vahvistavat "mustan valkoisella", mutta tämä asia meni jo sinulta "yli hilseen."

    Olen huomannut näissä keskusteluissa sen, että ateisti on todella niin uskomaton, että hänelle ei kelpa mikään todiste, vaikka itse Jeeus Kristus tulisi eteensä, hän ei uskoisi silmiään, vaan panisi näkemänsä jonkun tyeperän selityksen piikkiin. Toivottomia taidatte olla? Nohhh, Jumalalle on kaikki mahdollista, ateistinkin polvien lattiaan notkistaminen, kääntyminen Jumalan puoleen!

    Jumalanhullu

    Kävin läpi sellaisen päihdehoidon, joka perustui hengellisyyteen. Siellä minulle tyrkytettiin päivittäin uskoa puolen vuoden ajan. En kuitenkaan missään vaiheessa saanut sisäistä varmuutta suuntaan tai toiseen. Hoidon jälkeen jatkoin "etsimistä", ja kävin uskovien ystävieni kanssa hengellisissä kokouksissa ym. Tässä vaiheessa uskominen yliluonnolliseen alkoi tuntua mielettömältä. Fakta on, että YHTÄKÄÄN OIKEATA TODISTETTA JUMALAN OLEMASSAOLOSTA EI OLE. Ystäväni yrittivät vakuuttaa, että niitä on tuhansia. Subjektiivisten kokemusten todistearvo on kuitenkin nolla. Sehän tarkoittaisi sitä, että kaikki, mihin mielikuvitus riittää ja itse uskoo, on olemassa. Uskon jumalaan kyllä heti, kun saan yhdenkin todisteen tämän olemassaolosta. Siihen asti katselen kyllä maailmaa tieteen näkökulmasta.

    Äänestä

  • Meikku kirjoitti:

    "Olisihan se hassua (ehkä jopa raamatunvastaistakin) jos ei-uskovaiset olisivat joukolla sangen mukavia ja ymmärtäväisiä Jeesus-uskoisia kohtaan"

    Homma menee kyllä usein niin, että uskova tulee rituaalinomaisesti ateismipalstalle ylemmyyden asenteella keräämään negatiivista huomiota, joko täysin tajuamatta sitä, miltä hänen käytöksensä vaikuttaa toisesta osapuolesta, tai sitten aivan tarkoituksellisesti. Näin omat ennakkokäsitykset pahoista ateisteista osoittautuvat jälleen kerran todeksi. Onko se oikea tapa etsiä todisteita omalle näkökulmalleen?

    Jos menen minne hyvänsä selittämään mistä tahansa asiasta, kuinka väärässä ja typeriä muut ovat, ja kuinka oikeassa minä olen, niin aivan varmasti saan ikävää käytöstä osakseni. Tietysti voi omahyväisesti sanoa vaikkapa, että ovat vain kateellisia hienosta skootteristani miettimättä yhtään kuinka paljon oma käytökseni vaikutti saamaani kohteluun.

    Täällä on muuten joskus kirjoitellut ei-yli-ihmiskristittyjäkin, ja he ovat saanet useimmilta ateistelta kunnioittavan kohtelun. Kannattaisiko kokeilla samaa tyyliä, vai menisivätkö siinä lokerot sekaisin?

    "Onko se oikea tapa etsiä todisteita omalle näkökulmalleen?"

    Mielestäni ei.

    "Kannattaisiko kokeilla samaa tyyliä, vai menisivätkö siinä lokerot sekaisin?"

    Oliko tuo kysymys esitetty minulle vai isommalle porukalle ? :)

    Äänestä

  • pointt kirjoitti:

    "Onko se oikea tapa etsiä todisteita omalle näkökulmalleen?"

    Mielestäni ei.

    "Kannattaisiko kokeilla samaa tyyliä, vai menisivätkö siinä lokerot sekaisin?"

    Oliko tuo kysymys esitetty minulle vai isommalle porukalle ? :)

    Olit sitä mieltä, että olisi hassua, jos ateistit olisivat joukolla kivoja Jeesus-uskoiselle. Joillekin kristityille on todellakin oltu ystävällisiä ihan isommalla joukolla. (tosin satunnaisia hyökkäyksiä tuli sekä uskiksilta että ateisteilta) Niin, että jos et ole itse moista kohdannut, niin testaa uudenlaisia keskustelutaktiikoita. En nyt ole 100% varma, mutta muistelisin sinunkin joskus kristinuskon ylemmyydellä täteilleen.

    Kenenkään ei kannata ihmetellä vittuilua, jos joku, oli se sitten kuka hyvänsä, on sitä omalla käytöksellään kerjännyt.

    Äänestä

  • toisiinsa kirjoitti:

    niin ei heidän älyllisyydessään ole juurikaan eroja, sen kummemmin, kuin muidenkaan ihmisten kohdalla. Uskovat ovat vakaan älykkäitä, ateistit, sanoisinko hieman narsistisia älykkyydessään.
    On lääkäreitä, tohtoreita, huippuja aloillaan ja Jeesuksen seuraajia uskossa ja elämässä. Samoin ateisteja, ilman uskoa. Eräskin tuntemani mies on ÄÖ:ään yli 160, sydämelleinen ja ja luja uskossaan Jeesukseen Kristukseen. Se, että ateistit nimitteleee Jeesukseen Kristukseen uskovia tyhmiksi , on ajattelematonta. Uskovat ovat aivan tavallisia miehiä ja naisia, yhteiskunnan toiminnassa, työelämässä vireästi mukana olevia leiväpurijoita. Raamatusta saamme lukea, kuinka Jeesukseen Kristukseen uskovat olivat kaiken kansan suosiossa. Nykyisin on toisin, koskapa uskontojen sekamelska mustaa myös kristittyjen maineen. Tarkoitan taas niitä uudestisyntyneitä, sydämeltään kristittyjä, heidänkin maine siis mustataan, en nimikristityjä. Nimikristittyä voisi pohjimmiltaan verrata ateistiin. Nimikristitty ei sydämessään useimmitenkaan usko Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen Raamatun ilmoittamalla tavalla. Heidän uskonsa on teekentelyä. Jeesuskin itse sanoi, että he huulillaan tunustavat minut, mutta heidän sydämensä on kaukana minusta. Sillloin puuttuu siis sydämenusko, eli voi karrikoidusti sanoa, että ovat ateisteja.

    Ei se, että jotain suustaan päästää ulos, kuitenkaan aina selitä sitä, mitä pohjimmiltaan ihminen on.

    Uudestisyntynyt kristitty ja nimikristitty ovat eri maailmoista.

    "jos vertaa ateistia ja uskovaa
    toisiinsa niin ei heidän älyllisyydessään ole juurikaan eroja, sen kummemmin, kuin muidenkaan ihmisten kohdalla. Uskovat ovat vakaan älykkäitä, ateistit, sanoisinko hieman narsistisia älykkyydessään."

    Perinteitä noudattavaa hihhuliargumentointia. Ensin tehdään väite, ja kumotaan se heti perään itse, ja vielä ite sitä tiedostamatta.

    Ateistit ovat uskovaisia keskimäärin älykkäämpiä. Tutkittu tosiasia.

    Äänestä

  • Meikku kirjoitti:

    mutta älä tuputa sitä muille. Ei ole kunnioittavaa väheksyä toisen elämää. Kaikki nyt eivät puhele 4 viinapullosta, eikä kaikilla ihmisillä ole ylitsepääsemättömiä ongelmia, joihin uskovat kuvittelevat olevansa oikeutettuja puuttumaan. Mua kyllästyttää se ainainen pelastumisen tarjoaminen. Pelastuminen mistä?

    Ja ne yölliset näyt nyt ovat sellainen juttu, joka ei ole niin ihmeellinen perustelu. Kuka näkee mitäkin. Minä olen nähnyt öisiä näkyjä jo vuosikymmeniä. Niissä vaan on keijuja, kaikenlaisia luonnonhenkiä, villejä eläimiä ja työkaluja. Kai minä näkisin jeesuksia ja enkeleitäkin, jos joku punkki roikkuisi päivästä toiseen korvan juuressa niistä selostamassa. Tiedän kuitenkin, mihin kategoriaan yösydämessä nähdyt asiat kuuluvat, vaikka silmät sattuisivatkin olemaan todistettavastikin auki.

    Jumalan suurista töistä, et ymmärtänyt!

    TV;Jh

    Äänestä

  • jutustasi.. kirjoitti:

    että et osaa erottaa määrättyjä asioita toisistaan? Mietipä, mikä ero on uskonnolla ja uudestisyntyneellä kristityllä? Jos tajuaisit, mitä uudestisyntyminen ja usko Jeesukseen Kristukseen merkitsee, lopetaisit heti mollaamisen. On väärä lähestymistapa rinnastaa kaikki maailman uskonnot ja raamatullinen, ihmisen hengen uudistava kristinusko toisiinsa. Uudestisyntynyt kristitty rakastaa kaikkia ihmisiä ja tahtoo vain ja ainoastaan hyvää toisille. Uskonnot, jotka eivät ole todellisuudessa Jeesuksen Kristuksen kautta Elävän Jumalan kanssa missään tekemisissä, aiheuttavat suuria kärsimyksiä ihmiskunnalle.

    Onko todella noin vaikeaa ymmärtää asioiden oikea laita? Jos kaikki olisivat uudestisyntyneitä kristittyjä, maapallolla ei olisi sotia, nälänhätää, tms. Kristillinen rakkaus vaatisi tasaamaan varat kaikkien kanssa! Pois sotavarustelu, asevarustelu, avaruuden tutkiminen, ja ihmistä vaivaava perimmäinen paha, itsekkyys, ylpeys ja vallanhalu.

    Älä taas sano, että kristityt tappoivat niin ja niin paljon ihmisiä. Se ei pidä paikkaansa, uudestisyntynyt, Jumalan Hengen valtaama kristitty ei tapa ketään! Jos kristinuskon nimissä onkin tehty paljon pahoja asioita, se ei tarkoita sitä, että se olisi ollut Jumalan tahto, vaan ilmiset ovat toittelemattomuudessaan aiheuttaneet niitä.

    Aivan samoin ateistit, uskonnolliset ihmiset tekevät pahoja asioita, kun Jumalan Sanan käsky rakastaa toisa ihmisiä, puuttuu!

    Kaiken pahan alku ihmiskunnassa on se, että ei todella tunneta Jumalaa! Palvotaan ns. jumalia ja perustettan uskontoja, jotka eivät ole missään tekemisessä ainoan, elävän Jumalan kanssa, Hänen, joka onilmaissut itsensä meille Jeesuksessa Kristuksessa.

    Opettele tuntemaan Jeesus, tunnet silloin tosi Jumalan!

    Jeesus sanoi, että; joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän (Jumalan). Hän ilmoitti meille omassa persoonassaan, millainen Jumala on, muutoin ihmiskunta ei olisi ymmärtänyt oikein Jumalan luonetta.

    Jotenkin tuntuu siltä, että ateistit eivät pääse pois "kipsistään" ja avaimenreikä -katsannostaan avaralle? Jumalaan Jeesuksen kautta uskova kristitty on päässsyt niistä.

    Seuraavaksi alat peräämään todisteita Jumalasta. Minä puolestani peräisin todisteita siinä tapauksessa sinulta siitä, ettei Jumalaa ole.
    Jumalan todellisuudesta ei pääse perille inttämällä. On saatava omakohtainen kohtaaminen ja kokemus asiasta. Raamatusta, jossa ilmoitetaan Jumala, Hänet voidaan nähdä ja kokemukset ja henkilökohtaiset tapaamiset Herran kanssa, enkelten kanssa vahvistavat "mustan valkoisella", mutta tämä asia meni jo sinulta "yli hilseen."

    Olen huomannut näissä keskusteluissa sen, että ateisti on todella niin uskomaton, että hänelle ei kelpa mikään todiste, vaikka itse Jeeus Kristus tulisi eteensä, hän ei uskoisi silmiään, vaan panisi näkemänsä jonkun tyeperän selityksen piikkiin. Toivottomia taidatte olla? Nohhh, Jumalalle on kaikki mahdollista, ateistinkin polvien lattiaan notkistaminen, kääntyminen Jumalan puoleen!

    Jumalanhullu

    "Jos kaikki olisivat uudestisyntyneitä kristittyjä, maapallolla ei olisi sotia, nälänhätää, tms."

    Totta turiset. Yksinkertaisesti ilman ihmisiä ei olisi myöskään sotia tai nälänhätää. Ja mitenkö näin? No siten että eikös se teidän jeesuksenne kuollut mutta ei tullut takaisin vaikka lupasi. Jos siis kaikki olisi hänenkaltaisiaan uudestisyntyneitä, jotka kuitenkaan ei synny, niin ei olisi ketään sotimassa tai näkemässä nälkää....

    Äänestä

  • toisiinsa kirjoitti:

    niin ei heidän älyllisyydessään ole juurikaan eroja, sen kummemmin, kuin muidenkaan ihmisten kohdalla. Uskovat ovat vakaan älykkäitä, ateistit, sanoisinko hieman narsistisia älykkyydessään.
    On lääkäreitä, tohtoreita, huippuja aloillaan ja Jeesuksen seuraajia uskossa ja elämässä. Samoin ateisteja, ilman uskoa. Eräskin tuntemani mies on ÄÖ:ään yli 160, sydämelleinen ja ja luja uskossaan Jeesukseen Kristukseen. Se, että ateistit nimitteleee Jeesukseen Kristukseen uskovia tyhmiksi , on ajattelematonta. Uskovat ovat aivan tavallisia miehiä ja naisia, yhteiskunnan toiminnassa, työelämässä vireästi mukana olevia leiväpurijoita. Raamatusta saamme lukea, kuinka Jeesukseen Kristukseen uskovat olivat kaiken kansan suosiossa. Nykyisin on toisin, koskapa uskontojen sekamelska mustaa myös kristittyjen maineen. Tarkoitan taas niitä uudestisyntyneitä, sydämeltään kristittyjä, heidänkin maine siis mustataan, en nimikristityjä. Nimikristittyä voisi pohjimmiltaan verrata ateistiin. Nimikristitty ei sydämessään useimmitenkaan usko Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen Raamatun ilmoittamalla tavalla. Heidän uskonsa on teekentelyä. Jeesuskin itse sanoi, että he huulillaan tunustavat minut, mutta heidän sydämensä on kaukana minusta. Sillloin puuttuu siis sydämenusko, eli voi karrikoidusti sanoa, että ovat ateisteja.

    Ei se, että jotain suustaan päästää ulos, kuitenkaan aina selitä sitä, mitä pohjimmiltaan ihminen on.

    Uudestisyntynyt kristitty ja nimikristitty ovat eri maailmoista.

    On se tutkittu monessa tutkimuksessa. Lisäksi vielä ikuisia raukkoja ja lapsia, kun eivät voi hyväksyä faktaa elämän ainutkertaisuudesta ja keksivät satuja kuolemanpelkonsa helpotukseksi. Aikuinen ei usko satuihin.

    Äänestä

..palstalle muutamaksi aikaa ottamaan kantaa ja tuomaan julki mielipiteitäsi niin..

Äänestä

jos kirkko ja valtio erotettaisi toisistaan. Se on ollut vuosikymmeniä mm. Vapaa-ajattelijoiden tavoitteena. Kai ateisteja uskonnottomia ylipäätään suututtaa, että verovaroin ylläpidetään instituutiota joka pohjaa pelkkään luuloon jumalan olemassaolosta. Toinen asia joka ainakin minua suututtaa on se, että lapset alistetaan tälle uskomukselle ja se, että sitä opetetaan kouluissa.

Äänestä
  • "Toinen asia joka ainakin minua suututtaa on se, että lapset alistetaan tälle uskomukselle ja se, että sitä opetetaan kouluissa."

    Eikös kuitenkin esim. kristinusko ole senverran ison kaliiberin juttu suomessa sekä maailmalla että siitä opettaminen menee genreen yleissivistävä? Kuuluu mielestäni yleissivistykseen tieto siitä millaiset asiat liikuttavat satoja miljoonia ihmisiä maailmassa?

    Äänestä

  • pointt kirjoitti:

    "Toinen asia joka ainakin minua suututtaa on se, että lapset alistetaan tälle uskomukselle ja se, että sitä opetetaan kouluissa."

    Eikös kuitenkin esim. kristinusko ole senverran ison kaliiberin juttu suomessa sekä maailmalla että siitä opettaminen menee genreen yleissivistävä? Kuuluu mielestäni yleissivistykseen tieto siitä millaiset asiat liikuttavat satoja miljoonia ihmisiä maailmassa?

    kyllästyttää tämä mielipiteeni puolustaminen, mutta teen sen kuitenkin.

    Se, että lapsille totuutena puhutaan sellaisesta, jota ei ole todeksi voitu todistaa, on mielestäni erittäin arveluttavaa. Tiedän lapsia joita ahdistaa kertomus jumalasta, joka näkee ja kuulee kaiken ja jos siihen ei usko, joutuu kadotukseen. Näinhän se tarina menee.

    Jos taas joku sanoo, ettei helvetistä enää puhuta, niin silloin se on taas sitä rusinat pullasta touhua.

    Jos uskonto mielestäsi kuuluu yleisivistykseen, niin mielestäni sen oikea paikka kouluopetuksessa olisi historia. Erityisesti sotien historia. En kai nyt loukannut uskonnollista vakaumustasi?

    Äänestä

  • Admira kirjoitti:

    kyllästyttää tämä mielipiteeni puolustaminen, mutta teen sen kuitenkin.

    Se, että lapsille totuutena puhutaan sellaisesta, jota ei ole todeksi voitu todistaa, on mielestäni erittäin arveluttavaa. Tiedän lapsia joita ahdistaa kertomus jumalasta, joka näkee ja kuulee kaiken ja jos siihen ei usko, joutuu kadotukseen. Näinhän se tarina menee.

    Jos taas joku sanoo, ettei helvetistä enää puhuta, niin silloin se on taas sitä rusinat pullasta touhua.

    Jos uskonto mielestäsi kuuluu yleisivistykseen, niin mielestäni sen oikea paikka kouluopetuksessa olisi historia. Erityisesti sotien historia. En kai nyt loukannut uskonnollista vakaumustasi?

    Et loukannut vakaumustani :) Historiatunneilla voisi hyvin opettaa aiheesta. Esimerkiksi tyyliin näin:

    "Raamattu sisältää sitä ja sitä. Jeesus pyöri siellä ja siellä mestoilla sekä puheli näitä ja näitä juttuja".

    Muistan hyvin kuinka uskonnontunneilla olennaisen sijaan uhrattiin tuhottomasti aikaa häröilevien kirkkojemme historian selvittämiseen.

    Äänestä

Olen kirjoittanut tämän saman jo lukuisia kertoja aikaisemminkin, mutta kertaus on opintojen äiti:

Minä en käy soittelemassa ihmisten ovikelloja ja pyydä keskustelemaan ateismista. Minä en päivystä vilkkailla paikoilla jakamassa kaikille ohikulkijoille ateismia ylistäviä lappusia enkä perusta kavereideni kanssa orkesteria, joka soittaisi torin nurkalla ateismia ihannoivia lauluja. Minä jätän muut ihmiset rauhaan, jos he jättävät minut rauhaan.

Kristityille tuo muiden ihmisten rauhaan jättäminen ja muiden vakaumusten kunnioittaminen ei tietenkään tule mieleenkään, vaan kaikenlainen systemaattinen häirintä jatkuu taukoamatta kaikin mahdollisin tavoin. Miksi minun siis pitäisi kunnioittaa näitä ihmisiä, jotka eivät vähääkään kunnioita minua ja katsovat pyhäksi etuoikeudekseen häiritä minua joka paikassa lukemattomin eri tavoin?

Jos voisi edes kerran kävellä aseman poikki ilman että joku hihhuli on tunkemassa lappusia kouraan tai pysäyttää ja haluaa keskustella jeesuksesta kanssani? Mutta eipä voi, ei koskaan, sillä muiden ihmisten oman rauhan kunnioittaminen on kristityille täysin vieras käsite.

Äänestä

mieltä.

Mutta kuten jostakin keskustelusta ymmärsin, tämä palsta on lähinnä vain paikka ateisteiksi itseään kutsuville purkaa vihaansa uskontoja ja jumalia kohtaan "harmittomasti".

Kyllä siihen remuamiseen jossain vaiheessa kyllästyy ja myötätunto alkaa pikkuhiljaa heräämään. Pelottaa vain vähän se, että tällä palstalla jokainen vihainen ja ylimielinen "ateisti" saa vain lisää ponnetta möykkäämiseen toisista möykkääjistä, joten itsenäinen ajattelu voi vähän kärsiä.

Äänestä

Ensin uskovaiset tulevat ylimielisenä palstalle meuhkaamaan jotain raamatunlauseita ja sitten he tekeytyvät marttyyreiksi, koska "heitä vihataan."

Toki poikkeuksiakin löytyy, mutta suurin osa tuntuu tekevän vierailuja täysin väärällä asenteella eli käännytysmielessä. Turha odottaa sellaiselle lämmintä vastaanottoa.

Äänestä
  • omaan arvoonsa?

    Jos tiedät niiten olevan tyhmiä, mitä luulet saavasi aikaan väittelemällä sellaisten kanssa?

    Tuskin uskovaisten ongelma on se, että kukaan ei ole koskaan sanonut heille että Jumalaa ei ole olemassa.

    Ja kaikki tietää että uskovaiset yrittää käännyttää, sehän on ihan ymmärrettävää, jos tietää jotain niiten uskonnosta.

    Anna niiten vain olla omassa rauhassaan, tekee hyvää verenpaineellekin :)

    Äänestä

  • voi jättää kirjoitti:

    omaan arvoonsa?

    Jos tiedät niiten olevan tyhmiä, mitä luulet saavasi aikaan väittelemällä sellaisten kanssa?

    Tuskin uskovaisten ongelma on se, että kukaan ei ole koskaan sanonut heille että Jumalaa ei ole olemassa.

    Ja kaikki tietää että uskovaiset yrittää käännyttää, sehän on ihan ymmärrettävää, jos tietää jotain niiten uskonnosta.

    Anna niiten vain olla omassa rauhassaan, tekee hyvää verenpaineellekin :)

    "Anna niiten vain olla omassa rauhassaan, tekee hyvää verenpaineellekin :)"

    Harvemmin minä täällä mitään kommentoinkaan, lähinnä sivusta seurailen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

täällä viestejä lukiessani on tullut sellainen tunne että "ateistit" morkkaa kaikkia usko?vaisia.
itse ateistina tunnen lähinnä myötätuntoa ihmisiä kohtaan jotka uskovat johonkin..tiedä aina mihin.
monesti täällä uskovat potkivat ateisteja munille
ja het "ateistit"? potkasevat takas.
itse olen ateisti eikä minulla ole tarvetta retuuttaa ketään uskovaista. mitä sillä saavuttaisin?
ateistina toivon juurikin että tämä jumalista ja oikeutuksista meuhkaaminen loppuisi.
jaksa enempää vuodattaa..
matti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu