Jos me todella pelkäämme

Niin olisi aika liittyä natoon. Ei suomen kaltainen pikku maa pysty itsenäiseen puolustukseen vaikka miten yritämme niitä tuolla pakollisella asevelvollisuudella saaamaan. *Menisin sivariin vaikka kestäisi 5 vuotta*

2

338

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos siitä

      Me kunniotamme pasifistista vakaumustasi ja arvostamme että olet valmis osallistumaan kotirintamalla esimerkiksi turva- tai hoitotyöhön. Me muut taas osallistumme varusmiespalvelukseen koska itsenäinen puolustus ja pysyttäytyminen suurvaltojen liittoutumien ja seikkailupolitiikan ulkopuolella turvaa Suomen turvallisuuden. SEN JOS JOTAIN ON HISTORI OPETTANUT. Oikeiston militarististikiihotus pyrkii vain hämmentämään kansalaisia ja vaikeuttamaan yhteistyö- ja kauppapolitiikkaa kuten on viime aikoina koettu.

    • yksinkertaisuus

      Ei kait tässä kukaan muu ole sotimaan menossa kuin USA, kaiken pahan alku ja juuri. Tälläisellä helvetinmoisella lietsonnalla jota nyt Suomessakin käydään Natosta ei ole kuin haittaa. Ja kait se onkin USA:n tarkoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      477
      2106
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      165
      1404
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      81
      1282
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      95
      1244
    5. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      188
      1194
    6. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1167
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      101
      815
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      58
      786
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      47
      763
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      705
    Aihe