Mä en uskalla mennä Nummelaan lukioon. Mulle on kerrottu, että siellä kiusataan kirkonkyläläisiä. Opettajatkin kuulemma riitelee ja niillä on ollut huonot suhteet keskenään. Kuljen yleensä pyörällä, mutta matka Nummelaan on minusta hengenvaarallinen. Nyt on hätä! Minne lukioon Nummelan sijaan?
Nummelan lukioon
totta on
13639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mun kaverin sisko meni Haagaan. Se sano ett Vanhaa Porintietä pääsee nopeesti busalla.
Nummelassa ns aloittava lukio on suunniteltu vain nummelalaisia varten.
ja hyviä kavereita
Noloa Vihdille koko lukion sekamelska. Nyt on mikä muu lukio tahansa turvallisempi valinta. Ei kannata ottaa riskiä. Pilattu taitaa olla vähän muutkin kouluasiat Vihdissä mitä niitä nyt on saanut aika läheltä seurata.
Kunnan johto vastuuseen mokasta.
Vihdin lukio on sekaisin, menkää muualle oman etunne vuoksi. Mikä muu tahansa on parempi.
Mä olen menossa Lohjan lukioon. Pääsen helposti aamuisin isän kyydissä. Tapiolan lukio olisi tietysti parempi, mutta eikös Tapiolaan ole tosi huonot yhteydet? Eikä mulla taitaisi riittää todistuskaan Tapiolaan. Ja taitaisi olla myöhäistäkin nyt enää vaihtaa?
ihan hyvin. Nykytilanne Vihdissä on ihan karsee
Lohjan lukio on järkivalinta, varsinkin jos matka sujuu noin vaivattomasti. Matkan sujuminen vaikuttaa koulumenestykseen, samoin koulun ilmapiiri.
Mutta tuohon koulujen paremmuuteen vähän kommentoisin: koulun "paremmuus" tulee ennen kaikkea oppilasaineksesta. Jos kouluun on korkea karsintaraja, sinne tulee valmiiksi parempaa ainesta, joka sitten myös valmistuu paremmilla arvosanoilla.
Hyvä oppilas pysyy kuitenkin yhtä hyvänä sellaisessakin koulussa, jonka karsintaraja on matalampi. Siellä on vain sitten mukana myös niitä oppilaita, joilla ei tullessaan ollut niin hyvä todistus, ja jotka myös valmistuvat vähän heikommilla arvosanoilla. Mutta ei tämä mitenkän ole pois hyviltä oppilailta.
Myöskään yo-todistuksen merkitys ei ole niin suuri kuin monesti oppilaat luulevat, koska lähes joka paikkaan haetaan pääsykokeilla.
Siitähän puhuu jo puoli Suomea ja ihmettelee tommosta menoa.
ystävätkin kysyvät, että mitä siellä teidän Vihdissä oikein tapahtuu! Farssiksi on mennyt JOHDON osalta koko kouluasia Vihdissä ja oikein pahasti! Vihti on jo kuuluisa koulutöppäyksistään!
huomiota tähän epäkohtaan. Vihdin kunta on saamaton ja vaarantaa nuorten turvallisen koulumatkan ja koulun muutenkin.
Taitaa olla monessa suhteessa retuperällä.
-projektin johto
-koulun johtaminen
-sis.suhteet
-kunnan sis.markkinointi
-luottamus
-liikenne
-resurssit
Harkitsisin vakavasti muita vaihtoehtoja luokioksi.
Alkaa vähän ottaa päähän tollanen ku sanotaan et koulu on tehty vaan nummelan opiskelijoille?? koko ongelma on sen lukion johdossa eikä opiskelijoissa.... onneks tilanne nyt rauhottuu ku matikainen pistettiin pihalle :) ei tarvii opiskelijoidenkaa hävetä silmiään päästä