kuka/mikä pelasti?

sinivalkoinen monokkeli

Kuka tai mikä pelasti Suomen miehitykseltä viime sodissa?

1. Pelastiko Suomen viimekädessä suomalaisten poliittinen pidättäytyvyys sodankäyntiin ns. täysillä saksan rinnalla? Suomi valitsi puolensa toiseen kertaan jo alkutalvella -41?

2. Pelastiko Suomen yksinkertaisesti se että Saksan lyöminen oli niin kova tehtävä ,että suomalaisia vastaan ei kertakaikkiaan riittänyt voimaa? Siis tavalla taikka toisella Saksa kuitenkin ja viimekädessä jopa tahtomaattaan pelasti Suomen?

3. Pelastiko Suomen länsivaltojen myötämielisyys?
Uskommeko mitä Teheranissa puhuttiin?

4. Pelastiko Suomen se että suomen armeija sai torjuntavoiton kannaksella -44?

5. Pelastiko Suomen Rytin kirjelmä Hitlerille jussina -44? Joka takasi suomalaisten sodankäynnille jatkuvan edellytyksen?

6. Pelastiko Suomen viimekädessä se että täällä paljon parjattu "erillissota"- teesi oli kuitenkin ymmärretty ja uskottu jonkinasteisena tosiasiana silloisten vihollistemme puolella?

7. Pelastuiko Suomi siksi, että suomalaísten kohtaloksi olisi määrätty myöhemmin joutua poliittisesti "miehitetyksi"..mikä sittemmin tunnetaan sanalla "suomettuminen". Stalin uskoi että se mitä aseilla ei saavuteta , voitaisiin saavuttaa myöhemmin avunantosopimuksella?

9. Pelastuiko Suomi vain "liittyäkseen jälleen",suomalaisten kommunistien toimesta joko vallankumouksen taikka kansanrintamahallituksen avulla?

10. Pelastiko Suomen käyty verinen talvisota? Osoitus kuinka kalliiksi voi tulla tämän maan anastaminen?

11. Vaiko olisiko käynyt kuitenkin vain niin että raamatussa on tapahtunut kirjoitusvirhe kun puhuttiin valitusta kansasta...siinä kohdassa olisi pitänyt lukea suomalaiset eikä se toinen kansa....?

Vai voimmeko uskoa että maailman pahimpien diktaattoreiden pörssissä kakkosena killuva Hra Stalin olisi suurenmoisessa jalomielisyydessään säästänyt suomalaisia siitä kohtalosta mikä oli varattu lähes poikkeuksetta hänen vihollistensa kohtaloksi? Miksi suomalaiset pelastuivat? Epäilyttävän onnekasta sakkia nuo suomalaiset...sanois Hitler jos vielä eläis.

8

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimierkki

      ...paitsi kohdat 9. ja 11.

      Raamattujuttuihin en ota kantaa ja kommunistien vallankumous Suomessa ei taitanut sekään kuulua Neuvostoliiton tavoitteisiin sodan jälkeen, vaikka se suomalaisia kommunisteja tukikin. Suomestahan tuli aivan loistava näyteikkuna maailmaan siitä, kuinka sosialismi ja kapitalismi voivat elää rauhanomaisesti rinnakkain sovussa ja ystävyydessä. Tietenkään sitä ei korostettu, että Suomi oli maailman suurin teatteri, jonka kuiskauskoppikin oli Moskovassa asti. Nykyään se on muuten Brysselissä.

      • sinivalkoinen monokkeli

        ..todennäköisesti oli kysymyksessä suurten sattumuksien yhteinen summa. Tuskin mikään noista yksikseen tämänkaltaisen lopputuloksen toi tullessaan. Valittu kansa- teemahan olis ihan mukava kyllä kans...

        Kuinkahan suuri vaikutus oli Paasikivellä sodan jälkeisiin tapahtumiin ihan todella? JKP nautti ilmeisesti melkoista arvostusta Kremlissä ja venäläiset ovat yleensä ainakin arvostaneet henkilökohtaista ystävyyttä hyvinkin paljon.


    • Vaka Vanha

      Suomen pelasti aika monikin tekijä ja mainitsemasi asia.

      Ilman 4:sta, ei olisi ollut 2:sta, tosin 4:sen onnistuminen johtui osittain 1:stä.
      Mutta 5:lla ja 10:llä oli vaikutusta Stalinin suunnitelmiin, jotka olivat ehkä kohtien 7:n ja 9:n mukaisia.

      Muilla tekijöillä tuskin oli vaikutusta, jollei oteta lukuun ilmeisesti salaiseksi julistettua tai sensuroitua 8:tta kohtaa ...

      • sinivalkoinen monokkeli

        ..jotakin..ehtivät sensuroimaan jo 8. kohdan! Olipas siinä arkaluontoista tekstiä! Ja täällä vielä luullaan ettei Suomea ole miehitetty! Varmaakin varmempi venäläismiehityksen merkki on vahva sensuuri.


      • realisti#1
        sinivalkoinen monokkeli kirjoitti:

        ..jotakin..ehtivät sensuroimaan jo 8. kohdan! Olipas siinä arkaluontoista tekstiä! Ja täällä vielä luullaan ettei Suomea ole miehitetty! Varmaakin varmempi venäläismiehityksen merkki on vahva sensuuri.

        Kohta 8. oli tietenkin asekätkentä, joka aikanaan oli tulenarka hanke. Ehkä varovaisuus on jäänyt takaraivoosi majailemaan. : )


      • sinivalkoinen monokkeli
        realisti#1 kirjoitti:

        Kohta 8. oli tietenkin asekätkentä, joka aikanaan oli tulenarka hanke. Ehkä varovaisuus on jäänyt takaraivoosi majailemaan. : )

        ..paljon mahdollista että tässätapauksessa oli kyse itsesensuurista, joka sitten omalla osallaan onkin jo merkki tuosta toisesta mainitusta "miehityksestä" eli suomettumisesta. Huh huh...Asekätkennällä oli todennäköisesti oma vaikutuksensa sodan jälkeisiin tapahtumiin ja olisi sopinut vallan hyvinkin listaan jatkoksi.


    • sanoi Marskin kuoltua että suomen on paljon kiittämistä itsenäisyydestään Mannerheimia.

    • pelasti

      Ensin olivat kommunistit vankilassa ja suojeluskunta laillinen.

      Myöhemmin olivat asekätkijät sekä sotarikoksiin syyllistyneet vankilassa ja kommunistinen puolue laillinen.

      Ilman tätä käännöstä Suomi olisi miehitetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1390
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1345
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1235
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1041
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe