kuka/mikä pelasti?

sinivalkoinen monokkeli

Kuka tai mikä pelasti Suomen miehitykseltä viime sodissa?

1. Pelastiko Suomen viimekädessä suomalaisten poliittinen pidättäytyvyys sodankäyntiin ns. täysillä saksan rinnalla? Suomi valitsi puolensa toiseen kertaan jo alkutalvella -41?

2. Pelastiko Suomen yksinkertaisesti se että Saksan lyöminen oli niin kova tehtävä ,että suomalaisia vastaan ei kertakaikkiaan riittänyt voimaa? Siis tavalla taikka toisella Saksa kuitenkin ja viimekädessä jopa tahtomaattaan pelasti Suomen?

3. Pelastiko Suomen länsivaltojen myötämielisyys?
Uskommeko mitä Teheranissa puhuttiin?

4. Pelastiko Suomen se että suomen armeija sai torjuntavoiton kannaksella -44?

5. Pelastiko Suomen Rytin kirjelmä Hitlerille jussina -44? Joka takasi suomalaisten sodankäynnille jatkuvan edellytyksen?

6. Pelastiko Suomen viimekädessä se että täällä paljon parjattu "erillissota"- teesi oli kuitenkin ymmärretty ja uskottu jonkinasteisena tosiasiana silloisten vihollistemme puolella?

7. Pelastuiko Suomi siksi, että suomalaísten kohtaloksi olisi määrätty myöhemmin joutua poliittisesti "miehitetyksi"..mikä sittemmin tunnetaan sanalla "suomettuminen". Stalin uskoi että se mitä aseilla ei saavuteta , voitaisiin saavuttaa myöhemmin avunantosopimuksella?

9. Pelastuiko Suomi vain "liittyäkseen jälleen",suomalaisten kommunistien toimesta joko vallankumouksen taikka kansanrintamahallituksen avulla?

10. Pelastiko Suomen käyty verinen talvisota? Osoitus kuinka kalliiksi voi tulla tämän maan anastaminen?

11. Vaiko olisiko käynyt kuitenkin vain niin että raamatussa on tapahtunut kirjoitusvirhe kun puhuttiin valitusta kansasta...siinä kohdassa olisi pitänyt lukea suomalaiset eikä se toinen kansa....?

Vai voimmeko uskoa että maailman pahimpien diktaattoreiden pörssissä kakkosena killuva Hra Stalin olisi suurenmoisessa jalomielisyydessään säästänyt suomalaisia siitä kohtalosta mikä oli varattu lähes poikkeuksetta hänen vihollistensa kohtaloksi? Miksi suomalaiset pelastuivat? Epäilyttävän onnekasta sakkia nuo suomalaiset...sanois Hitler jos vielä eläis.

8

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimierkki

      ...paitsi kohdat 9. ja 11.

      Raamattujuttuihin en ota kantaa ja kommunistien vallankumous Suomessa ei taitanut sekään kuulua Neuvostoliiton tavoitteisiin sodan jälkeen, vaikka se suomalaisia kommunisteja tukikin. Suomestahan tuli aivan loistava näyteikkuna maailmaan siitä, kuinka sosialismi ja kapitalismi voivat elää rauhanomaisesti rinnakkain sovussa ja ystävyydessä. Tietenkään sitä ei korostettu, että Suomi oli maailman suurin teatteri, jonka kuiskauskoppikin oli Moskovassa asti. Nykyään se on muuten Brysselissä.

      • sinivalkoinen monokkeli

        ..todennäköisesti oli kysymyksessä suurten sattumuksien yhteinen summa. Tuskin mikään noista yksikseen tämänkaltaisen lopputuloksen toi tullessaan. Valittu kansa- teemahan olis ihan mukava kyllä kans...

        Kuinkahan suuri vaikutus oli Paasikivellä sodan jälkeisiin tapahtumiin ihan todella? JKP nautti ilmeisesti melkoista arvostusta Kremlissä ja venäläiset ovat yleensä ainakin arvostaneet henkilökohtaista ystävyyttä hyvinkin paljon.


    • Vaka Vanha

      Suomen pelasti aika monikin tekijä ja mainitsemasi asia.

      Ilman 4:sta, ei olisi ollut 2:sta, tosin 4:sen onnistuminen johtui osittain 1:stä.
      Mutta 5:lla ja 10:llä oli vaikutusta Stalinin suunnitelmiin, jotka olivat ehkä kohtien 7:n ja 9:n mukaisia.

      Muilla tekijöillä tuskin oli vaikutusta, jollei oteta lukuun ilmeisesti salaiseksi julistettua tai sensuroitua 8:tta kohtaa ...

      • sinivalkoinen monokkeli

        ..jotakin..ehtivät sensuroimaan jo 8. kohdan! Olipas siinä arkaluontoista tekstiä! Ja täällä vielä luullaan ettei Suomea ole miehitetty! Varmaakin varmempi venäläismiehityksen merkki on vahva sensuuri.


      • realisti#1
        sinivalkoinen monokkeli kirjoitti:

        ..jotakin..ehtivät sensuroimaan jo 8. kohdan! Olipas siinä arkaluontoista tekstiä! Ja täällä vielä luullaan ettei Suomea ole miehitetty! Varmaakin varmempi venäläismiehityksen merkki on vahva sensuuri.

        Kohta 8. oli tietenkin asekätkentä, joka aikanaan oli tulenarka hanke. Ehkä varovaisuus on jäänyt takaraivoosi majailemaan. : )


      • sinivalkoinen monokkeli
        realisti#1 kirjoitti:

        Kohta 8. oli tietenkin asekätkentä, joka aikanaan oli tulenarka hanke. Ehkä varovaisuus on jäänyt takaraivoosi majailemaan. : )

        ..paljon mahdollista että tässätapauksessa oli kyse itsesensuurista, joka sitten omalla osallaan onkin jo merkki tuosta toisesta mainitusta "miehityksestä" eli suomettumisesta. Huh huh...Asekätkennällä oli todennäköisesti oma vaikutuksensa sodan jälkeisiin tapahtumiin ja olisi sopinut vallan hyvinkin listaan jatkoksi.


    • sanoi Marskin kuoltua että suomen on paljon kiittämistä itsenäisyydestään Mannerheimia.

    • pelasti

      Ensin olivat kommunistit vankilassa ja suojeluskunta laillinen.

      Myöhemmin olivat asekätkijät sekä sotarikoksiin syyllistyneet vankilassa ja kommunistinen puolue laillinen.

      Ilman tätä käännöstä Suomi olisi miehitetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2575
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1741
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1345
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      321
      1221
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      336
      1194
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1111
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1083
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      956
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      932
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      863
    Aihe