Löytyykö Järvenpäästä ruotsinkielisiä? Onko – ja jos niin minkä tasoisia – päiväkoteja ja kouluja ruotsinkielisille lapsille?
På svenska?
Kiitosavusta.
91970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei löydy kait ne simmosen perustaa, kun kaksikieliset palvelut taattava, vaikka asuttas savossa.
Koskahan muut maahan muuttajat haluaa omia päiväkoteja ja vanhainkoteja suomeen perustetavan..koska meillä on vähemmistöjä pian paljon.Olisi omasta takaa hoitajat jne.Saisivat hekin töitä ei tarvitsisi olla työttömänä vaikka hoitaja pulakin on.
Suomessa on vapaa uskonto ja tasa arvo muutenkin.
siita vain joka uskonnolle ja kielelle oma koulu
kirkko ja sairaanhoito. Nain saavat kaikki maahanmuuttajat toita.Oppia voi tulla katsomaan
tanne Ruotsiin.
Puhu Suomea,Suomesta leipäsikin saat.
Suomea puhuu, nog behövs det svenska om man vill förtjäna i detta land.
lopeta toi paskanjauhaminen, mä puhun sitä kieltä mitä mä haluun ja sä voit puhuu sitä kieltä mitä sä osaat.
yhteiskouluntiellä toimii ruoattalainen päeväkoti myran.
Johan saa taas typeriä vastauksia täällä jos ilmoittaa puhuvansa ruotsia. Ihan yhtälailla ruotsinkieliset suomalaiset ovat suomalaisia kuin esimerkiksi viittomakieltä puhuvat.
Minusta olisi mukavaa huomata, että suomenkieliset tajuaisivat jo sen, että ruotsalainen ja ruotsinkielinen ovat kaksi eri asiaa.
Ja jotta epäselvyyksiä ei synny, olen itse täysin suomenkielinen. Lapseni ovat kaksikielisiä, mieheni ruotsinkielinen.
Mutta asiaan.Järvenpäästä löytyy myös yksi ruotsinkielinen kielikylpypäiväkoti, joka voisi olla ratkaisu. Itse mietimme asiaa pitkään sillä olisimme halunneet vahvistaa ja tukea lastemme ruotsinkieltä. Asiassa on sellainen mutta, että järvenpääläiset koululaiset, joutuvat mennä Sipooseen asti saadakseen ruotsinkielistä opetusta. Tämä matka ratkaisi meillä asian ja lapset ovat nyt suomenkielisessä tarhassa, jotta pääsevät läheiseen kouluun tuttujen kavereidensa kanssa. Ruotsia yritetään vahvistaa sitten toisin.
Olette kyllä tervetulleita Sipooseen milloin vain, varsinkin kun sipoolainen voi olla varsin lähellä Järvenpään keskustaa, raja on lähellä.
Puistotiellä on aika uusi (avattu joulukuussa) Rakennuksessa on 2 päiväkotia, kielikylpy pväkoti papegojan ja täysin ruotsinkielinen myran. Eli sama myran joka ennen sijaitsi yhteiskouluntiellä, nyt vaan uudet tilat. Aivan mahtavia molemmat päiväkodit, kannattaa tutustua :)