aloin tekemään tässsä "luomu" viiniä eli laitan siihen ainoastaan hiivan enkä muuta.
hoksasin tässä vain kun teen sen raparperista että siihen piti lisätä kalkkia. no mites mun viinille käy nyt ku eihän mulla siinä taida kalkkia olla ku laitoin vain hiivaa enkä niitä muita entsyymipusseja??
mikä idea tossa kalkissa oikein on?
raparperi+kalkki
4
5713
Vastaukset 4
Kalkki on emäksistä ja tasoittaa valmiin viinin happamuutta: alkoholi on hapanta samoin kuin raparperi, joten lopputuloksesta tulee ihan perkeleen hapanta ilman kalkkia.
Voihan sen kalkin lisätä sitten myöhemminkin, saatuasi sitä.- viinihirmu
Missäköhän pussukassa sitä kalkkia on.
onkohan se tossa ravintosuola pussissa?
voikohan ton ravinnepussin kaataa myöhemmin?
saako sitä kalkkia yksistään jostain? - shaitan
viinihirmu kirjoitti:
Missäköhän pussukassa sitä kalkkia on.
onkohan se tossa ravintosuola pussissa?
voikohan ton ravinnepussin kaataa myöhemmin?
saako sitä kalkkia yksistään jostain?ravintosuolaa saa ainakin turun kauppahallista ja nyt en tiedä mis asut mut ainakin luontaistuote liikkeistä mis myydään kotiviini tarvikkeita www.melkko.fi sielt pitäis löytyy eri luontaistuote liikeitä suomes.
- Kemianopettaja
Raparperi sisältää runsaasti oksaalihappoa,joka on ihmiselle haitallista, voi jopa kiteytyä neulamaisiksi kiteiksi, jotka tukkivat munuaistiehyitä. Joka tapauksessa oksaalihappo sitoo luustosta kalsiumia, ja toimii lapsilla lisäksi kasvun hidastajana. Juota lapsille raparperiruokien (piirakka, kiisseli, tms) kanssa maitoa, jonka kalsium sitoutuu oksaalihappoon. Kalsiumoksalaatti on liukenematon yhdiste, ja menee imeytymättä suoliston läpi. Siksi raparperiviiniin tulee lisätä jauhettua kalkkikiveä ("viiniliitua"), CaCO3, jota itse olen ostanut apteekista. 1-2 rkl riittää. Lisää viinihappoa tai sitruunahappoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271289
- 881212
- 78656
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9608- 21576
- 47533
- 44495
- 19485
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115479- 41462