Milloin vuoden 2006 verotus..

Tällä hetkellä äitiyspäivarahaa voin hakea vuoden 2005 verotuksen mukaan, mutta milloin 2006 verotuksen mukaan?
1561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Äitiyspäiväraha määräytyy aina edellisen "vahvistetun" verotuksen jälkeen.

Verotuksen "vahvistusaikataulu" on yleisesti lokakuu. Eli vuoden 2006 verotus vahvistetaan lokakuussa 2007, jonka jälkeen sitä voidaan käyttää päivärahojen määrityksessä.

Sen lisäksi, mikäli mikäli nykyiset tulot ovat 20% suuremmat, kuin tuo vahvistettu verotus (eli nyt 2005), voit vaatia käytettäväksi niitä tuloja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..vahvistuu?? kirjoitti:

Tällä hetkellä äitiyspäivarahaa voin hakea vuoden 2005 verotuksen mukaan, mutta milloin 2006 verotuksen mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu