Uskomaton suoritus istuvalta, demokraattisin vaalein valitulta Presidentiltämme. Viime viikkojen negatiivisesta mediamyllytyksestä HUOLIMATTA fiksu suomalaisten enemmistö näytti, mitä heille jokin Bushin tapaaminen merkkaa. Ei tuon taivaallista!
Presidenttifoorumista asti Presidentti Halonen on saanut osakseen yhä kiihtyvää naljailua toimittajilta uskallettuaan sohaista tikulla kynäilijöiden muurahaispesää. Keksipä Hesari jopa laskea eri maiden poliitikkojen matkoja Bushin vieraaksi, mutta kuten nähdään: gallup tuloksiin ei Hesarikaan voi vaikuttaa, ne kun ovat riippumattomien tutkimuslaitosten tekemiä ja oma maine on niille tärkeää.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Halosen suosio s%C3%A4ilynyt vakaana/1135228414470
" Kansalaiset antavat tasavallan presidentille Tarja Haloselle edelleen erittäin suopean yleisarvosanan hänen onnistumisestaan tehtävässään. Asia ilmenee tuoreesta HS-gallupista."
76% katsoo Presidentin pärjänneen mainiosti ja vastanneen hyvin kansalaisten odotuksiin. Peräti 84% antaa Haloselle VÄHINTÄÄN melko hyvän arvosanan.
Suurin muutos on kokoomuslaisten kasvanut tyytymättömyys ulkopolitiikan hoidosta eli juuri tuo parku USA-matkoista. Ettei vain olisi enempikin sitä vaalituloksen harmistusta?
Vain yksi neuvo: GET OVER IT!
Presidenttifoorumista asti Presidentti Halonen on saanut osakseen yhä kiihtyvää naljailua toimittajilta uskallettuaan sohaista tikulla kynäilijöiden muurahaispesää. Keksipä Hesari jopa laskea eri maiden poliitikkojen matkoja Bushin vieraaksi, mutta kuten nähdään: gallup tuloksiin ei Hesarikaan voi vaikuttaa, ne kun ovat riippumattomien tutkimuslaitosten tekemiä ja oma maine on niille tärkeää.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Halosen suosio s%C3%A4ilynyt vakaana/1135228414470
" Kansalaiset antavat tasavallan presidentille Tarja Haloselle edelleen erittäin suopean yleisarvosanan hänen onnistumisestaan tehtävässään. Asia ilmenee tuoreesta HS-gallupista."
76% katsoo Presidentin pärjänneen mainiosti ja vastanneen hyvin kansalaisten odotuksiin. Peräti 84% antaa Haloselle VÄHINTÄÄN melko hyvän arvosanan.
Suurin muutos on kokoomuslaisten kasvanut tyytymättömyys ulkopolitiikan hoidosta eli juuri tuo parku USA-matkoista. Ettei vain olisi enempikin sitä vaalituloksen harmistusta?
Vain yksi neuvo: GET OVER IT!
Vastaukset 43
Vanhimmat
Jos olis oikeat perusteet, niin kansalaiset laittaisivat läppäsemään tuommoisen mitättömän mitättömyyden.
Vaikka ilman Pr Institutiota, vastaa suunnilleen nyt toimintaa. Mutta kun se Presidenttikin olisi tärkeä olla. Semmoisiakin aikoja saattaa olla ja tulla jolloin Pr:n ääni on tarkeä.
Ihan naurattaa tuommoinen Ylipäällikön titteliä käyttää.
Olisko sitten parempi valinta tapa kuitenkin se entinen, eli eduskunta valitsisi. Ei sitten tuommoisia niin pääsisi tulemaan niin herkästi.
Selvyydeksi, puhun nyt Presidentistä, joka olisi kokokansaa edustava, ei vain homoja ja kummppaneita, heillekkin arvo annettava, ei sitä tarkoittaisi. Kuosmasen sanoin olisi perempi kun menisivät kaappiinsa takaisin! Hirvittää jo tämä meininki täällä Helsingissä, saa jo katsella ettei homo ole perään katsomassa.
...puhdistaa mielesi. Nyt siellä riehuvat vain homot ja Stasi-agentit. Eletään sentään vuotta 2007.
Halosta voi noilla prosenteilla todellakin sanoa koko kansan Presidentiksi!
Puoli vuotta sitten tehtyyn kyselytutkimukseen verrattuna merkittävin muutos on tapahtunut suhtautumisessa presidentin tapaan johtaa ulkopolitiikkaa, johon tyytymättömyys on kasvanut 11 prosenttia. Puolet antaa presidentti Haloselle huonon arvosanan ulkopolitiikan johtamisesta.
Huono pisteitä antaa USA suhteistakaan, kun niitä ei ole lainkaan. Onko 100 vai 0, tai 96, voi olla vaikka 81, tai 11
Tarja ja Erkki saaneet paljon hallaa aikaan ulkosuhteissa. Mutta käsittääkseni katsovatkin vain heidän suhteikseen, ei kansalaisten muitten.
Esim. itsellä oli erittäin kohtelias ja antoisa USA matka tuossa taannoin. Talvisodasta olivat kiinnostuneita ja pärjäämisestä siinä, yhäkin USA arvostaa Suomalaisia sotienkin ajalta. mm. Tarja Halosen isä Vieno oli sotaveteraani.
Jos olisi kokokansa predentti olisi enemmän Kekkosen tyyppinen, todella kansan syviärivejä kunnioittava. Hyvittaa nuo Halosen kalamatkatkin, kyyhöttää veneen kyydissä vapa mukamas kädessä, muuta ei sitten olekkaan.
Tarvittaisiin semmoinen aito ja isänmaallinen Presidentti, kaikkien kunniottama, paitsi tietenkin homojen ...tulihan se sieltä...vai mitä! Stasista en ole maininnut halaistua sanaa!
ja muista suojata se vaikka vaipalla.
...egolle sen edelliseen viestiin antamaan kommenttiin(jonka tekijä siis olit, tuskin muuten vastaisit?), niin olihan siellä lopussa Kuosmasta, kaappeja ja halaistu sana homoistakin?
Harmillinen tuo gallup-tulos?
Niinistöäkin kannatti enää vain 32%....
Niinistö ei olekkaan pr ainesta.
Mutta voisihan joku ollaakiin, tuo Vanhas ilmiö voisi ihan hyvin tulla Presidentillekkin, siis ei Vanhanen vaan ilmiö vain.
Sikäli seuraavalla Presidentillä helppoa, ei ole isoja saappaita täytettävänä. Kuten nyt oli Ulkoministerillkin, ei ollut saappaissa kokoa sielläkään. Olikin Tarjan ex kihlattu, samaa sarjaa.
Ei oikein ollut Tarjan ja Erkin Ulkopolitiikkakaan
kun sitä ei oikeastaan ollutkaan USA todisti sen, vain halusivat kaihtaa heitä.
Taidat olla hiukan hidas?
...mutta olet toki oikeassa.
Tuo kertoo vain Hesarin tasosta.
...ollut silloinkaan kun Haloselle Bushista naljaili? Saati muutamilla muilla lehdillä?
Sensijaan suomalaisista gallup kertoo erittäin hyvää. Bushia ei arvosteta paskan vertaa.
Hessari ei koskaan ole kritisoinu halosen tekemisiä mitenkään, ei etes naljaillu USAn suhteiden tuhoamisesta.
...montako kertaa on vierailtu? Hesari.
Onko Hesari avoimesti Naton kannalla? On.
Onko Halonen? Ei.
HS:ssä on selvitetty tasavallan presidentin onnistuminen tehtävässään, ulkopolitiikka ja kyky vastata kansalaisten odotuksiin arvoasteikolla: erittäin hyvä, melko hyvä, melko huono, erittäin huono, ei osaa sanoa? Jotain mielenkiintoista sieltä ilmeisesti löytyisi vertailtavaa, kun ei oltu julkaistu? No, ei se mitään, kohta saamme Kalevan vastaavan tutkimuksen ( edelleinen tulos 12/2006 oli 69 % )
Mitähän kansa muuten Hesarista lukee, sarjakuviako?
Onnea Halonen nyt kuitenkin, presidentillä on tukijoita myös vastamäessä! Mihin se johtaa, näemme jatkossa. Mutta ei kuitenkaan nuolaista ennen kuin tipahtaa, Kalevan kansa vielä!
Mitä merkittävää hän on tehnyt? Voidaanko katsoa siis, että se, ettei häntä oteta vastaan Valkoisessa Talossa ja naispoliitikkojenkaan kesken, on omiaan vain lisäämään presidentin kannatusta. Säälipisteitäkö vai silkkaa USA-vastaisuutta?
Puolue, joka vaatii presidentiltä positiivista NÄYTTÖÄ, on ilmiselvästi suoraselkäinen Kokoomus. Kun annetaan ulkopolitiikan hoidosta presidentille arvosana HUONO noinkin laajalti (yli puoletko?), voidaan jo puhua epäonnistuneesta presidentinvalinnasta.
Jos 74% antaa Haloselle VÄHINTÄÄN hyvän ja 84% vähintään MELKO HYVÄN, ei siihen enää jää kuin 16%? Miten siis miellät sanan "laajalti"?
Kokoomuslaiset lilluvat vielä presidentinvaalitappiossaan eivätkä voi sitä vieläkään sulattaa. Siinä se arvostelun pohja.
mielipiteestä, ei halosenkokokansan!
Miten luet tilastoja? Halosen 74 % + 84 % = 158 %
Jöööööössssesss mikä flaksi!
"Jos 74% antaa Haloselle VÄHINTÄÄN hyvän ja 84% vähintään MELKO HYVÄN, ei siihen enää jää kuin 16%?"
...Halosen ulkopolitiikkaan.
Aika harmillista?
...itselleen selittää? Mutta melkoista tyhmyyttä tuo jo kysyy.
Jäbä/Egon mukaan tulla vasta syksyllä? Faktatieto alkaa jo klikata?
...laskua? Olis niin kiva ollut taas päästä lyömään, mutta kansa päätti toisin?
Nyt ei tarvitse asiaa koko kesää pohtia ja voit keskittyä kesään, kuten suurin osa tasapainoisista ihmisistä?
Halosen suoritus oli mediasta huolimatta jäätävän hyvä.
Jäbä/Ego/FemmeLikeMe voi myös kirmata kesälaitumille? En sanoisi sitä jäätävän hyväksi, ne kun eivät sovi oikein yhteen - pikemminkin läkähdyttävän hyvä. Halonen vaan taitaa Kokoomuksen kannattajien mielestä olla läkähdyttävän nössö presidentti. Ei siis ole tarvinnut Saulinkaan hävetä täällä kirjoittelevien puolesta, vaan ollaan oltu ihan oikeaa suuntaa näyttämässä - ja ollaan tulevaisuudessakin asioihin ja ilmiöihin kriittisesti suhtautuvia.
...Halonen on epäonnistunut ulkopolitiikan hoidossa. Minusta tulos on saatanan huono?
Olisi luullut useamman kokoomuslaisten olevan sitä mieltä?
Vain puolet varsin pienestä vähemmistöstä...
ja myös kaunein ;-)
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id63909.html
...hiukan kovemmista lukemista. Sellaista tämä elämä on.
egoa perseeseen pahemman kerran, kun hän jaksaa jauhaa kolmatta kuukautta tätä samaa toimittajajuttua.
Toinen vaihtoehto on, että hänellä on kanslian ohjeet toistoihin jonkun toimittajan erehdyttyä arvostelemaan valtiatarta.
...asioiden syy- ja seuraussuhteet sinua herkemmin?
...selvästi veti herneen nenään Halosen asiallisesta, mutta suorasanaisesta kommentista?
Miten on mahdollista, että Hesarin mukaan aina istuvaa pääministeriä ja aina istuvaa presidenttiä kannatetaan niin kauheesti ja ollaan niin tyytyväisiä heihin. Valehteleeko ihmiset gallupkyselijöille peloissaan. Tuloshan on vaalitulooksen vastainen (johtuen salaisista vaalijärjestelmistä).
...monta kertaa päivässä salakuuntelulaitteiden pelossa. Kuka vakoilee kovalevyäsi?
Silleenhän parhaiten saa mielipiteensä julki. Ota huomioon, että Helinä-keiju on moneen kertaan rekisteröitykin. Kovalevyni on käytettävissänne.
Helinä-keiju3.
Ei taida tämä keiju olla rekisteröitynyt.
on rekisteröity, kyllä.
....että olisit äänestysikäinen.
Nyt antamasi hyöty on lähinnä ketjun kasvattaminen.
etkä tollanen amatööri, niin tietäisit paremmin.
Toki tiedän sinun olevan partainen, suttuinen, kommaripelkoinen ja jo keski-iän ylittänyt ukkeli.
tarvitset tusinan toistensa kaltaisia nikkejä, urakoitko aikuisen oikeasti täällä pressapalstalla niin paljon että reservissä pitää olla kuusi muuta helinäkeijua, etkö harrasta muuta kuin oraakkelin hommia ja nettivalehtelua?
ne on rekisteröity. Mutta punikille ei tunnu mikään riittävän, kuten on nähty, ei mikään.
niinpä, niin.
...vaalitapaa, demarit olisivat edelleen hallituksessa.
tosi taitava vakooja olet. Hurraa. Sääli, ettei osaamistasi arvosteta rahallisesti.
...todelliselle KOKO KANSAN PRESIDENTILLE.
Niinistö pyrki vain jakamaan kansaa eikä ikinä olisi saanut unissaankaan tällaisia lukemia.