Tuolla yhdessä vanhassa viestissä oli mainittu, että EU-tukipaketeista on ollut hyötyä ruokakuluissa. Missä tällaisia jaetaan ja mitä ne pitvät sisällään?
EU-tukipaketti?
saita mummo
7734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tila kohtaista taulukkoa
http://budjetti.vm.fi/indox/indoxservlet?fullpathxpointer=/2006/TAE/vmkanta/pl30/pl30ml20.xml#/1&documentrole=tae2006
http://europa.eu/scadplus/leg/fi/lvb/l60026.htm
Tilastaan luopuneelle viljelijälle voidaan maksaa enintään 15 000 euroa vuodessa (yhteensä enintään 150 000 euroa) 75 vuoden ikään asti.
Jos jäsenvaltio maksaa luopujalle jo tavanomaista vanhuuseläkettä, varhaiseläketuki myönnetään sen lisänä. Maataloustyöntekijälle tukea voidaan maksaa enintään 3 500 euroa vuodessa (yhteensä enintään 35 000 euroa) tavanomaiseen eläkeikään asti.
Kunnan ja valtion omistamat tilat saavat satojatuhansia € vuosittain, koska ovat kooltaan niitä maansuurimpia.
Tila koko 12 hehtaaria saa 12 000 €/ vuosi tuotteidensa hinnan tai arvon miten sen nyt sitten hyödyntää. Jos karjaa tulee lisäksi omat tukensa päätä kohti; lampaat ovat 200 kpl 10 000€/v.
Siten että; sitä maksetaan vain omaisuuden haltijalle tai omistajalle, kun luopuu tuotanosta.
Maataloustyöntekijälle tukea voidaan maksaa enintään 3 500 euroa vuodessa (yhteensä enintään 35 000 euroa) tavanomaiseen eläkeikään asti. Renkipoika veli saa tuon ja talous on yhteinen.
Tuki tulee EU:lta, joka ottaa sen mm. Suomen valtiolta. Ja valtio meiltä.
Tuki menee maalaisille, niille maksetaan enniten keillä on jo eniten.
Koska valtio maksaa tukia, on mm. eläkkeet kovin pieniä, kaikkeen kun ei oo varaa
Ei tuki kaupanhyllyllä näy, kun se menee muiden taskuun.
kysymys ei ollut maanviljelyn Eu-tukiaisista vaan köyhyyspaketista. Ettekö te aivottomat osaa edes luea. Mitä te tietokoneilla teettä?
sama asia? mmalaisethan ovat aina väittäneet olevansa köyhimpiä? sinnehän pumpataan sos tukea tolokuttomasti.
Ei kannata kysellä aivottomilta. KVG, juntti.
Eu-ruoka-apua. Tukipaketit ja köyhyyspaketit on toimenpiteitä jotka kohdistetaan joihinkin tiettyihin ryhmiin. RUoka-apu on eri juttu. Googlettamalla varmaan löytää parhaiten tietoa. Meillä päin - itäinen pääkaupunki - niitä on jakaneet MLLn paikallisosastot. Muistaakseni kaikki saa jotka katsoo tarvitsevansa. Näkkileipää, kaurahiutaleita ja sen semmoista
Varmaankin vaihtelee eri paikkakunnilla,että mistä sen saa.
Meillä jakavat mm. seurakunnan diakoniatyöntekijät,työttömien ruokala & toimisto,Adventtisrk. ja Pelastusarmeija.
Mikäli kotipaikkakunnallasi kukaan muu taho ei toimi,on yleensä ev.lut.srk. josta voit tiedustella.