Jos kreationistit (kuten SUP)ovat sitä mieltä että evoluuti oon uskonto, niin
voisivatko he laatia addressin, jossa sitä pyydetään uskontotunneille vakioaiheeksi ?
(Ja kootut selitykset ovat : _____? ;)
Adressi: evoluutiota uskontotunnille
9
684
Vastaukset
- rekisteröityä
Hyvä idea !!
Mutta tätä ennen teidän täytyy rekisteröityä uskonnolliseksi yhteisöksi. - evoluutio onkin uskonto?..
.."Naturalisti ei koskaan luovu materialistisesta todellisuus- ja tiedekäsityksestään, koska koko hänen maailmankatsomuksensa lepää sen varassa. Monella on henkilökohtaisia uskonnollis-elämäntavallisia syitä ja tarpeita sille, että materialismin täytyy olla totta. Siksi tiedekin halutaan valjastaa tähän uskonnollis-ideologiseen taisteluun rajaamalla tieteen pelikenttä. Tieteen- ja erityisesti biologian filosofi Ruse on itse vakaumuksellinen evolutionisti. Hän kuitenkin myöntää evoluution uskonnollisen ulottuvuuden harvinaisen rehellisesti. Evoluutio on Rusen mukaan ”more than mere science. Evolution came into being as a kind of secular ideology, an explicit substitute for Christianity… It is promulgated as an ideology, a secular religion – a full-fledged alternative to Christianity, with meaning and morality… Evolution is a religion. This was true of evolution in the beginning, and it is true of evolution still today.” [National Post, 13.5.2000, B-3]
Ruse kertoi tästä näkemyksestään AAAS:n kokouksessa vuonna 1993. Hänen esitystään seurattiin ällistyneen hiljaisuuden vallassa. Joulukuussa 2004 Ruse debatoi ID-ajattelusta Otaniemen luentosarjassa puhuneen Nelsonin kanssa Hollannin tiedeakatemian sponsoroimana. Juuri Nelsonin Otaniemessä pitämä esitelmä sai Skepsis ry:n reagoimaan. Päinvastoin kuin suomalainen tiedeyhteisö, katsoo Hollannin tiedeakatemia tämän tärkeän aiheen julkisen keskustelun arvoiseksi."..
Em. lainaus siis täältä: http://www.skepsis.fi/palkinto/palaute_2004.htmlmore than mere science. Evolution came into being as a kind of secular ideology, an explicit substitute for Christianity… It is promulgated as an ideology, a secular religion – a full-fledged alternative to Christianity, with meaning and morality… Evolution is a religion. This was true of evolution in the beginning, and it is true of evolution still today.”
evoluutio on enemmän kuin pelkkä tiede. Evoluutio syntyi eräänlaisena maallisena ideologiana, eksplisiittinen sijainen Kristinuskolle. Se on julistettua ideologiaa, maallinen uskonto.Todellinen vaihtoehto Kristinuskolle, merkitykseltään ja moraaliltaan Evoluutio on uskonto. Tämä oli totta evoluutiosta alussa, ja se on totta evoluutiosta yhä tänä päivänä....- moni?
sydämmen.usko.pelastaa kirjoitti:
more than mere science. Evolution came into being as a kind of secular ideology, an explicit substitute for Christianity… It is promulgated as an ideology, a secular religion – a full-fledged alternative to Christianity, with meaning and morality… Evolution is a religion. This was true of evolution in the beginning, and it is true of evolution still today.”
evoluutio on enemmän kuin pelkkä tiede. Evoluutio syntyi eräänlaisena maallisena ideologiana, eksplisiittinen sijainen Kristinuskolle. Se on julistettua ideologiaa, maallinen uskonto.Todellinen vaihtoehto Kristinuskolle, merkitykseltään ja moraaliltaan Evoluutio on uskonto. Tämä oli totta evoluutiosta alussa, ja se on totta evoluutiosta yhä tänä päivänä....Kuinka moni kristitty, joka hyväksyy evoluutioteorian, ajattelee näin? SUPpi kuule, myönnä pois, että te kretut olette vähemmistö jopa kristittyjen keskuudessa. Uskonnolla ei ole mitään tekemistä järkevän ajattelun ja tosiasioiden hyväksymisen kanssa.
Siunausta :D - Mr.K.A.T.
Kun Thabo Mbeki puhui AIDS-konferenssissa miten se ei ole viruksen aiheuttama, niin tyrmistynyt hiljaisuus vain kertoi että hän oli väärässä..
1 mies ei tee kesää..
jotain muuta tarvitaan.. - Rigor.Mortis
>>..Tieteen- ja erityisesti biologian filosofi Ruse on itse vakaumuksellinen evolutionisti. Hän kuitenkin myöntää evoluution uskonnollisen ulottuvuuden harvinaisen rehellisesti..plaa plaa plaa
- Ha ha!
No mikä ettei! Tietysti sillä edellytyksellä, että evoluution opetus samalla poistetaan biologian tunneilta, har har!
- Mr.K.A.T.
Kreationistien teeseissä informaation poistuminen tai poistaminen biologiasta olisi rappiota, eivät kai he itse halua rappeuttaa tahi olla rappion lähettiläitä ?
;) - Ha ha!
Mr.K.A.T. kirjoitti:
Kreationistien teeseissä informaation poistuminen tai poistaminen biologiasta olisi rappiota, eivät kai he itse halua rappeuttaa tahi olla rappion lähettiläitä ?
;)Kysehän ei silloin olekaan informaatiosta, jos kyse on evoluutioUSKONNOSTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264121
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1334002- 583594
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans203445- 793437
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643291- 812866
- 542785
- 202544
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142264