Jos kreationistit (kuten SUP)ovat sitä mieltä että evoluuti oon uskonto, niin
voisivatko he laatia addressin, jossa sitä pyydetään uskontotunneille vakioaiheeksi ?
(Ja kootut selitykset ovat : _____? ;)
Adressi: evoluutiota uskontotunnille
9
678
Vastaukset
- rekisteröityä
Hyvä idea !!
Mutta tätä ennen teidän täytyy rekisteröityä uskonnolliseksi yhteisöksi. - evoluutio onkin uskonto?..
.."Naturalisti ei koskaan luovu materialistisesta todellisuus- ja tiedekäsityksestään, koska koko hänen maailmankatsomuksensa lepää sen varassa. Monella on henkilökohtaisia uskonnollis-elämäntavallisia syitä ja tarpeita sille, että materialismin täytyy olla totta. Siksi tiedekin halutaan valjastaa tähän uskonnollis-ideologiseen taisteluun rajaamalla tieteen pelikenttä. Tieteen- ja erityisesti biologian filosofi Ruse on itse vakaumuksellinen evolutionisti. Hän kuitenkin myöntää evoluution uskonnollisen ulottuvuuden harvinaisen rehellisesti. Evoluutio on Rusen mukaan ”more than mere science. Evolution came into being as a kind of secular ideology, an explicit substitute for Christianity… It is promulgated as an ideology, a secular religion – a full-fledged alternative to Christianity, with meaning and morality… Evolution is a religion. This was true of evolution in the beginning, and it is true of evolution still today.” [National Post, 13.5.2000, B-3]
Ruse kertoi tästä näkemyksestään AAAS:n kokouksessa vuonna 1993. Hänen esitystään seurattiin ällistyneen hiljaisuuden vallassa. Joulukuussa 2004 Ruse debatoi ID-ajattelusta Otaniemen luentosarjassa puhuneen Nelsonin kanssa Hollannin tiedeakatemian sponsoroimana. Juuri Nelsonin Otaniemessä pitämä esitelmä sai Skepsis ry:n reagoimaan. Päinvastoin kuin suomalainen tiedeyhteisö, katsoo Hollannin tiedeakatemia tämän tärkeän aiheen julkisen keskustelun arvoiseksi."..
Em. lainaus siis täältä: http://www.skepsis.fi/palkinto/palaute_2004.htmlmore than mere science. Evolution came into being as a kind of secular ideology, an explicit substitute for Christianity… It is promulgated as an ideology, a secular religion – a full-fledged alternative to Christianity, with meaning and morality… Evolution is a religion. This was true of evolution in the beginning, and it is true of evolution still today.”
evoluutio on enemmän kuin pelkkä tiede. Evoluutio syntyi eräänlaisena maallisena ideologiana, eksplisiittinen sijainen Kristinuskolle. Se on julistettua ideologiaa, maallinen uskonto.Todellinen vaihtoehto Kristinuskolle, merkitykseltään ja moraaliltaan Evoluutio on uskonto. Tämä oli totta evoluutiosta alussa, ja se on totta evoluutiosta yhä tänä päivänä....- moni?
sydämmen.usko.pelastaa kirjoitti:
more than mere science. Evolution came into being as a kind of secular ideology, an explicit substitute for Christianity… It is promulgated as an ideology, a secular religion – a full-fledged alternative to Christianity, with meaning and morality… Evolution is a religion. This was true of evolution in the beginning, and it is true of evolution still today.”
evoluutio on enemmän kuin pelkkä tiede. Evoluutio syntyi eräänlaisena maallisena ideologiana, eksplisiittinen sijainen Kristinuskolle. Se on julistettua ideologiaa, maallinen uskonto.Todellinen vaihtoehto Kristinuskolle, merkitykseltään ja moraaliltaan Evoluutio on uskonto. Tämä oli totta evoluutiosta alussa, ja se on totta evoluutiosta yhä tänä päivänä....Kuinka moni kristitty, joka hyväksyy evoluutioteorian, ajattelee näin? SUPpi kuule, myönnä pois, että te kretut olette vähemmistö jopa kristittyjen keskuudessa. Uskonnolla ei ole mitään tekemistä järkevän ajattelun ja tosiasioiden hyväksymisen kanssa.
Siunausta :D - Mr.K.A.T.
Kun Thabo Mbeki puhui AIDS-konferenssissa miten se ei ole viruksen aiheuttama, niin tyrmistynyt hiljaisuus vain kertoi että hän oli väärässä..
1 mies ei tee kesää..
jotain muuta tarvitaan.. - Rigor.Mortis
>>..Tieteen- ja erityisesti biologian filosofi Ruse on itse vakaumuksellinen evolutionisti. Hän kuitenkin myöntää evoluution uskonnollisen ulottuvuuden harvinaisen rehellisesti..plaa plaa plaa
- Ha ha!
No mikä ettei! Tietysti sillä edellytyksellä, että evoluution opetus samalla poistetaan biologian tunneilta, har har!
- Mr.K.A.T.
Kreationistien teeseissä informaation poistuminen tai poistaminen biologiasta olisi rappiota, eivät kai he itse halua rappeuttaa tahi olla rappion lähettiläitä ?
;) - Ha ha!
Mr.K.A.T. kirjoitti:
Kreationistien teeseissä informaation poistuminen tai poistaminen biologiasta olisi rappiota, eivät kai he itse halua rappeuttaa tahi olla rappion lähettiläitä ?
;)Kysehän ei silloin olekaan informaatiosta, jos kyse on evoluutioUSKONNOSTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1195264- 503038
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332822Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺312651Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭232039En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä111827- 1181657
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231475Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101448- 971417