Eipä ole kirjoitusvirhe minun toivotuksessani.Kapitalistit heittää porukkaa pellolle,kun valtion tukiaisilla ostetaan ropotteja jotka tekee töitä meidän puolestamme.Eikö kukaan valvo mihinkä valtion tukiaiset käytetään,niillähän on käsittääkseni palkattava käsityövoimaa eikä mitään helvetin ropotteja.
Hyvää LAPPUA työväki
pauli
6149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
linkistä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=681&posting=22000000000374514
se on "kehitystä", globaalia sellaista. Lemin novelli taas löytyy "Tähtipäiväkirjoista"
http://www.embassyofpoland.fi/lyhy/kirjallisuus/kirjailijat html/lem.html
Eikö robotein tehtävä työ tule halvemmaksi ja tuotteiden hinta saadaan pienemmäksi. Tuotteita saadaan myydyksi. Nyt sinä sanot että yhteiskunta ei saa mitään jos kapitalistit robotoivat tehtaat ja pitävät rahat itsellään.
Tuo on totta, mutta miksi kaikki robotit pitää olla yhteiskunnan ulkopuolella? Eikö yhteiskuntakin voi perustaa yrityksiä, joiden tuotteita voidaan valmistaa robotein ja hankkia sillä tuloja valtiolle, joka taas palkkaa niillä rahoilla esimerkiksi sairaanhoitajia meitä hoitamaan?
Ei kai sillä ole merkitystä, myydäänkö se sairaanhoitajan työ suoraan ulkomaille vai käytetäänkö välikätenä robotteja?
Tuo nyt ei ollut TYKAan liittyvä ajatus, mutta tulipahan mieleen tuokin, ettei aina tarvitse vain valittaa. TYKA mallissa meillä olisi mahdollisuus tehdä töitä itsekin, ja olla näin riippumattomampia palkkatyöpaikoista. Jos ei palkkatyötä riitä kaikille, osa voisi tehdä muuta työtä.
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote
Kyllä se robotti tekee työnsä 24 tuntia vuorokaudessa ilman mitään ylityö korvauksia,mutta niin ja niin,kyllähän se on totta että,robotilla tehtävä työ tulee ajan oloon halvemmaksi työnantaja puolelle.Mutta minä halusin perätä niitä tukieuroja mitä valtio antaa yrityksille jotta he voisisivat palkata ihmisiä työntekoon,eikä investoida robotteihin.Onko näin että,valtion tukiaisilla ostetaan ihmiset ulos työpaikoista.
eri tahot vaadi valtiota yksityistämään lähes kaiken, niistä voi lukea gats neuvotteluista kertovissa jutuissa joissa mainitaan WTO, IMF ja Maailmanpankkikin, hakukoneilla löytyy, kaikennäköistä, esim.
http://www.kepa.fi/kumppani/arkisto/2002_6/2692
ja tietysti
http://www.vaikuttava.net/article.php?sid=2874
vielä enemmän tietysti
http://www.globalisaatio.net/artikkeleita2.html#kukaomistaasateen
GATS on uhka meille, se on totta. Ja nykyisellä mallilla, mikä meillä on, meillä ei ole mitään mahdollisuuksia suojautua tältä. Sehän merkitsee heikkojen polkemista jalkohin, vain osa kansasta selviytyy.
TYKA mallissa GATsillakaan ei ole mahdollisuuksia nousta hallitsevaksi malliksi, sillä TYKAssa ihmisillä säilyy mahdollisuus päättä itse asioistaan.
Sen vuoksi meidän kannattaisi nopeasti siirtyä TYKA malliin, jottei GATS veisi meitä mennessään. GATShan pyrkii saamaan järjestelmäänsä vain heikot valtiot, se on lähtenyt leviämään kehitysmaista. Ja heidän papereissaan suomi on myöskin tälläinen kehitysmaa, johtuen meidän ankarista luonnonolosuhteista, joihin GATS iskee. Lämmitys, elintarvikkeet, liikenne, terveydenhoito.
Jokainen voi varmaan kuvitella millaista meillä on, jos esimerkiksi terveydenhoito myydään GATSin hoidettavaksi. GATS sopimuksiahan ei voida purkaa, joten kerran tehty sopimus on voimassa hamaan tulevaisuuteen saakka. Sen onkin kait suurin ajatus, saada ensin kaikki toimimaan hyvin, ja saada sopimukset kaiken hoitamisesta. Sen jälkeen kun enemmistö heikoimmista maista on sopimusten piirissä, voidaan alkaa kiristämään. Koska sopimusta ei voi irtisanoa, sopijaosapuoli joutuu tyytymään toisen osapuolen sanelemiin ehtoihin. Suurin vaara tässä on, että sopimuksia tehdään kansallisella tasolla. Se on kuin maansa myymistä tulevilta sukupolvilta.
Sen vuoksi TYKA on vaihtoehto tälle toiminnalle. Jos maamme elintaso saadaan nostettua tarpeeksi korkealle, GATSin neuvottelijoilla ei ole kiinostusta vallata maatamme. Ellemme saa hyvää elintasoa, olemme vain pieni suupala GATSin toimijoille.
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote
Olet valitettavan oikeassa. Aktiivinen työvoimapolitiikka, mitä meillä on alettu harjoittmaan, tekee niin, että työnantajalle maksetaan tukea, että hän voi palkata työttömän työnhakijan. Samalla kun hän saa ilmaisen työntekijän tekemään töitä, laitetaan toinen työntekijä pihalle, ja hän joutuu sitten kortistoon. Valtio siis käyttää rahoja yritysten tukemiseen. Se vääristää kilpailua, vain härskimmät yritykset kehtaavat tehdä tätä. Ja taas rehelliset yrittäjät kärsivät.
Jossakin määrin valtion kannattaa tukea yrityksiä, jopa automatisoinitia. Mutta sen tulisi olla aina harkinnanvaraista, eikä automaattista. Onhan hyvä, jos yrityksen tuotteet nykyisin menevät kaupaksi kun hinta saadaan pidettyä kohtuullisena.
TYKA malli ei kuitenkaan suosi tällaista toimintaa. TYKA uskoo meidän paremmuuteemme tegnologian taitajina että me voimme tehdä sellaisia töitä, joista saadaan kohtuullinen korvaus, eikä näin tarvita yhteiskunnan tukia yrityksille. TYKA kolmosvaiheessa on jonkinsorttista tukea jaettavissa. Se on lähinnä markkinointitukea jotta pienyritysten tuotteet saadaan maailmalle. Tämä on hyvin kannattavaa toimintaa, sillä päänavaaminen poikii todennäköisesti suuret markkinat.
Koska sinäkään et pidä nykyisestä tukitoiminnasta niin siirry sinäkin tukemaan TYKA mallia. Sen voit parhaiten tehdä kertomalla siitä kaikkille tutuillesi ja ottamalla yhteyttä omaan kansanedustajaasi kertoen hänelle että haluat TYKA mallin toteutettavaksi.
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote