apua

shettiksen kans onkelmii

nohh...shettikseni nousee välittömästi kahdelle jalalle tai alkaa potkiin jos yritänki laittaa sille satulaa...ikävää... olen yrittänyt vaikka kuinka varovasti laittaa sitä selkään mutta ei...se ei onnistu. oisko jollaki vinkkejä?

2

419

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi

      Ponisi on keksinyt todella ikävän ja vaarallisen tavan. Tapa kertoo myös, ettei poni kunnioita sinua hoitajanaan ja laumansa ylempi arvoisena jäsenenä.

      Sinun kannattaa tehdä ponin kanssa paljon kunnioitusta kehittäviä harjoituksia. Kuten taluttaessa suunnanvaihdoksia ja hidastuksia.

      Ennen kuin satuloit ponin sido se kiinni riimustaan todella tiukalle. Siten poni ei pääse pomppaamaan pystyyn. Varmista etukäteen että ponin riimu on ehjä ja vahva (pikkuponeille tehdään valitettavan paljon todella huono laatuisia varusteita) ja riimunnarun solki hyvä laatuinen. Sido poni kiinni mielellään käytävälle kahdelta puolelta. Yhdeltä puoleltakin sitominen käy. Laita naru niin tiukalle ettei poni voi liikuttaa juurikaan päätään, silloin se pääse hyppäämään. Silloin se ei myöskään satuta niskojaan yrittäessään hypätä pystyyn. Satuloi poni normaalisti. Kehu kohtuudella, jos satulointi sujuu mallikkaasti. Satuloinnin jälkeen löysytä riimunaru tavalliselle kireydelle tai päästä poni irti karsinaan odottamaan ratsastamaan lähtöä.

      • kiitti kiitti

        en ole tuota hommaa yrittäny tehä mutta kiitos sulle paljon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      433
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      425
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    Aihe