Herää kysymys, uskaltaako ihan selvinpäin enää ajella autoa. Normaalina viikonlopun mökkireissulla kokee ja näkee liikenteessä vaaratilanteita aivan jatkuvasti. Poliisille lisää virkoja ja rahaa liikenteen valvontaan. Sakot ei ole mikään ratkaisu, korttipois sekä vapaus se voi ehkä jotain edes vaikuttaa.
uskaltaako ihan selvinpäin enää
autoilla?
3200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200707056319349_uu.shtml
Hyvä esimerkki, huonosta esimerkistä.
ole ottanut juuri muutamat tömpsyt, jotta uskaltaudun liikenteeseen!
Liikenteessä on rattijuoppojen lisäksi vielä suurempia uhkia, kuten eräs hullu joka kirjoittelee tälle palstalle ajaessaan ja sitten vielä harrastaa valokuvausta samalla!
Minäpä...
Kirjoittanut: Kairakettu 2.6.2007 klo 18.16
...kirjoittelen tänne joskus ajaessani, eli minnekään tietokoneen ääreen tänne kirjoittaakseen ei tarvitse erikseen istahtaa. Kerronpa ennen kuin ehdit kommentoimaan, kännykän käyttö ajaessa on kyllä kiellettyä, mutta tietokoneen ei, (eikä kameran).
Vuosittaiset ajokilometrisi lienevät siis aika vähäiset ja ajokokemus yleensä? Yhtä vähäistä lienee liikenneasioiden ymmärtäminen?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000026727700
Kaiva esiin laki,...
Kirjoittanut: Kairakettu 5.7.2007 klo 14.27
......joka kieltää näppäilemästä tekstiä tietokoneeseen ajon aikana ratin viereen kiinnitetyllä pienellä näppäimistöllä.
Missä kielletään kuvaaminen ajon aikana? (Ottanet huomioon, että kamera on kiinnitetty sopivaan paikkaan, eikä sen käyttö vie sen enempää huomiota kuin radionkaan näppäily, samoin kuin tuonkaan tieturin näppäily.)
Ruotsin puolella ei muuten ole kiellettyä edes tuo kännykän käyttö ajon aikana.
Hoitoon joutaisit hourupää itse.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000027478300