Kysymys sodanajan tehtävästä

reservi

Onko kellään tietoa, miten pitkään reservin jääkäri (a-luokka) yleensä on sijoitettuna siihen tehtävään, johon intissä koulutettiin? Esim itse olen tulenjohtomies, armeija käyty 1/01. Ei kertauskutsuja tähän mennessä. Jossain vaiheessahan sodanajan sijoitus muuttuu, mutta montako vuotta tähän menee?

3

2883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha palvelija

      n. 10 vuotta - 5v. Eli kyllä Teillä on todennäköisesti vielä se SA-sijoitus, joka varusmiespalveluksen lopussa ilmoitettiin. Asian voi tarkastaa piipahtamalla SlE:n asiakaspalvelussa. - Puhelimessa sijoitusta ei kerrota. - No ehkä "sijoituksenne on vm-koulutuksenne mukainen" voi virkamieheltä irrota.

      Sijoituksen muuttumista ei reserviläiselle yleensä ilmoiteta pl "avainhenkilöt".

    • Rita-Rauta

      Se tehtäväsihän on vain muodollinen, ei ole ikuinen tehtävä. Miksi sinä tuommoista mietit. Ei kannata miettiä,ei. Nimittäin sinullekkin tulee vielä kolesteroolitauti ja sitten verenpainetta. Meinaatko selvitä sittenkin. Ei ole tilanteesi ikuinen. Presidentilläkin on joku sellainen sydämmentahdistin. Joskus tulee vielä narunpää vetäjän käteen.

      Tiedätkö muuten sellaista asiaa, että Marsalkka Mannerheimillakin on sodanajan sioitus muuttunut. Montako vuotta sinulta menee muutokseen. Uusia hallituksiakin tulee useita, kymmenekö tulisi, ennen kuin tilanteesi on Marsalkan tasolla.

      Voi,voi. Ei kaikkea tarvitse ajatella niin tosissaan. Eeeei, ei.

      • Rita tuo oli

        Täyttä asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3336
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2930
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2401
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2215
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      26
      2153
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2096
    8. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1486
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1383
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      137
      1070
    Aihe