Timo Harakan selostus

Timo Harakka kirjoittaa Jyväskylän lehdessä 4.7.2007 EU:n perussopimuksesta. Hyvä kirjoitus. Kertoo asian ytimen. Kannattaa lukea.
15765
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

tuosta ei nimittäin enää selittämällä selviä

Äänestä

EU parlamentikko Hannu Takkulan kirjoitus Lapinkansassa ja lienee epäilyt Euroopan Unionin suunnasta ja päämäärästä unionistien joukossa heränneet laajemmastikin erinäisten epämääräisyyksien vuoksi. Euroopan Unionin napavaltioiden ja markkinamafian kupru maailmanvallan, talouden ja tuotannon keskittämiseksi alkaa olla ruohonjuuritason lisäksi myös kansakunnan kaapin päällä istuvien ymmärrettävissä.
Ehkä ne on rehellisemmästä päästä jokka sen uskaltaa tunnustaa, ja ne jokka jää viimeksi hännystelemään EUnukkeja ei varppi kansantuomiolta välty.
Kun vyörylähtee liikkeelle se on todella nopea ja hautaa alleen monenmoista joita sitten "pelastuspartioin" kaivetaan näkösälle.

Äänestä

onks sen kirjoitus luettavisssa netissä tai jos ei niin voitko lyhyesti tiivistää mitä siinä sanotaan EU:n sopimuksesta?

Äänestä

ainoa joka joustaa. Suurtyöttömyys sisäänrakennettu ominaisuus?

Äänestä
  • Voisitteko laittaa nettiin tuon kirjoituksen.
    Minun sydäntäni oikein lämmittää etukäteen. Haloo keskisuomalaiset. Olkaa hyvä ja juttu nettiin-kiitos!

    Äänestä

Mitä Timo Harakka kirjoitti EU:sta?

Äänestä
  • Ei sitä tarvitse tietää.

    Äänestä

  • talollinen kirjoitti:

    Ei sitä tarvitse tietää.

    väärin ja nyt pelottaa

    Äänestä

  • talollinen kirjoitti:

    Ei sitä tarvitse tietää.

    RKP:n puheenjohtaja Jan-Erik Enestam haukkuu keskusteluohjelma Mustan Laatikon toimittajan Timo Harakan sähköisessä viikkokirjeessään. Enestam oli TV2:n Mustassa Laatikossa haastateltavana tiistaina viime viikolla. Enestamin mielestä kyseessä oli "kyseenalainen kunnia" joutua Harakan pompoteltavaksi.

    - Harakka on sietämätön.
    http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1999/26.helmikuu/LYH899A.HTM

    Äänestä

Timo Harakka ammutaan ilmakiväärillä alas ja ripustetaan täytettynä minun seinälleni.

Äänestä

Tekstiin pääsi putkahtamaan painovirhe. Lehti on SUURJYVÄSKYLÄN LEHTI. Osoite: www.suur-jyvaskylanlehti.fi. Tätä kolumnia en sieltä kuitenkaan löytänyt.

Äänestä
  • Mitä se Harakka sanoi EU:n p-sopimuksesta? Laita nyt tiivistelmä siitä, ei kaikilla ole mahdollisuutta päästä lukemaan jotain suurjyväskylän lehteä.

    Äänestä

  • AARGHH!!! kirjoitti:

    Mitä se Harakka sanoi EU:n p-sopimuksesta? Laita nyt tiivistelmä siitä, ei kaikilla ole mahdollisuutta päästä lukemaan jotain suurjyväskylän lehteä.

    Kerro äkkiä! Minun sydäntä rasittaa, jos en saa tietää totuutta EU:n vääryyksistä.Mitä Harakka kertoi kirjoitti ja kertoi?
    Toisaalta kyllähän minä sen tiedän että EU=täysmädäntyvä byrokrattiinen herrojen kotkotus, joka tuhoutuu miljoonaprosenttisella varmuudella.

    Äänestä

Spagettivatikaani

"Koko Euroopan Unioni tapahtuu sisätiloissa. Heti kun avaa oven, Euroopan unioni haihtuu näkymättömiin: kadulla sitä ei ole, kaupoissa sitä ei näy, ihmisten mielissä Eurooppa ei käy edes kääntymässä. Kun silmiään häikäistyneenä räpytellen poistuu EU:n ilmatiiviistä, maanalaisesta, keinovalaistusta kotilosta, Euroopan unioni lakkaa olemasta, ja kuvaan astuu todellisuus."

"Edes 45 vuotta maalaisliittolaista aluepolitiikkaa ei ole onnistunut sijoittamaan eduskuntaa Helsinkiin, istuntoja Vaasaan ja kirjastoa Hämeenlinnaan."

Spagettivatikaani ei ollut varautunut kohtaamaan arvostelua, joka jäytää sen olemassaolon perimmäistä oikeutusta. Se ei pysty hallitsemaan luomaansa markkinajärjestelmää. Se ei pysty ratkaisemaan vapaiden markkinoiden tuomia ongelmia. Se ei ole ratkaisu, vaan osa ongelmaa."
http://humanerror.vuodatus.net/blog/64787


Timo Harakka kommentoi tämän päivän Metro-lehdessä päättynyttä EU-huippukokousta.

11. Suomi sai neuvottelussa tärkeimmät tavoitteensa läpi - mitkä ne ikinä olivatkaan.
12. Suomi ei kertonut tavoitteitaan etukäteen, jotta ne saavutettaisiin varmemmin jälkikäteen.
13. Suomi sai jälkikäteiset tavoitteensa läpi "melkein sataprosenttisesti".
14. Suomi iloitsi jälkikäteisistä tavoitteistaan eniten EU-kansalaisten sitovista perusoikeuksista. Ne ovat sitovia kaikissa niissä EU-maissa, joissa ne ovat sitovia. Muissa EU-maissa ne eivät ole sitovia.
15. Puola ja Britannia kiristivät itselleen etuja ja poikkeamia sopimuksista. Nyt ne lukevat korvat punaisina suomalaisten lehtien arvostelua. Mahtaa niitä hävettää!
http://keskustelu.kontu.info/viesti-170934.html

Metrossa
3. Koska uusi perustuslaki ei ole perustuslaki, sii-
tä ei tarvitse järjestää kansanäänestyksiä.
4. Jos kansanäänestyksiä kuitenkin tulee, nii-
tä järjestetään tarpeen vaatiessa niin monta ker-
taa, että kansa äänestää oikein. (Vrt. Tanska ja
Maastrichtin sopimus 1992.)

16. Suomi on tyytyväinen siihen, että pieni maa
jyrätään nyt lopullisesti. Suomella ei ole enää veto-
oikeutta, jos EU päättää lähettää kriisinhallintajou-
kot vaikka Suomeen rauhoittelemaan Tuurin kylä-
kauppiasta.
17. Itse asiassa se on aika hyvä idea.


Eläköön vapaa (sähkö)markkinatalous!
http://humanerror.vuodatus.net/blog/67504

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


perussopimuksesta kirjoitti:

Timo Harakka kirjoittaa Jyväskylän lehdessä 4.7.2007 EU:n perussopimuksesta. Hyvä kirjoitus. Kertoo asian ytimen. Kannattaa lukea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu