Minulla on hieman yli viikon ollut 3kardinaalikalaa, ovat ensimmäiset kalani ja vielä en ole lisää hommannut koska tahdon testata miten sujuu, kalat ovat voineet tosi hyvin ja ovat pirteitä, eilisillasta asti olen kuitenkin kahden välillä huomannut omituista käytöstä, tytön ja pojan, ne kiehnäävät ympäriinsä kahdestaan ja yksi on ulkopuolinen, altaan pohjalle ja kasvien sekaan on ilmestynyt jotain valkeaa "harsomaista" mönjää...voisiko se olla sitä mitä luulen eli kutemisen tuotoksia :D vai onko kyseessä jotain vakavaa? AH, olisipa hienoa jos hoituisi kalan lisäys ihan omassa altaassa.
Kardinaalikalojen outo käytös
aloittelija3
2307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensinnäkin kardinaalikala on parvikala ja vaatii parven, eli 5-6 kpl:tta kaloja.
Minkä kokoinen akvaariosi on?
Oletko kypsyttänyt veden ennen kalojen tuontia?
Millainen suodatin altaassasi on?
Mitä muita kaloja olet miettinyt hankkivasi?
Oletko testannut vettä?
Anteeksi epäselvä selitykseni "Minulla on hieman yli viikon ollut 3kardinaalikalaa, ovat ensimmäiset kalani ja vielä en ole lisää hommannut koska tahdon testata miten sujuu"
...kardinaalikaloja aion hommata lisää, mutten tahtonut riskeerata useamman henkeä ja eläinkauppias ehdotti väh. kolmea aluksi. Toiset kardinaalit haluan eri kaupasta. Muita lajeja en ole ajatellut hankkia näin aluksi. Kypsytyksen hoiti (aqua safe) ja safe start, ruokana tetra delica food mix(ovat syöneet myös kukkakärpäsiä ja itikoita), syötän aamulla ja illalla. Ostin wromak merkkisen 45l akvaariopaketin (Magi-380 suodatin). Tiedän että aloittelijalla olisi hyvä olla yli 100L, mutta nyt näin. Veden lämpötila vaihdellut sään mukaan 25-28 välillä, tykkäisivät varmaan viileämmästä mutta miten sen saa aikaan kun ovat jo valmiiksi hämärässä paikassa, lämmitintä en ole käyttänyt. Kaksi fisuista käyttäytyi kummasti kaksi päivää ja nyt ne on taas normaaleja.