Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Herpes tukiryhmä

Onko tosiaan niin että juuri kukaan ei kannata tälläistä ajatusta? Voisin tosiaankin perustaa ryhmän, mutta jos meitä on kaksi tai kolme se taitaa olla enemmänkin tukipilari :-)
Ihan turhaan pelkäätte leimautumista, sillä voimme tavata aivan turvallisesti. Ajatelkaa miten monella ei ole ketään jolle tästä asiasta kertoisi. En minäkään ole kertonut tästä edes ystävilleni ainakaan vielä.
143082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Missäs päin suomee tää sit olis tää tapaaminen? :) .. täytyis kyl saada mukaan ihmisii ku herpparii sairastavii on suomessa niin paljon..

Äänestä
  • Se olisi Helsingissä jos minä sen perustaisin.

    Äänestä

Parhaat ystäväni tietää ja uusi kumppanini myös... Miksi ei vois kertoa? Minkälainen olisi tukiryhmäsi?´Kaikki kertoisi kuin AA:ssa Olen Pekka ja minulla on herpes!?

Äänestä
  • Kaikille ei vain löydy yhtä ymmärtävää uutta kumppania kun sulla on. Onnea sulle! Kun kerroin uudelle mahdolliselle kumppanille asiasta hän häipyi saman tien. Enpä taida hetkeen tapailla ketään. Tämä oli ensi kokemus kertomisesta eikä ollut hyvä kokemus. Aika moni herpes-sinkku varmaankin haluaisi kannustusta ja tukea vertaisiltaan. Eihän ongelmaa ole jos on jo hyväksyvä puoliso. Eikä kaikilla ole välttämättä suvaitsevaisia ystäviäkään.

    Äänestä

Olen tukiryhmän kannattaja mutta valitettavasti asun kaukana Helsingistä, joten jos kokoonnutte/tapaatte Helsingissä niin en pääse mukaan.

Auttaisi myös sellainen tukiryhmä, että netissä olisi herpesläisillä omat sivut ja siellä saisi keskustella toisten herpesläisten kanssa. Itselläni ainakin on mielessä monia kysymyksiä joihin haluaisin saada muilta herpesläisiltä vastauksia. Eikö kukaan perustaisi sellaisia sivuja?

Äänestä
  • Noi nettisivut olis parhaat mut kukaa ei sit varmaan osaa tehdä niitä...
    Mä kyllä helsingissä asun et sinänsä toi kokoontuminenkaan ei olis ongelma... :/

    Äänestä

Mulle voi lähettää sähköpostia mikäli haluat osallistua ryhmän perustamiseen tai ilmoittautua.
osoite on [email protected]
Nettisivutkin on hyvä idea ja alan kehitellä sitäkin. Sen voisi tehdä samalla periaatteella kun on olemassa erilaisiä yhteisöjä netissä.

Äänestä
  • Mä lähden kyllä völjyyn jos sellainen tukiryhmä perustetaan. Ilmoitatte varmaan tällä(kin) foorumilla lisäinfoa? Hatunnosto teille!

    Äänestä

Hyvä idea ne sivustot,olis paljon kysymyksiä. Itse olen käynyt Har du herpes sivuilla siellä paljon ruotsiksi infoa, niillä kuulema kolmasosa aikuisista potee herpestä. Mä en tiedä ketään , siitä ei puhuta.

Äänestä

Nettisivut ja tukiryhmä sairaan (ehe ehe) hyvä idea!

Mulla todettu viikko sitten herpes, mistään ei löydä tukea eikä apua :(

että jos nettisivut saadaan pystyyn ni ois superia!!

Äänestä
  • Jees... Minkäs ikäset saa osallistua? Kun sen nyt sattuu saamaan pahimmassa iässä niin tuntuu kuin elämä oiskin sit mennyt siinä. Elämänhalu katosi ja syytän vaan itteäni kokoajan...

    Äänestä

  • Heippa kohtalotoverit,

    Meitä on siis sittenkin jokunen jotka haluavat tukiryhmään mukaan. Laitatteko viestiä mulle osoitteeseen [email protected] niin voimme alkaa tekemään asialle jotakin. Ei tähän ikärajaa ole. Ihan anonyymisti voitte viestin laittaa.

    Äänestä

  • kannattaja kirjoitti:

    Heippa kohtalotoverit,

    Meitä on siis sittenkin jokunen jotka haluavat tukiryhmään mukaan. Laitatteko viestiä mulle osoitteeseen [email protected] niin voimme alkaa tekemään asialle jotakin. Ei tähän ikärajaa ole. Ihan anonyymisti voitte viestin laittaa.

    Ilmoittakaa ihmeessä jos joku vaan saa sivut pystyyn!!!! Minulla nyt ensimmäistä kertaa kaikkien muiden poskionteloiden yms. lisäksi herpes.. Mieheltäni sain ja se oli kyllä tiedossa. nyt täytyy asian kanssa oppia elämään mutta on ollu HELVETILLISET kivut.... Kumpa nyt vain lähtis pois...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaja kirjoitti:

Onko tosiaan niin että juuri kukaan ei kannata tälläistä ajatusta? Voisin tosiaankin perustaa ryhmän, mutta jos meitä on kaksi tai kolme se taitaa olla enemmänkin tukipilari :-)
Ihan turhaan pelkäätte leimautumista, sillä voimme tavata aivan turvallisesti. Ajatelkaa miten monella ei ole ketään jolle tästä asiasta kertoisi. En minäkään ole kertonut tästä edes ystävilleni ainakaan vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu