parhaat komedia elokuvat

oma mielipide on

The Longest Yard, American Pie 1-3, Eurotrip, Roadtrip, Hamekytät, FC Venus (hyvä kotimaiseks), ja tietty mr beanit

4

1740

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UNOHDITTTT

      KAIKISTA PARHAIMMAN ELI NUIJA&TOSI NUIJA.
      pari muuta hyvää on me kaksi&irene,kuokkavieraat

    • haha

      Mr Bean rulaa! varsinkin ne lyhyet,joita on tullu telkkarista.Ja sit Buster Keatonin ja Charlie Chaplinin elokuvat(nää oli 1920-luvulla yhtiä suosituimmista näyttelijöistä ja on rankattu vudesta toiseen yhiks parhaimmista koomikoista ikinä, siis parhaimmista koko elokuvan historian ajalta, siis 1900-luvun alusta nykypäivään). Nuija ja tosinuija on ihan ok, tuli aikoinaan naurettuakin sille, varsinkin kohtaukselle, jossa Jim Carrey tai Jeff Daniels(en enää muista kumpi) pissaa kaljapulloon ja sit kun poliisi pysäyttää heidät ojentaa pullon sille, mut yleensä musta nykykomediat on vaan kauheeta hösötystä ja rautalangasta väännetyt vitsit.Komedian perusajatus, et vitsit perustuu tilannekomiikkaan ja siihen et päähenkilö on enemmän tai vähemmän tohelo ja hajamielinen kaveri on joissakin unohdettu.Esim.Mr Bean jatkaa hyvin tätä komedian perinnettä, mutta valitettavasti monet valmiiksi nauretut usalaiset hössötyspätkät eivät, miksei myös jotkut suomalaiset. Jos ei ajatella elokuvaa,vaan telkkarisarjaa, niin musta hyviä olivat suomalainen Kyllä isä osaa,englantilaiset Huonosti käyttäytyvät miehet ja Pokka pitää.Englantilaiset sketsisarjat on myös yleensä hyviä ja suomalaisista Pulttipois ja Jopet show on myös ihan hyvä/katottava.

    • icelover

      mun mielestä 40v. ja neitsyt ja superbad on tosi hyviä ja tietenki nuija ja tosi nuija, kuokkavieraat niitä hyviä komedioita on aikas paljon.

    • zappp

      jyräävät edelleenkin. Vanhoja filmejä ovat, mutta edelleenkin naurut irtoo. Jos tekee mieli katsoa jotain hauskaa, niin nämä kaksi puupäätä ei petä koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      78
      5236
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      118
      3608
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3466
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      51
      3064
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2778
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2309
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2101
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      2000
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      419
      1638
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1578
    Aihe