Kertokaapas hyviä kauhuelokuvia. En pidä sellaisista kauhuelokuvista, joissa näytetään "yliluonnollisia" örkkejä kuten ihmissusia jne.
Hyviä kauhuelokuvia?
3
810
Vastaukset
- Manon Lescaut
Itse kavahdan kauhuleffoja, koska inhoan kaikenlaisia mutantteja ja hyönteisiä ja kidutuskammioita ym.
Muutama viikko sitten tilasin itselleni Asylum-nimisen elokuvan (vuodelta 1972). Halusin nähdä sen pelkästään erään näyttelijän vuoksi, en elokuvan vuoksi, koska se oli merkitty "kauhu"-genreen kuuluvaksi ja DVD:n kansi oli kuvottavan näköinen (ei sentään pahimmasta päästä).
Sanoisin tuosta leffasta, että se oli "hyvällä maulla tehtyä kauhua".
Tuo tuli mieleen. Ihmissusista puheen ollen tulin hankkineeksi "Wolfen"-leffan vain siksi, että Anne Pohtamo näyttelee siinä ainoan Hollywood-roolin. Hän on screenillä elokuvan alusta alkaen n. 8 minuuttia ennen kuin ihmissusi astuu kuvioihin... en siis suosittele, mutta kyllä Anne oli jumalaisen kaunis!
"Don`t look now" eli "Kauhun kierre" olisi muuten mainio ja ehdottomasti PARAS kauhuelokuva minkä tiedän, mutta sen alkuosa on niin pakahduttavan surullinen, että ihmettelen miksi sellainen kohtaus täytyi olla mukana pilaamassa muuten hyvän leffan (en voi nauttia leffasta jos lapsille tai eläimille tapahtuu jotakin pahaa).
Tai oikeastaan PARAS kauhuleffa on kuitenkin Tournierin ohjaama "Cat people" 1940-luvulta. Siinä on osattu kuvauksella ja lavasteilla saada aikaan todella pelottavia asioita. Siis kauhua, kauhutunnelmaa ilman, että mitään juuri tapahtuu. Uudempi versio samaisesta leffasta, jossa pääosassa on Nastassja Kinski on todella ällöttävä floppi! Oikeastaan ei voi puhua samasta leffasta ollenkaan, niin paljon alkuperäisjuonta on muutettu sairaaseen suuntaan.
En oikein tiedä missä kulkee kauhun ja trillerin ero. Esim. Hitchcockin Psyko ja Clouzotin Diaboliques ovat siltä ja väliltä, vai mitä? Itse koen eron ehkä siinä, että kauhuelokuvassa ollaan tekemisissä yliluonnollisten asioiden kanssa ja trillerissä pysytellään "jalat maassa". - kauhun ystävä
itse tykkään 80- luvun kauhuista, joten katoppa painajainen elm streetillä, itellä koko sarja ja jotenki höyrähdin siihen vaikka moni sanoo sitä ihan surkeeksi, mutta pahis on aika kiehtova..ainaki mun mielestä... joka elokuvassa joita on 7 kerrotaan lisää ja lisää sen menneisyydestä, mutta jos 2000 luvun kauhua haluaa kahtoa niin ehkä texasin moottorisaha murhaaja pahan alku on ihan ok siis joa on kahtonu aikasemmat paitsi ehkä voit katsoa tuon ensin ja sitten sen toisen osan, han miten tykkää.
- Anonyymi
mä pidän kissaihmiset 1982 siinä on jotain
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190