Hyviä kauhuelokuvia?

masentaja:)

Kertokaapas hyviä kauhuelokuvia. En pidä sellaisista kauhuelokuvista, joissa näytetään "yliluonnollisia" örkkejä kuten ihmissusia jne.

3

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Manon Lescaut

      Itse kavahdan kauhuleffoja, koska inhoan kaikenlaisia mutantteja ja hyönteisiä ja kidutuskammioita ym.

      Muutama viikko sitten tilasin itselleni Asylum-nimisen elokuvan (vuodelta 1972). Halusin nähdä sen pelkästään erään näyttelijän vuoksi, en elokuvan vuoksi, koska se oli merkitty "kauhu"-genreen kuuluvaksi ja DVD:n kansi oli kuvottavan näköinen (ei sentään pahimmasta päästä).

      Sanoisin tuosta leffasta, että se oli "hyvällä maulla tehtyä kauhua".

      Tuo tuli mieleen. Ihmissusista puheen ollen tulin hankkineeksi "Wolfen"-leffan vain siksi, että Anne Pohtamo näyttelee siinä ainoan Hollywood-roolin. Hän on screenillä elokuvan alusta alkaen n. 8 minuuttia ennen kuin ihmissusi astuu kuvioihin... en siis suosittele, mutta kyllä Anne oli jumalaisen kaunis!

      "Don`t look now" eli "Kauhun kierre" olisi muuten mainio ja ehdottomasti PARAS kauhuelokuva minkä tiedän, mutta sen alkuosa on niin pakahduttavan surullinen, että ihmettelen miksi sellainen kohtaus täytyi olla mukana pilaamassa muuten hyvän leffan (en voi nauttia leffasta jos lapsille tai eläimille tapahtuu jotakin pahaa).

      Tai oikeastaan PARAS kauhuleffa on kuitenkin Tournierin ohjaama "Cat people" 1940-luvulta. Siinä on osattu kuvauksella ja lavasteilla saada aikaan todella pelottavia asioita. Siis kauhua, kauhutunnelmaa ilman, että mitään juuri tapahtuu. Uudempi versio samaisesta leffasta, jossa pääosassa on Nastassja Kinski on todella ällöttävä floppi! Oikeastaan ei voi puhua samasta leffasta ollenkaan, niin paljon alkuperäisjuonta on muutettu sairaaseen suuntaan.

      En oikein tiedä missä kulkee kauhun ja trillerin ero. Esim. Hitchcockin Psyko ja Clouzotin Diaboliques ovat siltä ja väliltä, vai mitä? Itse koen eron ehkä siinä, että kauhuelokuvassa ollaan tekemisissä yliluonnollisten asioiden kanssa ja trillerissä pysytellään "jalat maassa".

    • kauhun ystävä

      itse tykkään 80- luvun kauhuista, joten katoppa painajainen elm streetillä, itellä koko sarja ja jotenki höyrähdin siihen vaikka moni sanoo sitä ihan surkeeksi, mutta pahis on aika kiehtova..ainaki mun mielestä... joka elokuvassa joita on 7 kerrotaan lisää ja lisää sen menneisyydestä, mutta jos 2000 luvun kauhua haluaa kahtoa niin ehkä texasin moottorisaha murhaaja pahan alku on ihan ok siis joa on kahtonu aikasemmat paitsi ehkä voit katsoa tuon ensin ja sitten sen toisen osan, han miten tykkää.

    • Anonyymi

      mä pidän kissaihmiset 1982 siinä on jotain

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe