asettamista taakoista. tämän vuoksi saatana nostatti fariseusten mielissä raivon ja he halusivat tappaa Jeesuksen. jotain samaa on havaittavissa nykyisien sapatin vastustajien toiminnassa. he tahtovat pitää kiinni opituista perinnäissäännöistä Jumalan käskyjen kustannuksella.
Jeesus puhdisti sapatin
fariseusten
284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jeesus ei voinut rikkoa yhtään käskyä Isänsä laista, saati kumota. Pelastuksemme on kiinni siitä, noudattiko Jeesus täsmällisesti kaikkia kymmenestä käskystä. Jos Jeesus rikkoi tai kumosi sapatin, emme voi pelastua!
Matt. 5:17
Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
Tuo edellinen Raamatun kohta kumoaa täysin kaikki väitteet siitä että Jeesus olisi kumonnut omaia käskyjään tai mitään Raamatusta. Jeesus ei kumonnut yhtään kymmenestä käskystä. Jos joku väittää, että Jeesus kumosi sapatin, hän on valheveljien ja fariseusten puolella. He väittivät Jeesuksen kumonneen sapatin, mutta Jeesus väittää toista. Kumpaakohan osapuolta oikea kristitty uskoo? Minä uskon ainakin Jeesusta!
voinutkaan kumota Jumalan ja israelilaisten välistä liittoa, koska fariseukset ja Jeesus elivät vielä vanhassa liitossa tuon tapahtuman sattuessa.
Mutta kun vanha liitto siirtyi historiaan ristinkuolemassa, lakkasi myös vanha lakiliitto olemasta. Uusi liitto korvasi vanhan, ja myös pakanakansat tulivat siitä osalliseksi.
Uudessa liitossa ei enää vaadittu sapattia vietettäväksi, mutta juutalaiset viettivät ja viettävät yhä sitä perinnäissääntönsä mukaan.
Ja juutalaiset voivat puhua sapatista, koska se juontuu heidän kielestään. Meillä on vaan lepopäiviä, ei se sen kummallisempaa ole.
Olkaapas hyvät ja aloittakaa nyt se tuomitseminen, koska minäkin ole sapatinrikkoja....