Intti tekee miehiä

Osa pojista haluaisi viettää elämänsä isin ja äidin luona omassa huoneessaan tietsikan ääressä. Kun tulee kutsu inttiin aletaan puhua pakkotyöstä ja yksilön vapauksista. Tosiasiassa pelätään ulkomaailmaa ja haluttaisiin jäädä omaan turvalliseen huoneeseen, jonne äiti tuo kolaa ja pizzaa. Täälläkin nämä pupu-pöksyt ovat kirjoitelleet vaikka millaisia juttuja syyksi asevelvollisuuden lakkauttamiseen. Halutaan esim. palkka-armeija ettei itse tarvitsisi vaivautua.
Aikaa kuulemma menee turhaan inttiä käymällä. Ja kuitenkaan näillä itsellään ei ole oikeaa elämää vaan vain netti ja pelit. Ellei vanhammat välitä näistä peräkammarin pojista niin paljon että antavat heidän hautautua pimeään omaan huoneeseen, niin on hyvä että yhteiskunta tekee sen. Pojista kasvaa intissä miehiä ja ehkä heille tulee sitä kautta myös oikea elämä.
151506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Entä asepalvelukseen menneet tytöt?

Tuleeko heistäkin miehiä?

Entä naimisissa oleva perheenisä, kolmekymppinen lääkäri, joka lähtee viimein varusmiespalvelustaan suorittamaaan ja joutuu 18-vuotiaan alikersantin kurmoottamaksi?

Kumpi heistä on Mies? Ja miksi?

Tiedän meinaan tällaisiakin tapauksia.

Niin että suksi suolle.

Äänestä
  • parq

    Äänestä

IME SITÄ!!!

Äänestä

Miehuudesta ei ole hyötyä, jos ei tule sotaa, jossa tuota miehuutta voisi sankarillisesti toteuttaa.

Rauha veltostuttaa. Juodaan kolaa ja syödään pitsaa eikä tiedetä rintamaolosuhteista mitään...

Jos ei ole ollut keskellä tykistökeskitystä, ei tiedä elämästä mitään!

Äänestä

nainen, ellei ole inttiä käynyt, vaan pikkutyttö!

Äänestä

Pääsee taas konttaamaan, ryömimään ja juoksemaan metsässä huutaen "laukaus, laukaus!"

Miesten tekoa, joo.

Tosi sota se vasta miehiä tekee. Tai oikeastaan se tekee rosvoja ja raískaajia, kun armeija taa tekee sadisteja ja lusmuja.

Äänestä
  • liikaa AKL:n propagandaa :D Mikään MS II:n propagandakoneisto ei vedä vertoja AKL:n propagandakoneistolle!

    Äänestä

  • taas kuunneltu kirjoitti:

    liikaa AKL:n propagandaa :D Mikään MS II:n propagandakoneisto ei vedä vertoja AKL:n propagandakoneistolle!

    mikää ei vedä vertoja valtion viralliselle propagandalle... jee!

    Äänestä

Suomen pilipali-asevelvollisuus tekee "pojista miehiä"? Salli mun nauraa.

On kyllä olemassa juttuja, jotka kehittävät tietyillä, sopivilla yksilöillä henkistä ja fyysistä suorituskykyä yli tavanomaisten rajojen(eli tavallaan "tekevät pojista miehiä"), mutta tämä asevelvollisuusPELLEILY jota tässä maassa harrastetaan ei ole lähelläkään sellaista, vaan lähinnä typerää kiusantekoa ja nuorten miesten henkistä rappeuttamista.

Ihan oikeasti, sellainen juttu josta miesikäluokasta 80% selviää, EI vain yksinkertaisesti VOI olla mikään kovin "kova juttu". Samaten sellaisesta typeryydestä kieltäytyminen on pelkästään järkevää.

Äänestä

Ikäänkuin bushistisesti todeten: osa isistä ja äideistä, ne, jotka eivät ole syntyessään jo olleet miehiä ja naisia, ovat olleet tyttöjä ja poikia ennen kuin heistä on tullut miehiä ja naisia. Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on ikäänkuin muonavahvuus: 333 naista 333 miestä. Ikäänkuin vähemmän bushistisesti pohtien voitaisiin kysyä. Mikä heistä on tehnyt miehiä ja naisia? Inttikö?

Jo aiemmassa keskustelussa olen ottanut kantaa tähän myyttiin.

"Armeija kasvattaa pojista miehiä."

Minä tahtoisin joskus luettavakseni selvityksen siitä, miten tämä käytännössä - tai edes teoriassa - ilmenee. Useallekin asevelvollisuuden suorittaneelle, älyllisesti rehelliselle ihmiselle tässä yhteydessä siteeratun latteuden totuudellinen arvo on yhtä kuin nolla.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=500000000000014&posting=22000000027621126#22000000027621126

Tietenkin on niitäkin, jotka eivät asepalveluksessa pärjää, niitä, jotka ovat tottuneet perin erilaiseen elämään, Mira-Militarin sanoja mukaillen "tietsikoiden, kolan, isän ja äidin" hellässä huomassa. Tietenkin on muitakin heikohkoja lähtötilanteita asepalveluksen suorittamiseen ja tätä kautta sen välttämiseen. Mutta tekeekö tämä jostain nuoresta miehestä vähemmän miehen? Mitä niin erinomaisen "miehekästä" asepalvelusta suorittaessaan muka oppii, että voidaan allekirjoittaa väite "intti tekee miehiä"?

Äänestä

"Pojista kasvaa intissä miehiä ja ehkä heille tulee sitä kautta myös oikea elämä."

On se aika mielenkiintoista, kun suurin osa amerikkalaisista ja eurooppalaisista jää ikuisesti pojiksi, eikä ikinä kasva miehiksi, vaikka käyttäytyvät ja näyttävät niiltä. Mutta kun se intti ei ole käytynä niin... ...

"Tosiasiassa pelätään ulkomaailmaa ja haluttaisiin jäädä omaan turvalliseen huoneeseen, jonne äiti tuo kolaa ja pizzaa."

Ja sinä päättelet tämän siitä että?

ps. Suurin osa juuri 18 vuotta täyttäneistä muuttaa parin vuoden sisällä opiskelemaan pois äidin ja isän luota, jos tämä fakta on jäänyt sinun tietämättömiisi.

Äänestä
  • "On se aika mielenkiintoista, kun suurin osa amerikkalaisista ja eurooppalaisista jää ikuisesti pojiksi, eikä ikinä kasva miehiksi, vaikka käyttäytyvät ja näyttävät niiltä. Mutta kun se intti ei ole käytynä niin..."
    -suurin osa jenkeistä

    Ja enkeli heitti sirppinsä alas maahan ja korjasi maan viinipuun hedelmät ja heitti ne Jumalan vihan suureen kuurnaan. Olisi mielenkiintoista havaita, miten tähän, "päähän osuneeseen" argumentaatiolliseen "luotiin" reagoidaan. Tuskinpa mitenkään, sen verran tappavaa tarkk'ammuntaa "suurin osa jenkeistä" harjoittaa. Ja kuurna poljettiin kaupungin ulkopuolella, ja kuurnasta kuohui veri hevosten kuolaimiin asti, tuhannen kuudensadan vakomitan päähän.

    Äänestä

Missä tynnyrissä oot kasvanu ?

Äänestä

Jonain päivänä syttyy sisällissota ja nämä huorat tapetaan.

Äänestä

On totta että peräkammarissa äitin ja isin turvallisissa hoivissa ei paljoa miehisyydestä voi puhua. Itse en nuorena viihtynyt juuri yhtään kylillä ryyppäämässä, vaan touhuilin ennemmin kotona jotain (maatila, joten töitä riitti). Nykyään olen asunut täysin omillani jo kauan aikaa ja joka päivä töihin lähden.

Kyllä minun mielestä se on elämä joka kasvattaa, erityisesti ne elämän alamäet ja sieltä taas nouseminen. Pohjimmiltaan se tietysti riippuu vanhempien antamasta kasvatuksesta, että minkälainen mies tai "mies" sieltä kasvaa. Mutta oikeassa kyllä olet siitä, että tietokoneet, cola ja pizza ovat valitettavasti monen nuoren "elämä". Ei siitä mihinkään pääse, niin surullista kuin se onkin.

Mutta sellaista tämä nyky-aika on, ei muuta kun tervetuloa 2000-luvun Suomeen ja liian korkeaseen elintasoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mira-Militar kirjoitti:

Osa pojista haluaisi viettää elämänsä isin ja äidin luona omassa huoneessaan tietsikan ääressä. Kun tulee kutsu inttiin aletaan puhua pakkotyöstä ja yksilön vapauksista. Tosiasiassa pelätään ulkomaailmaa ja haluttaisiin jäädä omaan turvalliseen huoneeseen, jonne äiti tuo kolaa ja pizzaa. Täälläkin nämä pupu-pöksyt ovat kirjoitelleet vaikka millaisia juttuja syyksi asevelvollisuuden lakkauttamiseen. Halutaan esim. palkka-armeija ettei itse tarvitsisi vaivautua.
Aikaa kuulemma menee turhaan inttiä käymällä. Ja kuitenkaan näillä itsellään ei ole oikeaa elämää vaan vain netti ja pelit. Ellei vanhammat välitä näistä peräkammarin pojista niin paljon että antavat heidän hautautua pimeään omaan huoneeseen, niin on hyvä että yhteiskunta tekee sen. Pojista kasvaa intissä miehiä ja ehkä heille tulee sitä kautta myös oikea elämä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu