Hyvät ateistit,

haluattehan nöyrän ja avuliaan vaimon, joten ottakaa uskovainen.
9622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ottaisin kyllä mieluummin älykkään, joten uskovainen ei siis missään tapauksessa tule kysymykseen.

Äänestä

?%¥§*

Äänestä

että vaimo uskoo itseensä ja minuun myös. Nöyrä en ole, enkä odota sitä naiseltakaan, avuliaisuus on toki hieno juttu mutta sekin saa tulla sydämestä eikä uskonnon käskystä.

Äänestä

"Hyvät ateistit, haluattehan nöyrän ja avuliaan vaimon"
Haluamme. Ja naisen on tunnetusti vaiettava seurakunnassa ja oltava miehelle nöyrä ja alamainen, joten uskovainen vaimo on mitä parhain vaihtoehto meille meidän ateistisessa seurakunnassamme. Uskovaisen vaimon on palveltava meitä vikisemättä. Raamattua ei siinä touhussa ennätä lukea.

Äänestä

Tuo homma toimii vain jos olisin itsekin uskovainen ja näyttäisin perheessä kaapin todellisen paikan ja päivittäin muistuttaisin vaimoa siitä että Jumala on luonut naisen miehen kylkiluusta tämän alamaiseksi palvelijaksi.

Jos eukko vielä väittäisi vastaan löisin Raamatulla päähän ja saarnaisin Helvetin tulesta sieluttomille naisolennoille jotka ovat Jumalan tahdosta miehen alapuolella.

Äänestä
  • niin saisi kunnolla pitää muija Herran nuhteessa.

    Eikä suhteen väljähtyminenkään haittaisi, aina voisi sutaista toista pappia.

    Äänestä

  • Nasse. kirjoitti:

    niin saisi kunnolla pitää muija Herran nuhteessa.

    Eikä suhteen väljähtyminenkään haittaisi, aina voisi sutaista toista pappia.

    sitten olisi kaikki vain namia.

    Äänestä

...nöyriä ja auliaita miehiä kanssa? Ettei me yllimieliset ja röyhkeät ateistinaiset jäätäisi aivan ilman?

Itselleni löysin myös ylimielisen ja röyhkeän ateistimiehen ja ai että, kun elämä kukoistaa. Mietin tässä, mitä ihmettä minä nöyrällä miehellä tekisin... heittäisin vesilintua?

***

Äänestä
  • miehelläsi vesilintua ja ei olisi vahinko, vaikkei osuisikaan??



    -oletpa pelottavan pöyhkeä ihminen , pelkään puolestasi, väärä kerskaus ei johda hyvään lopputulokseen! "Joka kerskaa, sen kerskaus olkoon Herra Jumala"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiantuntijaa kuullut kirjoitti:

haluattehan nöyrän ja avuliaan vaimon, joten ottakaa uskovainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu