puolustusvoimista, joka koostuisi asevelvollisista naisista ja vapaaehtoisista miehistä?
Mitäpä mieltä
olisitte
2243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sellaisen armeijan doktriineissa olisi ilmeisesti enemmän painotusta hyväksikäytettäessä yksittäisen sotilaan oveluutta, sitkeyttä ja sosiaalisia taitoja ennemmin kuin nykyistä fysiikkaa, urheutta ja jääräpäisyyttä.
Naissotilas on fysiikaltaan heikompi, mutta äärimmäisissä olosuhteissa sitkeämpi siinä suhteessa, että ei rasituksessa simahda täysin, vaan pysyy paremmin taistelukykyisenä, vaikka huolto on kaput, rankka marssi takana, ruokaa ei ole ja nukkua ei saa. Veren ja suolenpätkien lentely ei juuri naista hätkäytä: kauhuleffoissa on vaan niin mukavaa tarrautua kivan kundin käsipuoleen. ;)
Vähäisempi testosteronin eritys selittänee sen, että taistelukentältä korjataan vähemmän 'sankareita'. Vähäisempi testosteronin eritys selittänee sen, että taistelukentällä tehdään vastuullisempia päätöksiä.
Naiset taistelukentällä ovat harvinaisia, mutta menestyksekkäimmät yksilöt nykyajalla ovat olleet taistelulentäjiä, sissejä ja tarkka-ampujia. Näissähän pääsee toteuttamaan huolellisuutta, sitkeyttä, tarkkuutta ja vastuuntuntoa. ;)
ainoatakaan mm-tasolla pelaavaa naisista ja miehistä koostuvaa sekajoukkuetta. Lieneekö kysymys syrjinnästä? Kylien välisissä kahinoissa tuo voisi vielä mennä.