Tässä syy!
Olenhan syntynytkin ruotsissa, tosin viettänyt siellä vain lapsuuteni ajan!
Mutta aina kun käyn ruotsissa ja vertaan eloa suomen maahan, yhä enemmän tekee mieli asua Ruotsissa!
IHAN OIKEESTI!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000098&posting=22000000027660122
Olenhan syntynytkin ruotsissa, tosin viettänyt siellä vain lapsuuteni ajan!
Mutta aina kun käyn ruotsissa ja vertaan eloa suomen maahan, yhä enemmän tekee mieli asua Ruotsissa!
IHAN OIKEESTI!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000098&posting=22000000027660122
Vastaukset 9
Vanhimmat
aika hurjalta tuntuu elo sielläkin, raiskauksia, tappoja, sikaruttoa, vedenpaisumuksia, bensiinin veron kaksinkertaistaminen, työttömyysturvan heikentäminen, opiskelijoiden tukien alennukset, mahtavat betonibunkkerit suurkaupungeissa jotka ovat muuttuneet liki slummeiksi. Muutto Ruotsista poispäin on yltänyt kaikkien aikojen ennätykseen viime vuonna. Virta vie maasta ulos!
"raiskauksia, tappoja, sikaruttoa, vedenpaisumuksia, bensiinin veron kaksinkertaistaminen, työttömyysturvan heikentäminen, opiskelijoiden tukien alennukset, mahtavat betonibunkkerit suurkaupungeissa"
Ja tätäkö ei tapahdu suomessa ollenkaan, phuaah :D
Yleisellä tasolla, ihmisten positiivisuus, maa sinällään on tosi kaunis! Olen alkanut miettimään tosissani paluuta ruotsiin, tosin kieli on ruosteessa, mutta palautuneen helposti opiskellun myötä.
Lontoa ja ystävällisiä ihmisiä Ruotsista kyllä löytyy mutta jotenkin se maa tuntuu uppoavan vain enemmän ja enemmän suohon ikävä kyllä.
Raiskauksia, katuväkivaltaa ja sellaista on harmittavan yleistä Ruotsissa sattuneista syistä.
Riippuu vähän mille alueelle olet aatellut muuttaa?
Alueita on muutama, joko tähän suomen lähettyville tai eteläruotsiin, missä mulla asuu jo ennessään sukulaisia, serkkuja, isäni veli jne.. niitä löytyy.
Että Malmö on täysin tuhottu kaupunki nykyään.
Linköpingissa ja Haaparannassa olen kuullut monen suomalaisen asuvan.
Olen täällä Haaparannassa just nyt..
Mutta tässä mun historiaa.
http://www.knubits.com/index.php?page=1
Boråsia mutta ootko siis ihan puhdas ruotsalainen ruotsalaisilla vanhemmilla vai suomalaisilla?
Nuorten vaaleiden miesten suosiossa ovat uusnatsit ja moottoripyöräjengit. Tummat hengeilevat omissa katujengeissään.
hinttareiden joukkoon