Dupattu vai ei?

Oonks mä oikeees et toi simpsonit elokuva on dupattu suomeks,jos on ni se menetti kyl arvonsa :(
2522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomessakin suurin osa näytetään alkuperäisäänillä, mutta siitä tulee myös suomenkielelle dupattu versio.
Ja onhan sitä sitten muualla maailmassa dupattu vaikka mille kielelle...

Sinuako harmittaa ja vihastuttaa se että The Simpsons Moviesta tehtiin myös suomeksi dupattu versio?
Kaikkia tuntuu se pelkästään vihastuttavan... Omasta mielestäni se on todella hyvä juttu, sillä siinä on oma mielenkiintonsa nähdä millaista se on suomeksi, ja siinä saa lisää naurunpyrähdyksiä.
Sitäpaitsi tämän elokuvan duppauksen pitäisi olla jo melkein itsestään selvyys, sillä kaikki elokuviin tulevat animaatiothan dupataan suomeksi...

Äänestä
  • Ei muuten dubata kaikkia animaatioita. Sellaiset jotka on tarkoitettu alle 7-vuotiaille (Shrek, Madagaskar, Ice Age ym) on tulleet meille dubattuina ja myös originaaliversioina.

    Aikuisille tai yli 7-vuotiaille tarkoitetut animaatiot kuten Hoodwinked (Tapaus Punahilkka) tai South Park: Bigger Longer & Uncut (South Park: isompi, pidempi & leikkaamaton) on kyllä tuotu Suomeen vain orinaaliversioina ja tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi.

    Jotain rajaa dubbauksessakin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


cazzuuu kirjoitti:

Oonks mä oikeees et toi simpsonit elokuva on dupattu suomeks,jos on ni se menetti kyl arvonsa :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu