http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=lets_ask&Player=wm
Linkittämäni pätkä on suunnattu ensisijassa lapsille, joten se sopii mitä oivallisimmin Suomi24:n lihaa syövälle enemmistölle, lukuunottamatta sitä seikkaa, että se yli puoli minuuttia pitkä - joten olet varoitettu!
Video ei sisällä väkivaltaa, vaan keskittyy kartoittamaan eläimiksi haukkumiemme luontokappaleiden älykkyyttä ja tarpeita - video ei sisällä myöskään eläinseksiä - joten voit pitkästyä. Mutta sen sijaan eläinten äänet ovat hauskoja ja vasta-argumentoijana toiminut juntti kuin perikuva Suomalaisesta Kepuun päin kallellaan olevasta lajitoveristaan.
Puheenvuoro lihalle
4
617
Vastaukset
- Näkee
Mitä kasvissyönti tekee ihmiselle. Syökää hyvät ihmiset herran tähden sitä lihaa.
- kesälilja
Katsoin kokonaan,olisin saanut enemmän irti jos olisin ymmärtänyt kieltä.No lukenut olen paljonkin eläinten käyttäytymisestä.Ajatuksia tuli mm.lampaat laitumella.Nykyisin käytetään koiria ja myös naudoilla.Tämä aiheuttaa pelon tunnetta eläimille.Meillä ainoinaan lampaat tuli teurasautoonkin äitini perästä.Myös broilerit nopeasta kasvusta johtuen kärsivät jalkakivuista.Tutkimuksissa valitsivat kipulääkettä sisältävän rehun jolloin pystyivät myös liikkumaan.Tiedätkö sinä,että lampaat tunnistavat jopa viisikymmentä kaveriaan ja 2vuoden jälkeenkin.Tämmöisiä videoita vielä uskallan katsoa!kiitti.
- kun tuota kepua
källäät - jokin vasemmistovihreä tietenkin -Hitlerin Saksahan oli eläinten suojelun eturintamassa,ihmiselämä ei niinkään ollut tärkeä.
Eivätkö kaikki eläinten oikeuksien puolesta vouhottajat olekaan anarkisteja?
No, anarkismi on hyvistä aikeistaan riippumatta paska aate, sillä se ei toimi kuin ehkä "samalta haisevien" pienimuotoisina kommuuneina.
Puoluekentällä en koe mitään tahoa erityisen läheiseksi.
Vasemmistoliitto, ehkä nuorisosiipeään lukuunottamatta, elää menneessä, NL:a salaa ihailevine änkyräkommunisteineen ja vallankumouslaulelmineen.
Vihreät puolestaan ovat kelpo sakkia muuten, paitsi, etteivät puolueena anna paljoakaan arvoa eläinten oikeuksille, tai edes hyvinvoinnille - typerästä ydinvoiman vastustamisesta puolestaan on tehty elämän ja kuoleman kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä752226- 1331452
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1351445- 1491150
- 105987
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten366902Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674