Puheenvuoro lihalle

http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=lets_ask&Player=wm

Linkittämäni pätkä on suunnattu ensisijassa lapsille, joten se sopii mitä oivallisimmin Suomi24:n lihaa syövälle enemmistölle, lukuunottamatta sitä seikkaa, että se yli puoli minuuttia pitkä - joten olet varoitettu!

Video ei sisällä väkivaltaa, vaan keskittyy kartoittamaan eläimiksi haukkumiemme luontokappaleiden älykkyyttä ja tarpeita - video ei sisällä myöskään eläinseksiä - joten voit pitkästyä. Mutta sen sijaan eläinten äänet ovat hauskoja ja vasta-argumentoijana toiminut juntti kuin perikuva Suomalaisesta Kepuun päin kallellaan olevasta lajitoveristaan.

4

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkee

      Mitä kasvissyönti tekee ihmiselle. Syökää hyvät ihmiset herran tähden sitä lihaa.

    • kesälilja

      Katsoin kokonaan,olisin saanut enemmän irti jos olisin ymmärtänyt kieltä.No lukenut olen paljonkin eläinten käyttäytymisestä.Ajatuksia tuli mm.lampaat laitumella.Nykyisin käytetään koiria ja myös naudoilla.Tämä aiheuttaa pelon tunnetta eläimille.Meillä ainoinaan lampaat tuli teurasautoonkin äitini perästä.Myös broilerit nopeasta kasvusta johtuen kärsivät jalkakivuista.Tutkimuksissa valitsivat kipulääkettä sisältävän rehun jolloin pystyivät myös liikkumaan.Tiedätkö sinä,että lampaat tunnistavat jopa viisikymmentä kaveriaan ja 2vuoden jälkeenkin.Tämmöisiä videoita vielä uskallan katsoa!kiitti.

    • kun tuota kepua

      källäät - jokin vasemmistovihreä tietenkin -Hitlerin Saksahan oli eläinten suojelun eturintamassa,ihmiselämä ei niinkään ollut tärkeä.

      • Eivätkö kaikki eläinten oikeuksien puolesta vouhottajat olekaan anarkisteja?
        No, anarkismi on hyvistä aikeistaan riippumatta paska aate, sillä se ei toimi kuin ehkä "samalta haisevien" pienimuotoisina kommuuneina.

        Puoluekentällä en koe mitään tahoa erityisen läheiseksi.

        Vasemmistoliitto, ehkä nuorisosiipeään lukuunottamatta, elää menneessä, NL:a salaa ihailevine änkyräkommunisteineen ja vallankumouslaulelmineen.
        Vihreät puolestaan ovat kelpo sakkia muuten, paitsi, etteivät puolueena anna paljoakaan arvoa eläinten oikeuksille, tai edes hyvinvoinnille - typerästä ydinvoiman vastustamisesta puolestaan on tehty elämän ja kuoleman kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      153
      9950
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6243
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      34
      5711
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      179
      5546
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4624
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4512
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3021
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2967
    Aihe