mistä ? Kulutus on kova ja pikkupullojen kanssa lutraten tulee kalliimmaksi kuin alkon tuote,vaikka itse alkoholin haenkin tehtaalta asevelihintaan.
Salmiakkikossu-uutetta / aromia
perhepakkaus
61388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos se tulee esanssin kanssa läträtessä kalliimmaksi niin eikö kannattaisi ostaa ihan sitä itseään.
Osta pullo kirkasta ja pussi turkinpippuria,niitä salmiakki karkkeja,
murskaa ne namit ja laita pulloon.pullo jääkaappiin ja päivittäin ravistele,anna olla noin vajaa viikko...jo vain maistuu hyvälle!!!!
Karkeissa on täyteaineena jotain jauhoa.Tarvitsisin salmiakin nesteenä,sehän lienee ammoniumkloridia ja väriaineena lääkehiili.
Apteekista
Modolla on litran pullossa.
Guuglaa -modo.
Osta pussi turkinpippureita, niitä karkkeja, ja laita niitä tyhjään pulloon (esim. tyhjä 0.5l muovinen viinapullo). Annostele niitä tähän tyhjään pulloon maun mukaan ja sulje korkki ja ravista voimakkaasti. Karkit murenevat. Kaada sitten viinapullosta viinaa tyhjään pulloon, pullo täyteen. Laske tiskialtaaseen kuuma vettä ja pullo sinne. laske vedet pois parin tunnin päästä ja uudet kuumat veset tilalle. Anna olla vielä pari tuntia, ota pullo vedestä pois, huuhtele jääkylmällä vedellä ja pistä jääkaappiin pullo muutamaksi päiväksi. Ja valmista. Käsissäsi on nyt satakertaa parempaa salmiakki kossua kuin mitä alkosta saat, eikä ole lainkaan sakkaista tms. niinkuin aikaisemmin joku väitti. Nauti kylmänä ja kohtuudella.
(itsellä juuri pullo tiskialtaassa, taas :D)