Salmiakkikossu-uutetta / aromia

perhepakkaus

mistä ? Kulutus on kova ja pikkupullojen kanssa lutraten tulee kalliimmaksi kuin alkon tuote,vaikka itse alkoholin haenkin tehtaalta asevelihintaan.

6

1188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos ihan näin meidän kesken

      Jos se tulee esanssin kanssa läträtessä kalliimmaksi niin eikö kannattaisi ostaa ihan sitä itseään.

    • kokemusta on

      Osta pullo kirkasta ja pussi turkinpippuria,niitä salmiakki karkkeja,
      murskaa ne namit ja laita pulloon.pullo jääkaappiin ja päivittäin ravistele,anna olla noin vajaa viikko...jo vain maistuu hyvälle!!!!

      • sakkaista.

        Karkeissa on täyteaineena jotain jauhoa.Tarvitsisin salmiakin nesteenä,sehän lienee ammoniumkloridia ja väriaineena lääkehiili.


    • ostanut

      Apteekista

    • Larry The Chef

      Modolla on litran pullossa.
      Guuglaa -modo.

    • Turkinpippurit

      Osta pussi turkinpippureita, niitä karkkeja, ja laita niitä tyhjään pulloon (esim. tyhjä 0.5l muovinen viinapullo). Annostele niitä tähän tyhjään pulloon maun mukaan ja sulje korkki ja ravista voimakkaasti. Karkit murenevat. Kaada sitten viinapullosta viinaa tyhjään pulloon, pullo täyteen. Laske tiskialtaaseen kuuma vettä ja pullo sinne. laske vedet pois parin tunnin päästä ja uudet kuumat veset tilalle. Anna olla vielä pari tuntia, ota pullo vedestä pois, huuhtele jääkylmällä vedellä ja pistä jääkaappiin pullo muutamaksi päiväksi. Ja valmista. Käsissäsi on nyt satakertaa parempaa salmiakki kossua kuin mitä alkosta saat, eikä ole lainkaan sakkaista tms. niinkuin aikaisemmin joku väitti. Nauti kylmänä ja kohtuudella.

      (itsellä juuri pullo tiskialtaassa, taas :D)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe