Kuinka kauan autokoulua saa käydä?

Ninnulih

Aloitin autokoulun helmikuussa. Olen käynyt teoriat ja käynyt ajotunneilla ja muutamalla lisätunnillakin, koska ajamaan oppiminen ei ole ollut minulle helppoa. On kuitenkin jäänyt lukeminen taka-alalle ja niin edespäin, enkä ole ollut yhteydessä autokouluun pariin kuukauteen. Nyt ajattelin tehdä teoriaharjoituspyrähdyksen ja mennä tekeen teoriakokeen kahden viikon sisällä.

Onko autokoulun näin pitkäksi venymisessä jokin ongelma? Saako sitä käydä näin kauan, vai onko siinä rajaa? Onko jokin opintoluvan tapainen juttu jo saattanut mennö minulta umpeen? Apua!

9

13351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkökyvystä

      ja lopulta lääkäri arvioi milloin korttia ei enää ole syytä hankkiakaan.

    • Kiki  

      Ajokorttihakemus on voimassa 12kk...

      • joutavia

        Miksi levität puppu tietoa kysyvälle??

        Tarkoittanet, että ajokorttilupapäätös on voimassa sen 12 kk. Missään ei ole määrätty ajokorttihakemuksesta ja sen voinassaolosta


    • niin se on

      kuten tossa yhdessä viestissä luki. Ajokorttilupahakemus voimassa yhden vuoden, samataten teoriakoe voimassa vuoden.
      Muista myös että tod. näköisesti tarvitset ylimääräisiä ajotunteja kun koulu venyy.

      • Kiki  

        Missä sanotaane ttä teoriakoe on voimassa vuoden.

        Ainakin tossa Perjantaina se oli voimassa vielä 6kk


      • Sos.tarkkaaja
        Kiki   kirjoitti:

        Missä sanotaane ttä teoriakoe on voimassa vuoden.

        Ainakin tossa Perjantaina se oli voimassa vielä 6kk

        kuten muihinkin retardeihin.


      • se on kaikilla
        Sos.tarkkaaja kirjoitti:

        kuten muihinkin retardeihin.

        Sitten kaikki ajokortin hankkijat ovat liimanhaistelijoita, koska se teoriakoe on kaikilla voimassa 6kk. Edelleen, näytä kohta, missä mukamas sanotaan että se on voimassa pidempään?

        Jos teoriakoe menee vanhaksi, menet uudestaan teoriakokeeseen, jos ajokorttilupa menee vanhaksi, hankit uuden ajokorttiluvan. Muita rajoituksia ei ole autokoulun pituudelle. Jossain välissä voi tietty poliisi ruveta miettimään, että onko nyt järkevää myöntää enää ajokorttilupaa? Ja lääkärikin varmaan.


    • FAKTAA!!!

      Ajokorttilupa voimassa myöntämispäivästä YHDEN VUODEN. Teoriakoe voimassa PUOLIVUOTTA.
      Miksi et tarkista asioita autokoulustasi TAI katsastusasemalta TAI poliisilta? -Mutta tuossapa nuo nyt ovat.
      Ja kuten joku tuola sanoikin, vähimmäis ajokerrat eivät varmaankaan riitä, jos ajotutkintoon meno pitkittyy.

    • 4 vuoden tauko

      Ajo- ja teoriatunnit voimassa viisi vuotta. Teoriakoe voimassa puoli vuotta. Lupahakemus voimassa vuoden.

      Autokoulua voit käydä ainakin tuon viisi vuotta.

      Teoriakoetta voit harjoitella lataamalla esim www.somsa.fi- sivuilta ohjelman koneellesi. teoriaosion käyttö maksaa noin 5 euroa voimassa 5 päivää, 15 euroa voimassa 200 päivää.

      Tai kysy koululta tunnuksia ajonetti- ohjelmaan. Se on ilmainen. Tuskin tauosta on haittaa ollut. Yritä kuitenkin nyt saada ajoja joka päivälle kuin mahdollista niin pääset vauhdilla eteen päin...

      Tsemmpiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7525
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      97
      5434
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      262
      4683
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4592
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3312
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2738
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2388
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      53
      2384
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe