Hyvä ihminen, paha ihminen

Pumpulipaj

Yksi tuttuni sanoi kerran, että kaikki ihmiset ovat pahoja. Toinen tuttuni taas tuntuu ihannoivan toisia ihmisiä kovasti, ja toisia hän sitten ei taida pitää oikein minkään arvoisena, välissä on suuri joukko ihmisiä siltä ja väliltä.

Miten on, näetkö sinä ihmiset hyvinä/pahoina vai jonain siltä ja väliltä?

Millainen on ihmiskuvasi? Ovatko kaikki ihmiset oikeasti pahoja vaiko hyviä, jos muuta jakoa ei sallittaisi?

20

2209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mayanna

      saavat karvani nousemaan pystyyn :D Jos nyt kuitenkaan muuta ei ole valittavissa, sanoisin, että Eipä ole moni seppä syntyessään, miksi siis olisi pahakaan?

      Näen kaikissa hyvää. Joskus se käy minua itseäni vastaan. Jos vaikka hyvä ystäväni kertoo minulle jonkun tuttavansa loukanneen häntä, alitajuntani alkaa keksiä selityksiä sille, miksi tuo tuttava on sanonut/tehnyt niin ja alan huomaamattani puolustella tätä tuttavaa - siis tavallaan 'väheksyä' oman ystäväni tuntemuksia. Tarkoitukseni ei ole näin tehdä, mutta niin vain käy. Onneksi he, jotka minut tuntevat, myös tietävät, miten 'pääni toimii', joten eivät loukkaannu. Usein on kyllä käynyt myös niin, että minun (ulkopuolisen) esiintuomat näkökulmat ovat auttaneet ratkaisemaan tilanteen. Sama on käynyt toisinpäin, sitä itse ei aina vihaisena/loukattuna/pettyneenä tms. osaa katsoa asiaa toisen kannalta.

      No.. tulipa taas sepustus...

      Siis; ihminen on syntyjään hyvä. Elämä muokkaa. Uskon syy-seuraus -lakiin. Harva meistä haluaa tietoisesti olla Paha. Mieleltään sairaat tosin joskus saattavat vaikuttaa sellaisilta. Tuskin heidänkään on hyvä olla paha, vaikka se hetkellistä 'mielihyvää' toisikin.

      --

      Tuli mieleen eräs työtoveri, minua iäkkäämpi, eräässä edellisessä työpaikassa. Hänellä oli tapana puhua ilkeästi kaikille, äänensävy oli aina ivallinen, sanat piikikkäitä ja hyvin usein loukkaavia tai väheksyviä. Eräänä kesänä hänen tyttärensä tuli samaan työpaikkaan. Tiesin hänen olevan tyttärensä kanssa hyvissä väleissä, mutta järkytyin siitä, miten työtoverini äitinä puhui lapselleen. En kuullut hänen kertaakaan sanovan mitään kauniisti, vaan aina ivallisella äänellä nama norsun****lla. Ihmettelin, miten tytär kesti tällaista. Näytti kestävän, sitä en tiedä, mitä sisimmässään liikkui. Silloin ymmärsin, että työtoverini kertakaikkiaan ei osannut puhua muulla tavalla, jostain oli hänelle tullut tavaksi ilmaista asiat 'negatiivisesti'. Muistan loukkaantuneen monet kerrat hänen sanoistaan vuosien varrella, mutta opin olemaan välittämättä. Tuo kesä hänen tyttärensä kanssa auttoi ymmärtämään jotain, eikä adrenaliinitasossani sen jälkeen tapahtunut huimia vaihteluita, vaikka työtoverini 'vittuilikin' minulle. Ehkäpä hänenkään vaan ei ollut hyvä olla. Mutta tekikö se hänestä välttämättä pahan ihmisen?

      • Pumpulipaj

        ...siksi hän ajattelee, että ihminen on syntyjään paha.

        Minusta tuntuu, että ihmisen luonto on hyvää ja pahaa, ei yksin hyvää eikä pahaa.


    • me syntyessämme olemme ns.hyviä ihmisiä,vaan elämä koulii toisia kovemmin ja toisia hellemmin..

      Koskaan ei voi suoralta kädeltä tuomita ihmistä,kun ei tiedä hänen elämän stooriaan.Kaikkeen,myös pahuuteen on aina joku syy..
      Minä teen vähän samoin kuin Mayanna..Yritän aina löytää selitystä,jos joku minulle moittii toista ihmistä..

      • Pumpulipaj

        Minusta tuntuu, että jo pienet lapset osaavat olla aika itsekkäitä, ainoastaan ihan pienet vauvat ovat suloisia ja vaikuttavat perin hyviltä. Ihmisessä on aimo annos itsekkyyttä, jokaisessa meistä?


      • Pumpulipaj kirjoitti:

        Minusta tuntuu, että jo pienet lapset osaavat olla aika itsekkäitä, ainoastaan ihan pienet vauvat ovat suloisia ja vaikuttavat perin hyviltä. Ihmisessä on aimo annos itsekkyyttä, jokaisessa meistä?

        juuri tarkoitin,että kun synnymme,olemme kaikki niin viattomia,mutta ajan kuluessa meihin tarttuu monenlaista miinusta..

        Tervettä itsekkyyttä saakin jokaisessa olla,mutta silloinko se menee yli,niin tekee hallaa..


      • kultarengas
        mii-su kirjoitti:

        juuri tarkoitin,että kun synnymme,olemme kaikki niin viattomia,mutta ajan kuluessa meihin tarttuu monenlaista miinusta..

        Tervettä itsekkyyttä saakin jokaisessa olla,mutta silloinko se menee yli,niin tekee hallaa..

        ¨terveytta itsekkyyttä¨ ja pah en usko meihin tarttuu monenlaisia miinuksia MISSÄ ESIMERKIKSI YKSI MIINUS ON!!!!


      • kultarengas kirjoitti:

        ¨terveytta itsekkyyttä¨ ja pah en usko meihin tarttuu monenlaisia miinuksia MISSÄ ESIMERKIKSI YKSI MIINUS ON!!!!

        kirjoitin että monenlaista..Ja se tarkoittaa,että meissä ihmisissä on erillaisia asioita,jotka tarttuvat elämän myötä meihin..Osa hyviä ja osa pahoja.

        Terve itsekkyys on taas sitä,ettei voi olla kenenkään kynnysmattonakaan..


    • yopollo

      ei ole luonnostaan hyvä tai paha. Nuo kategoriat hän oppii lapsuudessaan ympäristöltä (vanhemmat, sisarukset, kaverit, naapurit jne ja enemmän käytännön toimista kuin puhuttuna). Yleensä ihminen vanhemmiten pyrkii olemaan hyvä, mutta ne opit mitkä hyvästä ja pahasta on saatu vaihtelevat eri ihmisten välillä niin että ristiriitoja syntyy. Tietysti tuo jo mainittu leinolainen heikkouskin aiheuttaa omia vaihteluitaan.

      Varkaan lapset oppivat varastamaan, jos perheessä lyödään, lapsetkin lyövät aikanaan omissa perheissään jne jne koska se on ollut kasvuympäristön tapa, vaikkei välttämättä sanoilla hyväksi siunattu.

      • Pumpulipaj

        ...aivan täysin. Minusta lapset ja vanhemmat eivät toimi suoraviivaisesti mallin perusteella. Jokaisella on oma vapaus valita.


      • yopollo
        Pumpulipaj kirjoitti:

        ...aivan täysin. Minusta lapset ja vanhemmat eivät toimi suoraviivaisesti mallin perusteella. Jokaisella on oma vapaus valita.

        lapset oppivat tupakoimaan vaikka vanhemmat kieltävät, kun näyttävät kuitenkin itse polttavan. Muutkin huonot tavat, vaikkapa typerä liikennekäyttäytyminen, opitaan koska niitä itse käytetään vaikka kuinka sormi pystyssä hurskastellaan lapselle että noin ei saa tehdä. Esimerkki on paras opettaja ja vaativinkin koska se kouluttaa samalla myös vanhempia.


    • Pahuus ei meissä kysy, eikä hyväkään haluaisi kysyä pahalta.

      Tämä aforismi on jäänyt mielen sopukoihin, ja kyllä tuossa on on jotain järkeä, kuitenkin.

      • S-I*

        Hyvä s24, löydä viestini paikoilleen..


      • Pumpulipaj

        Enpä ollutkaan moista ennen lukenut, erikoinen aforismi, todella...


    • piiskunen

      missä viestit?

      • Pumpulipaj

        Palvelin ei taida pysyä oikein pystyssä välillä?

        Jos sitäkin nukutti?


    • ihmiset ovat

      pahoja.

    • täällä, voi

      ihmisen ulkokuori pettää.Livessä ollaan enkeleitä ja täällä netissä itse piruja.Ota nyt tuosta selvää?

      • näillä on

        näytelmää se livekin, ei mitään aitoa ole enää jäljellä kai, pelkkää feikkailua joka puolella.


    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5196
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3601
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3233
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2375
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1986
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1907
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1826
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1332
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1218
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1134
    Aihe