USS Enterprise tuuliajolla ja sittemmin hinauksessa

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Enterprise_(CVN-65)

Epäily oli että aluksen ydinreajtoti oli jouduttu sammuttamaan!
5307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pätkii!

Äänestä

> USS Enterprise tuuliajolla ja sittemmin hinauksessa
> kiinan lehdistö naureskeli

> Epäily oli että aluksen ydinreajtoti oli jouduttu sammuttamaan!

Ei kun ostivat Pohjois-Koreasta juuri suljetun ydinvoimalan uraanin, joka kuitenkin osoittautui feikkitavaraksi ja laivan reaktori sammahti itsekseen. :)

Äänestä
  • ajaminen Iranin rannikon tuntumaan, oli provokaatio saada Iran hyökkäämään ja upottamaan nuo vanhentuneet sotakoneet.

    USS_Enterprise laskettu vesille 1960

    http://fi.wikipedia.org/wiki/USS_Enterprise_(CVN-65)

    Lentotukialukset on nykyisille ohjuksille helppo maali, ja tuho on massiivista, kerralla menee jopa sata lentokonetta ja tuhansia miehiä.

    Sanotaan, että Pearl Harbourissa olleet Usan sotalaivatkin oli syötti japanilaisille, ja Usa pääsi eroon vanhoista laivoistaan ja sai kansalta valtuutuksen tilata uusia.

    Äänestä

  • kolmen lentotukialuksen kirjoitti:

    ajaminen Iranin rannikon tuntumaan, oli provokaatio saada Iran hyökkäämään ja upottamaan nuo vanhentuneet sotakoneet.

    USS_Enterprise laskettu vesille 1960

    http://fi.wikipedia.org/wiki/USS_Enterprise_(CVN-65)

    Lentotukialukset on nykyisille ohjuksille helppo maali, ja tuho on massiivista, kerralla menee jopa sata lentokonetta ja tuhansia miehiä.

    Sanotaan, että Pearl Harbourissa olleet Usan sotalaivatkin oli syötti japanilaisille, ja Usa pääsi eroon vanhoista laivoistaan ja sai kansalta valtuutuksen tilata uusia.

    > Sanotaan, että Pearl Harbourissa olleet Usan sotalaivatkin oli syötti japanilaisille, ja Usa pääsi eroon vanhoista laivoistaan ja sai kansalta valtuutuksen tilata uusia.

    Syöttinähän ne olivat, mutta ei eroonpääsyn vuoksi vaan kongressin ja väestön kääntämiseksi sodan kannalle. Japani piti saada hyökkäämään ja se onnistuikin täydellisesti. Roosevelt lausui puheessaan jo noin 9 kuukautta ennen Pearl Harbouria, että Japani hyökkää kun sen öljynsaanti katkaistaan. Heinäkuussa 1941 USA panikin sitten toimeen myös öljysaarron ja Japani hyökkäsi joulukuussa 5 kuukautta myöhemmin. Pearl Harbouria ei varoitettu mitenkään eli se (ja 2400 sotilasta) uhrattiin tarkoituksella sodan käynnistämiseksi.

    Äänestä

Vastaus ei mitenkään!
pelkkää paskaa se on

Kiinalla mailman nykyaikaisemmat ilmatukialukset!

ja venäjällä sukellusveneet! 1 valmistunut alkuvuodesta ja 4 valmistuu vielä tänä vuonna!

lisäksi venäjällä nykyaikesemmat lentokoneet, hävittäjät ja ilmapuolustus!

USA laserit ei saaneet israelin/libanonin sodassa edes lokkia alas!
500/0 rakettia! järjestelmän toimimattomuus on jo havaittu myös yhdysvalloissa!
Samoin tähtien sota, jota testattiin edellisessä sodassa. sama tulos NOLLA!
avaruusaseet ei saaneet yhtään hibsubollojen ohjusta alas!
samoi elektroninen suojaus! israelin lippulaiva upposi! Ei toiminut!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinan lehdistö naureskeli kirjoitti:

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Enterprise_(CVN-65)

Epäily oli että aluksen ydinreajtoti oli jouduttu sammuttamaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu