Jos minulla on velkainen asunto vuokralla ja saan vuokratuloa 500e. Ja asunnon korot on kuukaudessa 400e. Meneekö vero koko vuokratulosta vai sadasta eurosta? Kun korot on asunnon menoja. Että kuinka se menee?
Velkainen asunto vuokralla.
7
1080
Vastaukset
- menee näin
Maksamasi korot ovat pääomatuottoja (negatiivisia sellaisia) ja vuokra on pääomatuloa myös. Nämä lasketaan yhteen ja katsotaan paljon jää koko vuodelta voittoa. Sinun tapauksessasi ko. summa on juuri tuo 100€ / kk. Laskelma tosin tehdään koko vuodelta.
- manta07
maksaisin veroa siitä 100e enkä 500e. Tähän haluan saada selvyyden, koska yksi ihminen väittää, että maksaisin veron koko 500 ja minä väitän että 100. Kumpi siis oikeassa?
- Ceno
manta07 kirjoitti:
maksaisin veroa siitä 100e enkä 500e. Tähän haluan saada selvyyden, koska yksi ihminen väittää, että maksaisin veron koko 500 ja minä väitän että 100. Kumpi siis oikeassa?
maksat veroja koko 500e sta mutt vuoden lopussa saat vähennettyä veroja koroilla joita oot maksanut... ei siis mitään varmaan tietoa...
- vähentää
manta07 kirjoitti:
maksaisin veroa siitä 100e enkä 500e. Tähän haluan saada selvyyden, koska yksi ihminen väittää, että maksaisin veron koko 500 ja minä väitän että 100. Kumpi siis oikeassa?
vuokratuotosta myös vastikkeen
- ensisijaisesti
Pääomatuloista, joita vuokrasi ovat. Olet aivan oikeassa. että maksat veroa vain 100€:sta.
Tässä tietoani vuokratuloista velan koroista. Siihen sinun kysymykseen en osaa vastata, tai laskea, kun siihen vaikutta ansiotulot yms.. tulot mutta tiedän miten nuo vuokratuloista tehtävä verotus menee.
Kun keväällä tulee veroehdotus mukana täyttöohje lehti niin siinä täyttöohje lehdessä on valmis lomake vuokratuloille, selkeät ohjeet, laitat sinne vuokratulot edelliseltä vuodelta ensin vähennä vuokratuloista yhtiövastike, ja sitten eri lomakkeelle itse veroehdotukseen jossa lukee asunto ja opintolainan korot laitat korot, jos on velkaa asunnosta.
Verottaja laskee ja vähentää..niinkuin jo tuolla kirjoitin niin en osaa laskea tässä näin. Verotoimistossa varmasti laskevat heti paikan päällä, kun menet sinne virkailija laskee tarkan summan joudutko maksamaan ja miten paljon jälkiveroa.
Vuokratuloista ei makseta veroa kuin jälkikäteen lisäverojen muodossa saattaa olla, ettet joudu ollenkaan edes maksamaan veroa vuokratuloista, jos on velkaa asunnosta ja korot on suuret.
Saattaa olla, et netin kauttakin voi laskea tuon.- it-enska
Väitän, että se menee näin. Toivottavasti olisin väärässä...
Vuokratulot on tuloa 500e * 12 = 6000 e /v.
Tuosta summasta maksat verot, mutta saathan vähentää verotuksessa lainasi korot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132041
- 1131667
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201006Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947