Jos valheen

hengellä Jumalan Henkeä koettelee niin totisesti
Jumalan Henki tulee tällöin mitä suurimmaksi
eksytyksen hengeksi.Eikä siinä paljon koettelua
tarvitakkaan kun saatanan hengen oma leimaa hetkessä
valheen hengeksi Jumalan Hengen.

Siksi on järkyttävää nähdä noita kirjaimen mukaan
laadittuja viestejä;"koetelkaa henget".

Sillä näin on:"Samoin ei myös kukaan tiedä, mitä Jumalassa on, paitsi Jumalan Henki. Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka on Jumalasta, että tietäisimme, mitä Jumala on meille lahjoittanut; ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan. Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli."
7262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aina silloin kun joku jonkin selityksen turvin yrittää vastustaa henkien koettelua, on oltava erityisen varovainen sellaisen henkilön suhteen, vaikka hän puhuisi "kirjoitusten mukaan".

Raamattu käskee koettelemaan kaikki henget.
Mitään henkeä eikä hengenilmiötä ei saa päästää suoraan vihreää linjaa pitkin "käsimatkatavaroiden" mukana.

Raamattu käskee monikossa koettelemaan KAIKKI HENGET:

"Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan."

1.Joh.4:1

Äänestä
  • Aloittaja

    Tuo mitä tuossa aloituksessa on ei ole selittelyä,
    vaan se on TOTUUTTA.

    Ja näin sinä itsesi paljastat minkä hengen oma olet kun et voi TOTUUTTA sietää et ymmärtää vaan sanot
    sitä valheeksi.

    Äänestä

  • Aloittaja

    siis näin on: Jumalan Henki toimii aivan näin Hänen omissaan:
    "Samoin ei myös kukaan tiedä, mitä Jumalassa on, paitsi Jumalan Henki. Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka on Jumalasta, että tietäisimme, mitä Jumala on meille lahjoittanut; ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan. Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli."

    Miksi et tahdo siis JUMALAN OMAKSI TULLA?    

    Äänestä

  • Aloittaja

    en näitäkään sanonut kina mielessä, vaan siksi kun olen Totuuden löytänyt niin toivoisin muidenkin
    sen löytävän.

    Olen näkevät silmät saanut, toivoisin muidenkin ne
    saavan.

    Voitko sanoa miksi sinä täällä kertoilet vain omiasi?

    Kenen pussia sinä yrität kartuttaa?

    Sillä nyt et ole JUMALAN ASIALLA.

    Siis mieti miksi tahdot valheen herra palvella?

    Jos todella tahtoisit Jumalaa palvella niin pyydä
    myös päästä Hänen palvelijakseen.

    Omalla uskolla ei kukaan siis Jumalan palvelijaksi
    tule.

    Äänestä

  • "

    ArmiK: " on olemassa YKSI JUMALA Taivaan ja maan luoja, Hän on sanonut:"Älä pidä muita jumalia." "

    Totta.

    ArmiK: " Kun Jumala siis sanoo;"älä pidä muita jumalia" niin jumalia on ja niitä on paljon mikä kenenkin jumala tai jumalia on niin se riippuu siitä kenelle ihminen on itsensä antanut. "

    Totta.

    ArmiK: " Sinäkin olet itsesi antanut aivan muulle jumalalle kuin Taivaan ja maan Luojalle. "

    Ja totta on, että
    A. Sinä et ole Jumala.
    I. Sinulla ei ole oikeutta tuomita minua.
    O. Vain Jumala ja Sielujen Valtakunta saa tuomita.
    X. Ja Sinut tuomitaan sanojesi ja tekojesi mukaan. "

    Äänestä

  • 1. IO Käskyä on Ensimmäinen Raamattu ja jokaisen ihmisen perusturva. Riippumatta siitä mitä Raamattuun on kirjoitettu IO Käskyn jälkeen, kirjoitettua ei saa käyttää IO Käskyn rikkomiseen.

    2. Tehdään sopimus: Jos minä olen väärässä, minä joudun Helvettiin. Jos sinä olet väärässä, sinä joudut Helvettiin.

    3. Käytetään vain Ensimmäistä Raamattua - IO Käskyä. Jumala ja Valtakunta on tuomari.

    4. Minä sanon heidän edessään; " Olen syytön ja synnitön ja niin on myös kaikki ne jotka ennen minua ovat olleet riippumatta siitä mitä perisyntinen on heistä esittänyt ".

    5. Sinä esität Jumalan ja Valtkunnan edessä, vain Ensimmäiseen Raamattuun - IO Käskyyn viitaten kaikki syytökset ja todisteet siitä että olen syntinen. Samalla esität todisteet esi-vanhempieni syntisyydestä ja syyllisyydestä, ja todisteet siitä että kaikki mitä heistä on esitetty on totta. Todista syntisyytemme Jumalan ja Valtakunnan silmien alla tässä ja nyt.

    6. Jos et pysty todistamaan syntisyyttäni ja syyllisyyttäni, minä ja esivanhempani ovat syyttömiä ja synnittömiä, ja se mistä oppisi olet ottanut, sitä ei ole. Kysy itseltäsi tuonpuoleista elämääsi koskeva tärkein kysymys perustuen tähän; "Jos sinä olet väärässä, sinä joudut Helvettiin", koska toisella puolella on kaksi ovea ja molemmat on avattu. Sinä itse päätät teoillasi ja sanoillasi kummasta ovesta astut sisään.

    http://kivi.suomalaiset.org/kivi.pl?nayta=profeetat

    Äänestä

Matteus 24



4 Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: " Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä. "
5 Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: " Minä olen Kristus ", ja he eksyttävät monta.

Kiinnitä huomio paksunnettuihin osiin jotka koskee Jeesus -nimeä. "Minun", "minun nimessäni" ja "Minä" viittaa Jeesus -nimeen. Kyse ei ole esiintymisestä hänenä, vaan kyseessä on että esittää hänet Kristuksena. Eksyttäjän tunnistaa esimerkiksi sanonnasta "Jeesuksen Kristuksen nimeen". Ja kun otamme huomioon historian kokonaisuudessaan, monta on tullut hänen nimeen, esittänyt häntä kristuksena ja rikkonut IO Käskyä.

23 Jos silloin joku sanoo teille: " Katso, täällä on Kristus ", tahi: " Tuolla ", niin älkää uskoko.
24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut. (katso 4 ja 5)
26 Sentähden, jos teille sanotaan: " Katso, hän on erämaassa ", niin älkää menkö sinne, tahi:
" Katso, hän on kammiossa ", niin älkää uskoko.

Kristus -titteliä/sanaa käyttävä on harhaanjohtaja. Se osoittaa aina sinne missä Hän ei ole. Hän ei ole veistoksessa tai puisella ristillä. Hän ei ole sydämessä, hengessä eikä taivaalla. Hän ei ole erämaassa, esimerkiksi puussa tai kalliossa joka on kasvanut ihmishahmon muotoiseksi. Hän ei ole kammiossa " Jeesuksen ja Marian haudassa " viitaten The Lost Tomb of Jesus -televisiodokumenttiin (James Cameron, Discovery-Channel 4.3.2007). Eikä hän ole rakennuksissa eikä niiden seinillä. Piru viittoilee ainaa sinne missä hän ei ole tai kaikkeen sellaiseen minkä se voi viedä. Se voi viedä esimerkiksi hengen, sydämen, lihan, veren ja mielen mutta sielua se ei voi viedä. Hän ei ole missään kuolleessa vaan elävässä: Sielussa.


Kaikki rikokset mitä aikanaan on tehty, ne elää kaikkien valheiden myötä. Riippumatta siitä tehtiinkö rikos Suomen kansaa vastaan I tai IOOO vuotta sitten, kaikki rikokset tehtiin tänään. Kun tekee historiatieteellistä tutkimusta, tekee samalla myös rikospaikkatutkimusta.

Tapahtumaketjussa syyllinen ei koskaan lödy ketjun lopusta (ME), eikä keskeltä (ME), vaan kejun alusta (HE). HE sanoivat tänne tullessaan esi-vanhemmillemme; " Synnymme syyllisinä/syntisinä, olemme syyllisiä/syntisiä ja perisyyllisiä/perisyntisiä ". Se on tunnustus joka pätee vielä tänä päivänäkin.

Kuka on HE? 

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_34088 kirjoitti:

hengellä Jumalan Henkeä koettelee niin totisesti
Jumalan Henki tulee tällöin mitä suurimmaksi
eksytyksen hengeksi.Eikä siinä paljon koettelua
tarvitakkaan kun saatanan hengen oma leimaa hetkessä
valheen hengeksi Jumalan Hengen.

Siksi on järkyttävää nähdä noita kirjaimen mukaan
laadittuja viestejä;"koetelkaa henget".

Sillä näin on:"Samoin ei myös kukaan tiedä, mitä Jumalassa on, paitsi Jumalan Henki. Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka on Jumalasta, että tietäisimme, mitä Jumala on meille lahjoittanut; ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan. Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu