Yhdessä silmänräpäyksessä voisi Jumala antaa kaikille ikuisen elämän ja onnen ilmaiseksi. Mutta hän ei tee sitä. Miksi? Onko Jumala sadisti?
Miksei Jumala tee mitään?
Jorma Job
16558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ateisti tai agnostikko.
Jumala on, mutta tahtooko Jumala ihmisen parasta, se on toinen juttu.
Itseään. Hyvä syy siihen olemattomuuteen pitää olla.
kaiken valmiiksi, ei tarvitse kuin ottaa vastaan.
Ihmiset on sadisteja itselleen, kun ei ota ikuista elämää ja onnea ilmaiseksi vastaan.
Lueppa vaikka Johanneksen ilmestyskirjan kolme viimeisintä lukua uudentestamentin puolelta. Siellä on lopunajan vihon viimeiset tapahtumat tiivistettynä, ja sitten kun ne ovat loppuun käsitelty ihmiskunnan osalta, niin Hän tekee jotakin tähdellistä, ja osa ihmiskuntaa kyllä katuu omia tekemisiään sen jälkeen, tosin aivan liian myöhään. Siis juuri esim. ne sadistit!
Voiko mihinkään enää luottaa?
Jos Jumala poistaisi täältä yhdessä silmänräpäyksessä
kaiken pahan, meistä ei olisi sen jälkeen yhtäkään olemassa.
Ihminen on sadisti, siksi täällä ei ole onnea.
Itsestämme, koska muita emme tunne? Sadisti ei nyt ole kuitenkaan mikään tyypillinen ihminen.
sadisti kun et ole nyt auttamassa heikompaasi?
Ihmisessä on kaikissa hyvä ja paha, saatanallinen ja jumalallinen puoli. On oma asia kumman puolen antaa hallita. Se yksin ei tee kenestäkään sadistia, jos antaa saatanan hallita elämäänsä.
Jumala ei pakota ketään luokseen, Hän haluaa kyllä että jokainen ihminen oppisi tuntemaan Hänet maan päällä.
Miksi Jumala ei vielä tee mitään, ei ole oikea aika. Se aika on vain Hänen tiedossaan, milloin Hän luo uuden maailman. Ihminen tekee kyllä parhaansa sotkeakseen tätä nykyistä maailmaa ja elämää kaikin keinoin, mutta se on Saatanan vaikutusta. Saatana hallitsee ja eksyttää nykyään koko kansaa.
"Jumala on sadisti, mutta ei ehkä itsekään tajua sitä" - Korpraali Steiner elokuvassa Rautaristi.
Minä olen ymmärtänyt ja tietysti uskon siihen että kun kannan oman uskontoni sanan saattajille kaiken omaisuuteni niin olen pelastettu ja jumala toimii välittömästi ja määrää minulle mieliala lääkkeet.
"Yhdessä silmänräpäyksessä voisi Jumala antaa kaikille ikuisen elämän ja onnen ilmaiseksi. Mutta hän ei tee sitä. Miksi? Onko Jumala sadisti?"
Et huomaisi sitä, kun epävanhurskaat ihmiset kääntäisivät sen hetkessä ikuiseksi kärsimykseksi kaikille. Parempi on ensin tarjota tämä oppitunti ihmisille ja osoittaa näin miksi vanhurskaille on ikuinen elämä ja muille on tuhoutuminen.
Meillä on jo olemassa ikuinen elämä ja onni, mutta se ei ole täällä "kadotuksen" maailmassa. Elämä täällä on kuin "pahaa unta" joka loppuu herätessämme eli kun taas jälleen palaamme Kotiin ns. kuolemassa!
On sellainen käsite kuin KARMAN LAKI. Sen mukaan edellisessä elämässä tehdyt teot vaikuttavat tähän nykyiseen elämään. Jos on ollut tuhma niin saa maksaa tuhmuudestaan, mutta jos on lähestynyt Jumalaa uskontojen kautta esim. Hare Krishna mantraa laulamalla voi saada PAREMMAT LÄHTÖOLOSUHTEET ELÄMÄLLE.
Lähestykää Jumalaa niin hän lähestyy teitä.
"Jos on ollut tuhma niin saa maksaa"
Ei ole kysymys maksusta on tarkoitus ymmärtää anteeksianto
Isä anna heille anteeksi sillä he eivät tiedä mitä he tekevät. Sitten annan itselleni anteeksi miten väärin olen ymmärtänyt. Jumala on jo antanut.