Uskovia on morkattu tyhmiksi, lapsellisiksi uskoessaa satuihin ja nuotiotarinoista koottuun satukirjaan nimeltä Raamattu, ja jotka eivät edes voi todistaa Jumalan olemassaoloa!!
Tasapuolisuuden vuoksi: todista sinä, joka et usko Jumalaan, ettei Jumalaa ole!
... ai niin, taitaa senkin todistaminen olla "uskonasia"...vai
Tasapuolisuuden vuoksi: todista sinä, joka et usko Jumalaan, ettei Jumalaa ole!
... ai niin, taitaa senkin todistaminen olla "uskonasia"...vai
Vastaukset 25
Vanhimmat
tasapuolisuuden nimissä oleteta, että vaihtoehdot ovat 1) kristittyjen Jumala on olemassa 2) kristittyjen Jumalaa ei ole olemassa. Tasapuolisuuden vuoksi aletaan todistella myös Allahin, Visnun ja saunatontun olemassaolon puolesta. Helluntalaisten tasapuolisuus on näköjään itsekästä tasapuolisuutta.
Voiko todistaa ettei Jumalaa ole?
Toinen asiahan on jos on Jumala, mikä niistä on oikea? Rahan väärentäminenkin olisi turhaa jollei olisi oikeaa rahaa.
Allahin, Visnun ja saunatontun -olemattomuudesta me emme, emmekä varsinkaan olemassaolosta keskustele täällä, kuten yläotsikostakin, -"kristinusko", voi vallan loogisesti päätellä... Jumalassa, Jeesuksessa ja Pyhän Hengen ihmeellisessä voimassa riittää ihan tarpeeksi keskusteltavaa tällä palstalla, eikä niistä edes tarpeeksi koskaan keskustellakaan.
Meidän piha-saunas on saunatonttu !On on,tuu ite lauant.kattoon.On karmee ilmestys,ilman tekareita.Ja silmälaseja.On nyt 70-vee.No,muulloin,hän kuvittelee olevansa tilan vanha-isäntä,mutta mehän tiedämme totuuden.
siinä olisi. Minusta syntymisen ihme ja luonnon ja ihmisen mikroskooppinen tarkkuus ja elämälle otolliseksi suotu maapallo ovat jo merkki, että joku Wirtanen siellä hommia hoiteloopi.
Raamattu on todistus tästä, mutta ihmisviritteinen aika pitkälti.
Kyllähän asiaa haastat.
Ajattele, Jumala on luonut savolaisen kuten myös oululaisen. Ompa luonut hämäläisen siinä missä panamalaisen.
Uusia lajeja löytyy eläin ja kasvikunnasta kokoajan, pikkuhiljaa.
Onhan Raamattu siinä mielessä ihmisviritteinen, että ihmiset ovat sen Pyhän Hengen innoittamana kirjoittaneet. Kuitenkin on helpoin kun uskoo sen kuin lapsi. Jos alkaa tutkia liian hiuksia halkoen, ei tuu mitään eikä asia edisty. Joko uskoo taikka ei.
Ei ihminen pysty kirjoittamaan maapallon syntyhistoriaa, vaikka olisi kuinka päissään ja
PH-arvot koholla.
Kyllä te olette kullannuppuja kaikki kirjoittajat. Jakakaa hyvää.
Ei pysty selittään maapallon syntyhistoriaa uskovainen eikä ateisti. Raamattu sanoo; alussa Jumala loi taivaan ja maan. Mutta jos alkaa pohtimaan miten, mettään mennään.
Uskoo tai ei!
Eikö kuiteskin elämä maapallolle ole aikamoinen rakkauden osoitus ja Jumalahan loi kaltaisekseen, eli ainakin pyrki luomaan rakastavia ihmisiä toinen toisilleen.
Hulinaksi kuitenkin meni. Ja pahasti. Minä saan ( mistä olen tosi ylpeä ) voimaa jostakin ytimestä, jostakin kaukaa ja välillä en. Mutta enemmän tulee sitä oikeaa energiaa, mistä tunnistaa Luojan. Emme me voi koskaan tällä kapasiteetillamme selittää alkua kaikelle. Uskoksi se menee pakollakin. Uskon että nro: 1 rakkaus on suurin virta ja sillä on yhteyttä valolle. Tämmöiseksi on luotu. Uskoisin ateismin olevan ihmiskulttuurin jalostama tuote, joka on itsekäs omasta viisaudestaan, mutta en kavahda heitä. Itsekin yritän järkeillä tyhmyyksiä.
se jumala on sitten tuon saman logiikan mukaan luonut myös homot. mitäs sinä siihen sanot...
ainoaakaan empiiristä todistetta, niin todistustaakka on teillä uskovaisilla.
Eihän sellaisen olemattomuutta tarvitse todistaa, mitä ei ole. Eihän?
vaikka täällä on elottomia klönttejäkin, kuten asumattomat planeetat, mutta niihin on tulossa vuokralaisia, aivan kuten maapallollekin. mekin häviämme tästä kun aurinko kyllästyy meihin.
Kyllä tässä on iso vuokranantaja kyseessä.
Olemme täällä ihan armosta. Luonto todistaa
suuremmasta voimasta.
eivät vastaa yleistä käsitystä.
Ei luonto mitään todista. Eikä sekään todista, että läheskään kaikkea maapallolla tapahtuvaa ei ole pystytty vielä tieteen keinoin selvittämään.
Mutta uskovien vahvin todiste: Raamattu, on jo niin perusteellisesti todettu ihmisen kirjoittamaksi ja virheitä täynnä olevaksi historiankirjaksi, ettei siihen usko enää kuin friikit.
Kunhan kuluu muutama vuosikymmen taas, niin uskovat muuttavat salvihkaa raamattukäsitystään ja selittävät sen olevan ihmisen kirjoittama. Niinhän on käynyt monen uskonnollisen "totuuden" ennen tätä.
Maa oli lätty ja aurinko kiersi maata. Noin sanottiin joskus 600-700 vuotta sitten, kunnes Kolumbus purjehti Amerikkaan. Sittemmin kristinuskoiset muuttivat pikkasen raamatuntulkintaa. Hokkuspokkus vaan.
Uskon kirjoja on tehty paljon, riippuen kulttuurista. Uskonnot ovat Paperista. Me emme ymmärrä kuitenkaan oikeaa Ramattuamme l. LUONTOA. joka ei ole weltto wirtasen tuotos. Miten maapallo voi hengittää
kuin ihminen. Sanoppas se. Sattumaako !
Kaikki on suunnitelmallista työtä.
>>> Raamattu, on jo niin perusteellisesti todettu ihmisen kirjoittamaksi ja virheitä täynnä olevaksi historiankirjaksi, ettei siihen usko enää kuin friikit. >>>
-Enemmän kuin "historiankirja", raamattu on kyllä täynnä Jumalan viisautta oleva kirja, joka on tarkoitettu "tienviitaksi" niille jotka sen niin haluavat ottaa vastaan. Ja niinhän tämä Jumalan sana pitää sisällään senkin viisauden, että sinne ihan tasan tarkkaan on jo ammoisina aikoina osattu kirjoittaa tuokin, että miten ne muut tulevat siihen suhtautumaan, jotka eivät sitä tahdo vastaanottaa Jumalan sanana...
1.Korinttolaiskirje:
1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
1:23 me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
2:14 Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.
3:19 Sillä tämän maailman viisaus on hullutus Jumalan silmissä. Sillä kirjoitettu on: "Hän vangitsee viisaat heidän viekkauteensa"
vain ihmisen oma fiilis, kumpi näistä selityksistä tuntuu oikeammalta:
1. Jumalan olemattomuutta todistaa se, ettei häntä näy eikä kuulu.
2. Jumalan olemassaoloa todistaa se että me ja koko maailma olemme olemassa. Jostakinhan kaikki on saanut alkunsa. Se mikä/millainen/kuka se jumala on, on aivan toinen juttu. Se ei ole välttämättä raamatun jumala.
Eikä edes ole uskonasia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000027791369
Heh heh johan vitsin murjaisit; joltain lastentarha ikäiseltäkö lainasit tuon kyssärin? Letteloon Jumalan ominaisuuksista voisi myös liittää jatkeeksi että Hän on ihmistä käsittämättömän paljon viisaampi. Vaikka ihminen voi omassa mitättömyydessään keksiä jopa noinkin "nokkelan" kysymyksen, niin Jumalalle se varmaan on vain "hyvä" vitsi, jolle Hän saattaa jopa nauraa...
Haluaisitko sinä joutua kiven sisään; eikä siis vain "kiven sisään"? Helvetissä saattaisi kuvitella sellaisenkin olevan mahdollista, tai ehkä juuri autoit sen paikan isäntää keksimään uuden kidutusmuodon.
Logiikkani olikin niin kovaa tuossa aloituksessa että siinä ei pääse hevonpaska läpi itkemälläkään ja kiertäminenkin onnistuu hädintuskin.
Otan osaa menetykseesi.
Menetykseeni? Älä suotta; en ole mitään menettänyt, enkä varsinkaan uskoani ja toivoani. Ja sen minkä olen "menettänyt", sen katson turhuudeksi...
Kyllähän sitä minulle voit kiukuksissasi valehdella, mutta itsellesi et pysty valehtelemaan loputtomasti.
Jumalasi on silkkaa mielikuvitusta. Todistetusti.
Olisipa mielenkiintoista kuulla todisteet.
Voisitko muotoilla ne asiallisesti.
Tässä olisi kohtuu asiallinen oma tuotokseni, joka on ihan maalaisjärkeä ja rautalankaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000027791369
Ja tältä hauskalta sivulta löytyy 50 englannin kielistä ja pätevää todistetta siitä että (raamatun)Jumala on mielikuvitusta.
http://www.godisimaginary.com/
Hyviä lukunautintoja ja lisää löytyy jos kiinnostusta on.
Sinä siis "todistat" Jumalan olemattomuuden sillä, ettei Hän toimi sinun toiveesi ja odotustesi ja luulojesi perusteella...
Tiedätkö miksi aine pysyy kasassa, tai koossa, tai no, siis että miksi aine VOI OLLA? Siis miten sen selität, jos jätät Jumalan pois laskuista?