Vieläkö w2000 on edes sen verran tietoturvallinen että voi käydä netissä iltasanomat lukemassa ilman pöpöjä? Toinen kysymys.. Onko missään kokoelmaa kaikista w2000 pävityksistä mitä on olemassa ja mahdollisuus imuroida ne ettei tarvitse kaikkia yksitellen mikkisofta sivulta hakea ?
W2000 päivitykset&tietoturva
5
677
Vastaukset
- kysymykseen voin
vastata senverran että minulla on kaksi w2000 Pro
konetta jatkuvasti netissä. Vain yöt on koneet
kiinni.
Kummassakin viimeinen päivitys jo vuosia sitten
haettu SP4.
Torjuntoina AVAST ja muureina ZA.
Yhtään örkkiä ei ole ikinä koneissa ollut. - sp4
2000:een kannattanee asentaa ainakin se SP4 ihan toiminnallisuudenkin kannalta:
http://www.microsoft.com/windows2000/downloads/servicepacks/sp4/sp4fi.mspx
Muuta sen jälkeen tullutta yhtä pakettia ei taida olla; vieläkös päivityksiä saa windowsupdaten kautta ?
Palomuuriohjelma, niin voit lueskella nettilehtiä ihan huoletta.
"Epämääräisille" sivuille mennessä olisi hyvä olla virustentorjuntaohjelmakin.- selaimeksi
Firefox selaimeksi, ja windows updatesta automaattiset päivitykset niin ei mitään ongelmia. Palomuuri tietty kantsii olla myös.
- ihan hyvin.
Win2000 on vielä aivan käyttökelpoinen kun vain muistaa päivittää Windows Updatesta kaiken tärkeän. Lisäksi koneella pitää olla palomuuri ja virustorjunta. Monissa paikoissa 2000 on vielä ihan aktiivi käytössä. Esim firmoisssa, kouluissa, ym ja kotonakin monella.
Kannattaa muistaa sekin että suurin osa käyttää "Windows 2001" :D joka on siis Win XP. Win2000 ei ole kuin noin vuoden verran vanhempi.
Jopa 98SE menee vielä iltalehden luku hommissa ihan hyvin kun huolehtii vain tietoturvasta. - L.I. Nux
... (www.mbnet.fi) löytyy paketteina ainakin SP4 ja Media Player 9.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094236
- 783476
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803292Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243199Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223142- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452770Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim612721Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852539- 332384