paljon lääketeollisuus ja lääkärit hyötyvät turhista kolesteroli-ja verenpainelääkkeiden syöttämisestä.Englannissahan jo todettiin,että tuhannet ihmiset syö turhaan kolesterolilääkkeitä.Lääketeollisuus on nykyään niin valtava bisnes,että ihmisten terveys on sivuseikka. http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id65394.html
herää
kysymys miten
197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pelkkää bisnestähän se on. Meillä hoidetaan aina vain oireita, ei sairauksien todellisia syitä. Suurin osa sairauksista olisi ennaltaehkäistävissä pelkästään elintapojen muutoksilla ja kiinnittämällä huomiota ravinnon laatuun. Ja tuki- ja liikuntaelin-sairauksiinkin tuputetaan turhia leikkauksia ja lääkkeitä lääkkeitä lääkkeitä. Todellisuudessa kansanparantajat ovat paras ulkopuolinen apu TULE-vaivoihin.
Lääkärit ja lääketeollisuus hyötyvät siitä, että ihminen tuntee itsensä mahdollisimman sairaaksi. Sitten jokaiseen oireeseen voidaan määrätä eri lääke. Naiivina ihmiset vain ajattelevat, että kyllä meidän yhteiskunnassa sairaista pidetään huolta.
Ihmisten pitäisi ottaa itse selvää siitä mikä on terveellistä ravintoa, ja suhtautua kriittisesti kaikkiin virallisiin suosituksiin, koska niissäkin vaikuttimena on raha, ei ihmisten hyvinvointi.