Ihminen päihitti Jumalan - osa II

Huippulentäjänkin - tervapääskyn - liitosuhde on korkeintaan luokkaa about 1/10.

Ihmisen parhaat purjelentokoneet pystyvät paljon paljon parempaan, ainakin niin hyvään liitosuhteeseen kuin 1/50.

(Liitosuhde 1/n = putoaa metrin n metrin matkalla).
3342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miten niin ihminen päihitti Jumalan? Eihän Jumala kilpaile ihmisen kanssa.

Äänestä
  • loi jumalan omaksi kuvakseen. Jos olet lukenut raamattusi, niin tiedät, että sen esittämä jumala on sadistisen väkivaltainen, ailahtelevainen, epämääräisen tyytymätön ja typerä.

    Kaikki attribuutit mitä raamatun jumalalla on, ovat inhimillisiä kaikkine vajaavaisuuksineen.

    Kaikkivoipa? Ja paskat on.

    Äänestä

Mitä nuo "liitosuhdeluvut" yksinään tarkoittavat?

Eikö liitosuhde olekaan enää riippuvaista korkeudesta, jossa ollaan, ja muutu lentokorkeuden mukaan???

Korkealla, jossa maan vetovoima on pienempi, liitää paremmin, ja matalalla tippuu herkemmin... (jos olisi tyyntä).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mr.K.A.T. kirjoitti:

Huippulentäjänkin - tervapääskyn - liitosuhde on korkeintaan luokkaa about 1/10.

Ihmisen parhaat purjelentokoneet pystyvät paljon paljon parempaan, ainakin niin hyvään liitosuhteeseen kuin 1/50.

(Liitosuhde 1/n = putoaa metrin n metrin matkalla).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu