Jehovan todistajista saat väärentämätöntä tietoa Vartiotornin virallisilta web-sivuilta:
http://www.watchtower.org/languages/finnish/
Virallisen sivuston tunnistat www.watchtower.org nimestä. Kaikkiin muihin web-osoitteisiin on syytä suhtautua varoen, sillä väärennöksiä on netistä jo tavattu.
http://www.watchtower.org/languages/finnish/
Virallisen sivuston tunnistat www.watchtower.org nimestä. Kaikkiin muihin web-osoitteisiin on syytä suhtautua varoen, sillä väärennöksiä on netistä jo tavattu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Harrastetaanko noilla sivuilla myös itsekritiikkiä? Kerrotaanko järjestölle myös epämieluisista asioista kuten pedofiilikorvausten maksusta?
Kiitos! mahdollisimman tasapuolisen puolueettoman näkemylksen mahdollistava tieto antaa eväät henkiseen ja hengelliseen kasvuun, lähemmäs minä tuntemuksen itseisarvoistavaa kasvua.
saat väärentämätöntä tietoa
Mitä se sellainen "väärennetty tieto" oikein on ja missä sitä on? Käsittääkseni luopiosivuilla ei anneta väärennettyä tietoa vaan tarkastellaan "oikean tiedon" paikkansapitävyyttä.
Jt sivut ovat hyvin ylimalkaiset eikä niitä päivitetä juuri koskaan. Laajemmin tietoa etsivän, on ehdottomasti suunnistettava suoraan veljesseuran sivuille.
Nimimerkin väärentäjä-lahkolaisen sivuillakaan ei voi olla muuta kuin väärää tietoa. Raamatun oppien raiskaamista ja herkkyuskoisten hölmöjen metsästykseen tarkoitettuja utopistisia tarinoita.
Jehovan todistajia kuvaillaankin hyvin sivustolla:
"”eräänlaisen moraalisen velttouden vähittäinen, tasainen kasvu kaikkialla kirkossa” oli herättänyt ”huomiota kristillisten johtajien keskuudessa jo – – v. 140”. Hän totesi: ”Tällainen alkuperäisen moraalisen kurinalaisuuden väheneminen joudutti luonnollisestikin maailman tapoihin mukautumista.”
Tämä suuntaus sai vauhtia 300-luvulla, kun Rooman keisari Konstantinus omaksui kristillisyyden. Cadoux kirjoitti: ”Historioitsijat ovat havainneet, ja joissakin tapauksissa pahoitelleet, että kirkko joutui tekemään suunnattomia myönnytyksiä liittouduttuaan Konstantinuksen kanssa.” Siitä eteenpäin kristityiksi tunnustautuvat ovat tehneet monia alhaisia tekoja, jotka häpäisevät Kristuksen nimen."
Mikä siis ei toiminut alunperinkään joutui vielä ajan myötä mädätetyksi. Jehovan todistajien tapauksessa alhaiset teot, jotka häpäisevät Kristuksen nimen liittyy pedofilian peittelemiseen, YK-kytköksiin ja uskoa heikentäviin hihasta revittyihin ennustuksiin ja vastuun pakoiluun sitten kun ne ovat osoittautuneet vääriksi sekä luopioiden jahtaamiseen.
Tietoa jehovantodistajista sivulta
http://www.jttuki.info
Sivulla on esim. BBC:n (englannin yleisradio) raportti lahkon pedofiiliongelmasta,
lahkon USA:n päämajassa työskennelleen entisen todistajan kirjoitus todistajien auttamiseksi "suljetun mielen avaaminen"
Kirjoitus lahkon käyttämistä mielenhallintamenetelmistä "uskonto manipulaation välineenä"