Suurin mahdollinen määrä vapauksia

liberte

Liberalismi, eli oikeistolainen vapausaate, on ideologia jossa halutaan taata kaikille kansalaisille yhtäläiset ja mahdollisimman laajat oikeudet. Liberalismi siis kannattaa "sama laki kaikille" periaattetta. Liberalismi pyrkii antamaan kaikille ihmisille mahdollisimman paljon vapautta. Vapaus on seurausta siitä että ihmisille taataan/turvataan mahdollisimman suuri määrä oikeuksia samassa yhteiskunnassa. Liberalistit eivät halua riistää ihmisiltä mitään sellaisia vapauksia tai oikeuksia joihin kaikki kansalaiset ja ihmiset ovat oikeutettuja yleisen vapausaatteen perusteella.

3

1263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeistokolli

      "Liberalismi pyrkii antamaan kaikille ihmisille mahdollisimman paljon vapautta."

      Positiivista vai negatiivista vapautta?

      "Vapaus on seurausta siitä että ihmisille taataan/turvataan mahdollisimman suuri määrä oikeuksia samassa yhteiskunnassa."

      Tuohan on melkein pikemminkin sosialismia. Oikeus koulutukseen, työhön, sosiaaliturvaan, terveydenhuoltoon, hyvinvointiin, onnellisuuteen ja mihin nyt vielä.

      • liberte

        "Oikeus koulutukseen, työhön, sosiaaliturvaan, terveydenhuoltoon, hyvinvointiin, onnellisuuteen ja mihin nyt vielä. "

        Nuo eivät ole oikeuksia, vaan etuisuuksia.

        "Oikeudet" ovat tekoja joista ei rankaista. Oikeudet ovat luonteeltaan sellaisia että yhden oikeus ei implikoi kenellekkään muulle velvollisuuksia.

        Ihmisillä ei ole automaattista oikeutta esim korkeaan elintasoon koska kenelläkään muulla ei ole velvollisuutta kustantaa toisen korkeaa elintasoa.


      • vallaton sonni

        Liberaalit vapaudet ovat negatiivisia vapauksia, jotka eivät takaa tai turvaa minkäänlaisia etuoikeuksia eivätkä ilmaisia palveluita toisten kustannuksella. Kuten eivät myöskään niistä johdetut oikeudet, joita ovat lähinnä oikeus määrätä omasta kehosta ja omaisuudesta. Nämä oikeudet ovat kaikilla yhtälaiset eli laki on kaikille sama. Liberaali oikeus ei tunne etuoikeusryhmiä: ei valtaeliitiä, ei kultturieliitiä, ei maajusseja, eikä sosiaalipummeja. Kaikilla on samat oikeudet omiin asioihinsa, mutta ei lainkaan oikeuksia toisten asioihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      126
      4650
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      73
      2683
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1695
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      896
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      892
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      853
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      68
      838
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe