Vartiotorniseura, tuo kaikkien alojen erikoisasiantuntija pakkaa tiukan paikan tullen vetoamaan erehtyväisyyteensä:
"Näitä julkaisuja valmistavat veljet eivät tosin ole erehtymättömiä. Heidän kirjoituksensa eivät ole henkeytettyjä, niin kuin Paavalin ja muiden raamatunkirjoittajien kirjoitukset olivat. (2. Tim. 3:16) Ja aika ajoin on ollut tarpeellista oikaista näkemyksiä, kun ymmärrys on tullut selvemmäksi. (Sananl. 4:18)" (1.6.1981 s. 19.)
Kun nyt vartiotorniseurassa tiedetään ihan ylimpiä lauteita myöden, että kirjallisuutensa saattaa olla ihan huuhaata alusta loppuun saakka, niin kuinka tuota kirjallisuutta voidaan kuitenkin pitää perusteena ihmisten tuomitsemisille?
Ihminen joka ei ole vartiotorniseuran kanssa samaa mieltä jostain opinkappaleesta saa monoa, niin ettei tätä saa edes tervehtiä. Tällainen henkilö on vt-seuralle ja sen jäsenille kuin kuollut, ja "saatanalle luovutettu".
Kuinka tuollainen toiminta voi olla mahdollista, vaikka vt-seura itse myöntää, että oppinsa saattaa olla huuhaata? Pitäisiköhän 'iso j' tuollaisesta tuomintavallan väärinkäytöstä (jota tuomintavaltaa vt-seuralle ei edes ole annettu)?
"Olemme erehtyväisiä"
4
379
Vastaukset
- Capybara
Johtaako Jehova ihmisiä harhaan tahallaan?
Ymmärrän, että hallintoelintä joskus masentaa, mutta haluan rohkaista: Kirjallisuus tulee Jehovalta ja Jehovan todistajat ovat Ainoa Oikea Totuus. Niinpä siltä pohjalta se sitten tuomitaankin!- kirjanoppinut
Sen mitä nyt olen tutustunut jt. kirjallisuuteen ja lehtiin niin mielestän Jeesus on tullut maan päälle kuninkaana ja perustanut valtakuntansa ja hänen ohjauksessaan on koko valtakunnan julistus ja valistus työ. Luulisin kyllä ettei yhdenkään pääkonttorin määräyksen alalaidassa lue allekirjoituksena Jeesus jumalan poika.
- Kari Kirkastus
Samaa olen ihmetellyt itsekin, nimittäin opin jatkuvaa muuttumista l."kirkastumista".
Miten Jt:t tulkitsevat raamatun kohdan jossa sanotaan Jumalan sanan olevan saman eilen, tänään ja iankaikkisesti?
Miten Vt-seura selittää jäsenilleen sen, mikä oli joskus erottamisen uhalla kiellettyä onkin tänään sallittua? - cybo-ceronimo-cabriel-61
Eli, vaikka erehdymme me 'päivitämme tietomme'[tulkintamme] ja tällä perusteella voimme sanoa omaavamme aina totuuden--> josta juontuu ne perusteet millä voimme määritellä miljoonien vt-seuralaisten-->mm. tavat, uskomukset, sopivuuden järjestöön, jopa sen mitä hoito-muotoja saa itsensä ja lapsisensa suhteen käyttää muiden uskontojen ja niihin kuuluvien ihmisten hylkääminen kaikesta 'armosta'mikä omiamme koskee.
ps.saa ajatella ihan ite ;)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080