Luin yhdestä kirjasta että virallisesti "suuren isänmaallisen sodan" lasketaan alkaneen vuonna 1941 jolloin Saksa, venäläisten liittolaiset tekivät saman kuin NL meille -39.
Jäi kysymykseksi etteikö tapahtumia ennen -41 lasketakkaan siihen?
Aika jolloin Puola, Suomi, Viro, Latvia ja Liettua vapautettiin "sorrosta" ja demokratiasta kokonaan tai ainakin osittain?
Eikö Katynin massamurha kuulutkaan "Suuren isänma.pöpölö.sotaan? Tai vaikka Baltian maiden kansanmurhat tai siviilipommitukset Suomessa?
Eikö nämä "urotyöt" ole sittenkään sitä kansanjuhlaa Venäjällä?
Keväällähän näimme kun koulumattomat venäläiset ryöstelivät ja särkivät paikkoja Tallinnassa huutaen että vapauttivat ja rakensivat Viron?
Koskakohan tämä "vapauttaminen" tapahtui?
Oliko se -39 jolloin änkivät maahan vai oliko
-44 jolloi änkivät takaisin maahan jonka saksalaiset olivat jättäneet 4 päivää ennen?
Ei avaudu minulle? Kertokaa joku joka tietää milloin NL vapautti Viron ja keistä? Kertokaa myös oliko kansanmurhat osa "Suurta Isänmaallista Sotaa"?
Jäi kysymykseksi etteikö tapahtumia ennen -41 lasketakkaan siihen?
Aika jolloin Puola, Suomi, Viro, Latvia ja Liettua vapautettiin "sorrosta" ja demokratiasta kokonaan tai ainakin osittain?
Eikö Katynin massamurha kuulutkaan "Suuren isänma.pöpölö.sotaan? Tai vaikka Baltian maiden kansanmurhat tai siviilipommitukset Suomessa?
Eikö nämä "urotyöt" ole sittenkään sitä kansanjuhlaa Venäjällä?
Keväällähän näimme kun koulumattomat venäläiset ryöstelivät ja särkivät paikkoja Tallinnassa huutaen että vapauttivat ja rakensivat Viron?
Koskakohan tämä "vapauttaminen" tapahtui?
Oliko se -39 jolloin änkivät maahan vai oliko
-44 jolloi änkivät takaisin maahan jonka saksalaiset olivat jättäneet 4 päivää ennen?
Ei avaudu minulle? Kertokaa joku joka tietää milloin NL vapautti Viron ja keistä? Kertokaa myös oliko kansanmurhat osa "Suurta Isänmaallista Sotaa"?
Vastaukset 39
Vanhimmat
Valloittaja puhuu mitä puhuu. Vääristelee yhtä näkökulmaa niin paljon, että lopputulos on paskaa.
Kai se Neuvostoliittolainen näkökulma perustuu siihen, että Eestissä oli sodan puhjettua saksalaisia kuten Suomessakin. Saksa oli epärealistisella maailmanvalloitusretkellä, kyllähän se tiedetään. Siinä vaiheessa voitiin kylläkin puhua vielä sotilaallisesta avusta punaisia vastaan.
Saksa loi Suomen sisällissodassa Neuvostoliiton kiusaksi. Tämän johdosta Suomen poliitikot olivat Saksan talutusnuorassa henkisesti ja rähmällään Hitlerin kommunismin edessä ennen toista maailmansotaa. Suomalaispoliitikot aloittivat muna suorana omin päin sodan Neuvostoliittoa vastaan vakuuttaakseen uskollisuutta Saksalle ja ollakseen voittajan puolella. Se venäläishomo kuului siihen 10% vähemmistöön eliitistä, joka arveli, että sodan aloitus ei ole hyvä idea.
Minusta on liikuttavaa, miten kansan viisaimmista poliitikoista 90% päätti kokeilla kevytmielisesti kansallistaitsemurhaa. Suomalaisten onneksi tapauksesta muodostui ID-liikkeelle todistuskappale darwinismia vastaan.
Eihän nuo kuten esim. talvisota ollut Neuvostoliiton kannalta mitenkään suurta toimintaa. Ja se oli ihan erillinen juttu josta suureen sotaan oli sentään yli vuosi väliä. Eikähän tuota Saksan ja kavereiden hyökkäystä ennen käyty sinänsä oikeaa sotaa, mitä noihin muihin sinänsä propagandisesti esiin tuotuihin asioihin tulee.
Sanoit juuri sen jota arvasinkin:
"Eihän me edes sodittu ennen -41"
Katynin joukkomurhaakin pidät propagandana?
Hassua vain on että esimerkiksi Talvisodassa Suomea vastassa oli 25% Neuvostoliiton voimasta,
eikö sitä jo kutsuta sodaksi?
Jos olisit sivistänyt itseäsi, tietäisit että Venäjällä puhutaan myös talvisodasta. Onhan kyseessä kaksi eri sotaa joiden välissä oli yli vuosi. Vain Suomessa ne on niputettu tyyliin "jatkosota", jotta hyökkäys natsien kanssa muka jotenkin oikeutettaisiin, eikös jookos :)
ensimmäisen "siirron" pommittaessaan erään lentoasemia?
Pommittaessaan Leningradin kanavia jo 21.6-41 ja miinoittaessaan Neuvostoliiton vesiväylät. Tutustu aiheeseen vaikka kirjastossa.
Kerro toki mitä höpönlöpö-kirjaa minun täytyy etsiä kirjastossa?
Vaan käy vaikka sotahistoria osastolla.
Jos olet lukenut sellaista jostain kirjasta niin voisithan mainita sen kirjan eli lähteesi väitteellesi, vai etkö osaa?
Vai missä lähteesi on?
Asiaa on täälläkin kuitenkin muistaakseni käsitelty, joten otahan asioista vain selvää ilman liikaa helpotusta. Näin ollen tutustut kenties totuuteen enemmänkin.
Ajotko kertoa lähteesi vai jatka jankuttamista?
Miten Suomi voisi pommittaa Leningradia vähäisellä lentokone-arsenaalillaan ja lentää useiden sotaan valmistuviin neuvostodivisionien yli?
Ei aue.
Sinä vain osaat tuon jälkimmäisen täydellisesti, etkä osaa tajuta Suomen sotahistorian osiosta yhtään sen enmpää kuin helmitaulustakaan.
Missä siis vika?
Saksan avulla
Kysyn vain lähteen väitteelesi joka on minulle Suomalaisen sotahistorian asiantuntijalle aika uusi teoria, sanot että lähteen/kirjan kertominen olisi helppoa mutta jostain syystä ei heru?
Miksiköhän?
Vai onko niin että saksalaiset ne pommittivat Leningradia 21.6 mutta väität suomalaisten olleen mukana, no historian väristelyä te täkäläiset osaatte.
Saksalaiset pommittivat ja miinoittivat Leningradia ja laivaväyliä suomalaisten puolesta jo ennen kuin Suomen hallitus julisti olevansa sodassa NL:ää vastaan? Hah!
Lueskeleva välissä näköjään. Sinulle sopii samat sanat kuin aiemminkin. Ei oppi ojaan kaada siellä kirjastossa. Mielenkiintoista että nyt kuitenkin myönnät saksalaisten pommittaneen Leningradia 21.6 , mutta kiistät edelleen Suomella olleen mitään tekoa asiassa, vaikka maamme oli puolillaan saksalaisia. Kirjoittelit itsesi jo pussiin tosiasioiden vääristelijänä :))
Vaan sanoin että väärinkäsität sitä että saksalaiset mahdollisesti olisivat pommittaneet Leningradia suomalaisten kanssa 21.6 hkä näin tapahtui mutta suomalaiset eivät olleet siinä ainakaan mukana.
Wikipediasta nopeasti katsottuani huomasin että Operation Barbarossa lähti käyntiin vasta 22.6 ilman mitään tapahtumaa Leningradin alueella ennen sitä, joten puhuit aivan p.skaa.
Toisaalta suomalaiset olivat oikeutetusti miinoittaneet saksalaisten kanssa neuvostoliittolaisten tärkeimpiä laivaväyliä Viron aluevesillä ihan virolaisten suosiolla.
Koska olen puhunut itseni pussiin? Sinähän täällä et pysty edes sanomaan kirjaa jota pidät lähteenä vaikka voisit omien sanojesi mukaan sanoa sen helposti.
Juuri näin on tapahtunut ja saivavatpa vielä tietenkin käyttää Suomen maaperää hyväkseen koneiden tankkaukseen,huoltoon ja ammusten lastaukseen.
Saksalaiset saivat täysin halituksen luvalla käyttää Suomen maaperää operaatioihin ja silloin se luetaan Suomen aloittaneen sodan saksalaisten avustuksella!!
www.edu.vantaa.fi/suomi/talvi.htm
Missään ei väitetä Suomen miinoittaneen mitään saksalaisten kanssa
.
Jos saksalaiset ovat alueellamme ja käyttävät satamiamme ja lentotukikohtiamme niin se ei tarkoita että olisimme sotatilassa NL:än kanssa.
Hyökkäsivät jälleen kerran muka saksalaisia kohtaan, oikeasti suomalaisia siviilejä vastaan.
Jälkeenpäin muuten jopa Suomessa olevat britti-edustustot kertoivat että NL pommitti pääosin siviilejä - yllätysyllätys.
Jos joku pommittaa sivilejämme niin totta hitossa kosto seuraa!
Ensimmäiset yhteydenotot natseihin tapahtui Suomen kamaralla, sitä ennen oli käyty Saksassa siis, jo helmikuussa -41 jolloin marsalkka Seidel vieraili Suomessa tutustumassa tuleviin lentokenttiin joilta sitten Suomen avulla Neuvostoliittoa pommitettiin 21.6-41. Norjan armeijan esikuntapäällikkö Buschenhagen puolestaan kävi maaliskuussa -41 Pohjois-Suomessa tutustamassa tiestöön, kas vain..
Samalla matkalla käytiin keskusteluja myös Mannerheimin kanssa tulevasta sodasta. Suomalaiset puolestaan kävivät toukokuussa Salzburgissa keskustelemassa miinoituksista ja Vienenmeren kanavan pommittamisesta.
Kielissä neuvoteltiin kesäkuun alussa puolestaan että Saksan merivoimien yhteysesikunta saapuu Turkuun, ja maahamme tulee noin 40 saksalaista sota-alusta, kuten tulikin. Maiden merivoimat toimivat yhteisen johdon alaisuudessa, ja Suomi teki kaikkensa avustaakseen Saksaa kaikella liikenevällä kalustolla, miinoitukset alkoivat 18.6-41..No, sitten on vielä asiaan liittyvät suomalaiset kentät joista tukeuduttiin Nevan pommituslentoihin tuona 21.6 ja suomalainen henkilöstö saksalaisissa pommituskoneissa. On myös syytä muistaa perusasia, eli että sotatoimien alkaessa Suomesta ja Saksasta, oli maassamme jo saksalaisia joukkoja Neuvostoliiton rajoilla suuret määrät ja Suomen armeija aseissa, ja suomalainen armeijakunta alistettu Saksalle, joten pitää olla erinomaisen sokea hurskastelija Suomessa jos ei näe Neuvostoliiton puolella huomatun käydyn sotaa Suomen puolelta. ;)
Tällaisia voi lueskella tarkemmin selvitettynä vaikka yleisesikuntaeverstiluutnantti, sotahistorioitsija Helge Seppälän teoksesta Leningradin Saarto 1941-1944, Lähteiden luettelo on erinomainen, paikallakin olleiden toimesta siis.
Nuonna aikoina oli jo talvisota sodittu jossa Saksa ei auttanut ollenkaan!
Yrität jostain kumman syystä saattaa Suomen Saksan p.rsennuolijan valoon koska koko maailma tietää mitä Saksa noinna aikoina teki ja Natsi-Saksa on nykyään huonomaineinen maa syystäkin.
Mutta aikaa jolloin Saksa ja NL olivat liittolaisia, sitä on jostain syystä sivutettu venäläisessä historiassa lähes kokonaan!
Miksi? Vastaus: Häpeävät historiaansa!
Kyllähän Saksalla ja Suomella oli paljonkin yhteistyötä, Suomen vielä tehdessä aloitteen sotaretkistään ja aloittaessaan nuolemisen antaen vielä Saksalaisille ilmajoukoille valtuudet toimia Suomen maaperältä Neuvostoliiton pommittamiseen, siinä toivosssa että saisi joukkojen kukistamaan Neuvostoliiton.
Mitä estettä näette sille että otimme saksalaisia maaperällemme?
Olimme ja olemme suvereeni valtio joka itse päättää ketkä tänne ovat tervettulleita ja ketkä ei.
Iirot kuitenkin nykyään sylkivät sotasankareidemme kasvoille.
Kyllähän tänne saa tulla vaikka ketä hyvänsä muunmaalaisia maaperällemme siviileinä ja sotilaina mutta vain yhteisiä sotaharjoituksia varten, mutta ei se edyllätä sitä että alamme juonimaan hyökkäyksiä muita kohtaan heidän kanssaan niinkuin kävi tässä tapauksesa Saksalaisten kanssa suurissa kuvitelmissa!!
Suomi on todella suvereeni valtio, mutta nykytilanteen huomion ottaen olisi kohtalokkaan irvokasta toistaa sama ja saada turpiin jälleen kerran kahta komeammin!!
Saksalaiset olivatkin juonia ja käytti vain Suomea hyväkseen kääntyen meitä vastaan ja poltti koko lapin lähtiessään kiitokseksi hyvastä yhteistyöstä.(voi meidän noloja sotaherroja)
Maihinnousi Tornioon konekivärien paukutessa!
Missä on faktoihin perustuva vastauksesi Huomaavalle miehelle :)
Vai etkö muuten vain pysty näkemään sitä?
Veikkaisin että alakoululaisetkin tietää että talvisota oli ennen jatkosotaa, mutta miten puolustat aiempia väitteitäsi hänelle?
Mitä niistä useista? Luulisi koulun käyneen tietävän noita asioita joista puhuin.
esiintuomansa faktat?
Nyt kyllä puhut itsesi pussiin tietämättömyyttäsi pahemman kerran.
Olisi koulunkäynti sittenkin paikallaan, ennenkuin tulee tänne satutunninlta suoraan.
Kuten olen jo useasti sanonut - Suomi on ollut suvereeni valtio sitten 1917. Me päätämme ketkä tulevat meidän maallemme sotimaan.
Talvisoda jälkeen kaikki historiasta perillä olevat tietävät ettei Suomi mitenkään rakstunut NL:ään ollut, otettiin useita saksalaisia divisioonia ja sotakalustoa oikeutetusti maaperällemme. Kosto elää ja annettiin saksalaisten pommittaa Leningradia ja Neuvostoliittoa maaperältämme kuten Kuwait ja Qatar antoivan NATO:n pommittaa Irakia 2003.
Seuraavana päivänä Neuvostoliitto vastasi saksalaisten pommitukseen pommittamalla viattomista viattomimmimmat! Suomalaiset siviilit!
Mutta te iirot tietenkin puolustatte sokeasti siviileiden tappajat ja haukutte Suomea jatkosodan aloittamisesta!
ihan menemään kouluun sen vuoksi kun et edes pysty kirjoittamaan "Tarkaavaista" oikein.
Tänne voi kyllä tulla sotimaan muiden maiden kansalaisia, mutta siitä voi olla kovat seuraukset ajatellen naapurimaamme nykyistä voimasuhdetta pieneen Suomeen.
Suomen valtoinjohto ei edes uskaltaisi sellaista tehdä, että ottaisi tänne muiden maiden sotilaita menneiden vuosien kokemuksella.
Suomen perustuslaki kylläkin sanoo että olemme puolueetoon valtio, eikä se salli vieraiden valtijoiden joukkoja Suomessa joten saat haudata tulevat sotaretkesi ja nolot päätelmäsi yhdessä hetkessä hurmiosi taantuessa!!
Siis viimein myönätkin, että Saksalaiset olikin auttamassa Suomea ja vieläpä meidän omasta aloiteesta ilmavoimiaan käyttäen.
Kyllähän myös Saksalaiset pommituslennoilaan iski raakasti Neuvostoliiton puolella sivilikohteisiin tappaen paljon naisia ja lapsia, etkä voinut tietenkään tästä mainita mitään!!
Suomi oli todella jatkosodan aloittaja, ja jopa sillä perustella että antoi luvan Saksalaisille koneille käyttää maaperäämme Neuvostoliton pommittamisen ja meri- ja maa-alueiden miinoittamiseen Neuvostoliton rajoilla!!
Sehän oli siis sodan julistus ja aloitus, kun Saksalaiset alkoi ensimmäisenä pommittamaan Neuvostoliittoa Suomen maaperältä, jonne he olivat kutsuttu Suomea auttamaan yhteistuumin!!
No etpä sitten muuta löytänytkään kuin yhden kirjoitusvirheen loisteliaasta ja mieltäsi mykistävästä kirjoituksestani, joten kiertokoulusi jatkukoon edes viikonloppuisin ettei väsy yllätä polkuautoillessa kirkonkylälle kypärä päässä, odottaen seuraavaa ilmapommitusta!!
Mutta kuten osoitettu on, Suomi jatkosodan aloitti, eli älä levitä omia kuvitelmiasi totuutena täällä ...