Kuka todella uskoo, että pieni ryhmä suhteellisen alkeellisia partasankareita, pystyy pitämään maailman suurinta sotakoneistoa vuosia pelon vallassa Afganistanilaisesta luolasta käsin? Jos järjellä ajatellaan, eikä irrationaalisesti pelolla niin kuin ihmiset halutaan laittaa ajattelemaan, kyseessä on täysin järjetön ja kaukaa haettu väite. Jos USA:lla olisi kiinnostusta saada nämä vihulaiset kiinni, se olisi tapahtunut jo vuosia sitten. Saddam saatiin sentään kiinni alle vuodessa.
kuka uskoo?
LIHOP
5329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valtamedia ja nämä virkkarit täällä foorumilla ja maailmalla.
Mutta eikö se näin ole jos pienestä pitäen uskoo satuihin, niin sitä uskoo koko elämänsä ajan. Satujen esittäjät vaan muuttuu.
samat kaverit usan johdossa on kuitenkin yhtä syyllisiä 9/11 -tapahtumiin. se ei muuta heidän vastuutaan vähääkään.
oletteko muuten panneet merkille, että juuri tässä asiassa "vapaa ja demokraattinen" yhdysvallat noudattaa täsmälleen samaa pimeän keskiajan politiikkaa, josta se on vuosikaudet syyttänyt edesmennyttä neuvostoliittoa ja myöhemmin joissakin asioissa myös venäjää? mielenkiintoista. ei tutkita, ei vastailla kysymyksiin kunnolla, ei esitetä todisteita, mutta hyökätään kyllä voimalla ja väkevyydellä! and that's very interesting...!
jos/kun joku esittää kiusallisia kysymyksiä ja väittämiä vastoin virallista tarinaa, hänet leimataan anti-isänmaalliseksi! WHAT?!!!
Kyse on puhtaasta uskosta siihen mitä tv:stä tulee. Virkkaajat uskovat propagandaa vaikka väittävät, että eivät propagandaan usko.
Otetaampa esimerkiksi vaikka tuollainen peruslestaadiolainen eli lesta. Kun niille sanoo, että totuus on se, että teidän uskonto on kusetusta ja heittää perään pari valittua faktaa, niin lesta laittaa kädet korvilleen ja alkaa ulisemaan "uliuli,,,, aijiaiaijiajiaa.... uuuullliiii" ettei vain kuulisi että mikä totuus on. Kyse on siis uskosta ja siitä, että on helpompaa antaa muiden hoitaa ajattelua ja uskoa sitten siihen kuin että alkaisi itse ajattelemaan.
Virkkaajilla on ihan sama juttu. Tuossa toisessa keskustelussa tämmöinen perusaivopesty "Hesari on totta" -lammas sen hyvin tiivisti. Hän sanoi: "virallista teoriaa on vain niin paljon helpompi uskoa". No niin tietenkin on, kun virallinen propaganda on suunniteltu niin yksinkertaiseksi, että tyhmäkin sen tajuaa. Sitä on sitten kiva uskoa ja luulla tietävänsä totuuden.
puhuitpa asiaa! ja tiivistä sellaista! kiitos!