Suoraan jos sanon mielipiteeni niin nämä leffat on aikamoista paskaa. Näissä ei ole mitään. Kaikkien aikojen yliarvostetuinta sontaa.
Sama juttu niiden Harry Potter -leffojen kanssa.
Minä en pidä..
10
1116
Vastaukset
- nummela100
Ai,sitä ollaan nyt niin katkeria,kun äiti ei antanut lupaa mennä katsomaan kyseisiä elokuvia. Yleensäkin jos moitti/kehuu jotain auttaa asiaa jos perustelee sitä jotenkin muutenkin kuin:"tää on ihan paska"
- ...
ihan kuin faneja kiinnostas että ne on susta paskoja, hahah
- ,.,.--
Oli todella hienoa kuulla tärkeä ja hyvin perusteltu mielipiteesi! :D
- on jo legenda,
yksi maailman arvostetuimmista ja tunnetuimmista elokuvista, joten mielipiteesi ei saa paljon vastakaikua...
Tätä elokuva-trilogiaa on aivan turhaa verrata pienemmällä ammattitaidolla tehtyihin Pottereihin, joiden pääosanesittäjien näyttelykyvyt ovat korkeintaan kymmenesosa Taru Sormusten Herrasta- näyttelijöiden taidoista. - Veteranfan
Tarkoittaako se että kaikki fantasia elokuvat ovat täyttä roskaa ? Täytyy taas muistuttaa elokuvataiteen yleensä olevan täyttä fantasiaa,oli se sitten toiminta,draama,trilleri,komedia,kauhu,scifi tai fantasia leffa niin takuulla kaikki ovat fiktiivisiä tekeleitä kaikki.
Elokuvia pitäisi asennoitua katsomaan niiden omilla arvoillaan,eikä verrata niitä todellisiin elämän tilanteisiin,mielikuvitus on ollut aina elokuvan teossa A ja O ,mistähän niitä tarinoita muuten keksittäisiin ellei niitä kirjoitettaisi kirjoittajan mielikuvista ?
Sormusten Herra kirjan teeman sanotaan olevan kuolema,joka koskettaa meitä jokaista jossain elämän vaiheessa.Tolkien on hyvin osannut tuoda esiin sota kokemuksiaan tähän Sormusten Herra kirjaansa ,josta myös tehtiin pätevä filmatisointi. Sormusten Herran fantasia tarinassa on pitkälti kysymys ihmiskunnan selviytymisestä ja taistelusta vääryyttä vastaan,luonnon tila on myös hyvin esillä Tolkienin teksteissä,se on vain puettu "fantasian kaapuun" jotta tarinaan saataisiin kaikki oleellinen maailman tilanteesta.
Oliko kaukaa haettua ? - kentana
Ne olivat todellakin huonoja elokuvia.
(Kirjoihin vertaamisesta ei kannata edes puhua.)
Ja pettymys oli sitä suurempi ja surullisempi, kun oli joskus aikaisemmin iloinnut kun kuuli että Peter Jackson tekisi elokuvat.
Oliko liian iso urakka, vai liikaa rahoittajilla valtaa. Tiedä ei.
Mutta käsikirjoituksen epäonnistumisesta varmaan johtui paljon. - Töööötöö
...paremmin (vaikka onkin jo kolme vuotta vanha), mutta silti. Juttu mikä juttu, kaipaa perusteita.... :D
Jokaisella katsomiskerralla löytää jotain uutta. Ja jos otetaan huomioon että Jackson ei ollut ohjannut yhtään ison budjetin rainaa vaan B- luokan halpiskauhuja. Se ei tosiaankaan ole pikkuhomma nousta pienistä projekteista hollywoodin eliittiin.
- puolustuskanta
Sillä Elokuvathan rohmusivat läjäpäin Oscareita ja muita palkintoja ihan vaan ku muut sääli niitä...
En ylistä TSHn olevan maailman paras, mutta tarina on eittämättä mahtava ja rohkaiseva, tehosteet ja lavastus hienosti tehty yksityiskohtia myöten ja moni näyttelijä-helmikin loistaa siellä täällä.
Pottereista voin sanoa aika samaa, tosin kuudes oli minustakin vähän lässähtänyt. - Hobittia odotellessa
"Näissä ei ole mitään. Kaikkien aikojen yliarvostetuinta sontaa."
Minulla tulee tuosta kuvauksesta mieleen kyllä joku aivan eri leffa *köh*PimeäRitari*köh*
LOTR on omasta mielestäni ehdottomasti paras elokuvasarja minkä olen nähnyt ja vaikkei siinä tietysti mitään pahaa ole ettei kaikki niistä leffoista tykkääkkään, ei niitä ainakaan tuosta sisällön puutteesta voi vakavissaan syyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262486- 1142106
- 1221779
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?911732Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891001Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959