11 puhetta jo, Virenillä 0

Monella edustajalla ei ole yhtään puheenvuoroa vaikka ovat istuneet vuosia eduskunnassa. Esim. Lasse Viren, löysin yhden puheen! Siis yksi puhe neljässä vuodessa, huh huh! Halmeella on jo nyt 11 hyvää puhetta joissa on myös asiaa. Halme todellakin ajaa asioita eikä vain nuku siellä.
6501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eduskunnassa on "kansan edustajia" jotka voivat
istua vuosia puhumatta mitään. Esim. Keski-Suomesta oli Erkki Valmetin Walesa.

Äänestä
  • Puhukaa pojat maailma valmiiksi. Minä teen töitä sillä aikaa.

    Pälpättäjät ja tekijät erikseen.

    Äänestä

Molemmat ovat urheilijoita, Halme ja Viren.
Toinen heistä tietää, miten tuloksia saadaan milläkin sektorilla.
Siitä se urheilusaavutustenkin ero johtuu.

Keskity oleelliseen. Toimi. Tulokset puhuvat puolestaan.

Montako kultamitalia se Halme saikaan olympialaisissa.

Äänestä
  • mitä Helvettiä kultamitaleilla tekee eduskunnassa?

    Siis jos on tarpeeksi kultamitaleita niin eduskuntaan vaan istumaan ja hokkuspokkus! Asiat järjestyvät kuin itsestään.

    Äänestä

  • jeesus kirjoitti:

    mitä Helvettiä kultamitaleilla tekee eduskunnassa?

    Siis jos on tarpeeksi kultamitaleita niin eduskuntaan vaan istumaan ja hokkuspokkus! Asiat järjestyvät kuin itsestään.

    Eduskunnassa oikea työ tehdään valiokunnissa. Se puhuminen suuressa salissa on lähinnä teatteria tiedotusvalineille.

    Ne jotka eduskunnassa vaikuttavat, toimivat yli kymmenen hengen eduskuntaryhmissä valmistellen lainsäädäntöä. Se on vaikuttamista. Siinä mitataan kansanedustajan arvo.

    Siinä ei auta eikä haittaa kultamitalit, mutta on harhaanjohtavaa kuvitella, että eduskuntapuheet vievät asioita eteenpäin ja että niillä vaikutetaan. Eduskunnassa puheita pitävät eniten ne , joilla ei ole valtaa.

    Puheiden määrän mukaan Suomen vaikutsuvaltaisin kansanedustaja olisi 70-luvulla ollut Veikko Vennamo. Hänen ehdotuksensa eivät vaikuttaneet suomalaiseen lainsäädäntöön juuri ollenkaan.

    Äänestä

sen takia se puhuu niin paljon paskaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halme puhuu asiaa kirjoitti:

Monella edustajalla ei ole yhtään puheenvuoroa vaikka ovat istuneet vuosia eduskunnassa. Esim. Lasse Viren, löysin yhden puheen! Siis yksi puhe neljässä vuodessa, huh huh! Halmeella on jo nyt 11 hyvää puhetta joissa on myös asiaa. Halme todellakin ajaa asioita eikä vain nuku siellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu